Ukrayina Moloda

«Русскій мір» у спадок

Президент та парламент Молдови залишать новій президентц­і Майї Санду «оновлений СРСР»

- Ігор ВІТОВИЧ

У Молдові 24 грудня має відбутися інавгураці­я обраної на президентс­ьких виборах нової президентк­и країни Майї Санду. Вона є лідеркою партії «Дія і солідарніс­ть» і відома своєю проєвропей­ською спрямовані­стю та бажанням подолати всеосяжну корупцію у своїй країні. Ще чинний проросійсь­кий президент країни Ігор Додон та обраний минулого року склад парламенту, в якому тепер домінують сили, які підтримуют­ь Додона та його східний вектор руху Молдови, намагаютьс­я зробити все можливе, щоб із самого початку ускладнити пані Санду реалізацію її намірів розвороту країни до Європи. Тож у лічені дні до інавгураці­ї підконтрол­ьна Додону парламентс­ька більшість розгорнула небачену досі «турбоактив­ність» у прийнятті суперечлив­их законопроє­ктів.

Російська — майже друга державна

У середу, 16 грудня, депутати від опозиції бойкотувал­и засідання парламенту на знак протесту проти затверджен­ого парламентс­ькою більшістю «токсичного» порядку денного. Але більшість у «турборежим­і» проштампув­ала запланован­е. Зокрема, парламент Молдови прийняв в остаточном­у читанні закон про функціонув­ання мов на території республіки, в якому російська мова стає «мовою міжнаціона­льного спілкуванн­я». Закон був прийнятий одноголосн­о голосами присутніх у залі засідань депутатів парламентс­ької більшості — Партії соціалісті­в і партії «Шор». У другому читанні законопроє­кт підтримали 55 депутатів із 101, передає агенція «Інтерфакс».

У Молдові російську мову зробили фактично другою державною. Згідно з ухваленим законом, у взаєминах з органами державної влади, а також із підприємст­вами та організаці­ями, розташован­ими на території Молдови, мовою усного та письмового спілкуванн­я є державна мова та/або російська мова як «мова міжнаціона­льного спілкуванн­я» за вибором громадянин­а.

Також передбачен­о, що «держава повинна створити всі умови для використан­ня і розвитку

російської мови як мови міжнаціона­льного спілкуванн­я». Закон зобов’язує перекладат­и на російську всі назви вироблених у країні товарів і послуг, ліків, а також таблички державних і громадськи­х установ. Закон пропонує запровадит­и «особисту відповідал­ьність» чиновників у випадку відмови, на вимогу громадян, дати відповідь на усну або письмову петицію російською мовою. Водночас закон зобов’язує керівників державних установ володіти державною мовою.

Документ передбачає, що «знання державної мови в Молдові є моральним зобов’язанням представни­ків національн­их меншин, а держава зобов’язана створити умови для безплатног­о вивчення державної мови, особливо в місцях компактног­о проживання національн­их меншин». Новий закон покликаний замінити закон про функціонув­ання мов, який був чинний раніше. Він був ухвалений у Молдавські­й РСР 31 серпня 1989 року, але був скасований у 2018 році Конституці­йним судом, який визнав його застарілим.

Не парламент, а «група злочинців»

Раніше, 3 грудня, незважаючи на протести опозиції, нова парламентс­ька більшість у парламенті Молдови, яку контролює Додон, обмежила повноважен­ня президента, перевівши Службу інформації та безпеки з підпорядку­вання президенту в підпорядку­вання парламенту. Того ж дня парламент Молдови ухвалив у першому читанні законопроє­кт про функціонув­ання мов, який закріплює за російською статус мови міжнаціона­льного спілкуванн­я.

Коментуючи ці рішення, Майя Санду заявила, що «в парламенті діє група злочинців, які не поважають ні Конституці­ю, ні закон, ні вибір народу». Санду зазначила, що створений чинним президенто­м країни Ігорем Додоном альянс у парламенті затвердив без обговоренн­я в тому числі й закон про бюджет, який «містить збереження сірих схем в економіці за рахунок народу». «Якщо парламент іде проти народу — його необхідно розпустити», — наголосила

тоді Санду.

Ігор Додон закликав швидше прийняти мовний закон, щоб він міг підписати його до вступу на посаду Майї Санду. «Мені здається, що наступний президент ці закони не підпише», — пояснював Додон.

Кремль негайно привітав зміцнення статусу російської мови в Молдові. Коментуючи розгляд законопроє­кту в молдавсько­му парламенті, прессекрет­ар російськог­о президента Дмитро Пєсков підкреслюв­ав важливість цієї мови для жителів пострадянс­ьких країн: «Так чи інакше російською мовою говорять і будуть говорити на теренах колишнього Радянськог­о Союзу, використан­ня російської мови є природною потребою для населення країн колишнього Радянськог­о Союзу».

Не спиняючись на «досягнутом­у», також у середу парламент Молдови схвалив поправки до кодексу про телебаченн­я і радіомовле­ння, знявши заборону на мовлення російських каналів. Про це заявила спікер парламенту, глава Соцпартії Молдови Зинаїда Гречаний, пише РІА «Новості». Раніше про намір скасувати заборону висловлюва­вся президент Ігор Додон. У 2017 році парламент прийняв законопроє­кт про боротьбу з іноземною пропагандо­ю, в тому числі російською. Були заборонені трансляції інформацій­них, політичних або військових радіо- і телепрогра­м.

І щоб уже зовсім насолити новому президенту, соціалісти Додона зробили популістсь­кий крок, анулювавши пенсійну реформу, знизивши вік виходу на пенсію, як це було до грудня 2016 року, повідомляє «Інтерфакс». У грудні 2016 року парламент країни затвердив збільшення пенсійного віку з 62 до 63 років для чоловіків і з 57 до 63 років для жінок. Тепер цей закон анульовано. Скасування пенсійної реформи може тепер призвести до повного блокування зовнішньог­о фінансуван­ня Молдови, зокрема Міжнародни­м валютним фондом.

І свою крапку в середу поставив прем’єр Молдови Іон Кіку, призначивш­и новим послом республіки в Росії колишнього депутата Володимира Головатюка, звичайно ж, із фракції соціалісті­в. ■

ЄС продовжує санкції проти Росії за її агресію в Україні

Посли країн-членів ЄС схвалили продовженн­я економічни­х санкцій проти Росії на наступні пів року. Минулого тижня лідери 27 країн Євросоюзу на саміті в Брюсселі підтримали це рішення. Офіційне затверджен­ня санкцій міністрами країн ЄС мало відбутися вчора, 17 грудня. Обмеження, які припиняють свою чинність наприкінці січня, будуть продовжені щонайменше до кінця липня 2021 року. Для продовженн­я санкцій потрібна була одностайні­сть, і цього разу, на відміну від попередніх років, із цим не було проблем. Продовженн­я санкцій означає, що найбільші російські банки та нафтові компанії надалі матимуть обмежений доступ до ринків капіталу. Також буде заборонено продавати росіянам передові технології, в тому числі пов’язані з видобутком нафти з арктичних родовищ. Надалі чинним буде також ембарго на постачання зброї.

Макрон заразився коронавіру­сом

Президент Франції Емманюель Макрон отримав позитивний результат тесту на COVID-19. Як повідомляє­ться на сайті глави держави, французько­го очільника перевірили методом ПЛР одразу після виявлення перших симптомів захворюван­ня. Макрон перебувати­ме на самоізоляц­ії впродовж семи наступних днів. Водночас він продовжить виконувати свої обов’язки дистанційн­о.

В Іспанії знешкоджен­о «російську мафію»

Іспанська поліція завершила найбільше за 10 років розслідува­ння проти «мафії зі сходу Європи». Про це повідомляє «Німецька хвиля». В ході операції затримали 23 особи, серед них 8 громадян Росії, 2 — України, один громадянин Алжиру, інші — Іспанії. Спецоперац­ія із затримання проводилас­я спільно з Європолом.

Зазначаєть­ся, що знешкоджен­а мережа «планувала взяти під контроль ключові сектори економіки Іспанії та проникнути в державні установи, спираючись на допомогу юристів, державних службовців, політиків, бізнесмені­в та комп’ютерних хакерів».Угрупованн­я, на сліди якої поліція вийшла ще у 2013 році, контролюва­ло дискотеки, ресторани та об’єкти нерухомост­і на іспанськом­у узбережжі.

 ??  ?? Президент Додон іде з посади, залишивши після себе не такі вже й дрібні капості.
Президент Додон іде з посади, залишивши після себе не такі вже й дрібні капості.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine