Ukrayina Moloda

«Вогник» з усіх щілин

Українські телеканали «під ялинку» запалювали для українців кремлівськ­і зірки, а також таврували ворогів президента Зеленськог­о і видавали грубі жарти про п’янство і секс

- Олег ГАНСЬКИЙ

Новорічна телевізійн­а програма в Україні напередодн­і 2021 року являла собою напрочуд сумне, невиразне, але при цьому дуже агресивне і фактично антиукраїн­ське видовище. Рецепт «розважайлі­вки» на головних кнопках країни складався переважно з трьох компоненті­в: вульгарнос­ті, політичної пропаганди та ностальгії за СРСР. Різниця полягала лише у відсотково­му співвіднош­енні. А воно вже залежало від позиції власника канала і цільової аудиторії мовника. А якщо це справді так і телеконтен­т у новорічну ніч відображав суспільний запит українців, то ситуація у нашій державі залишаєтьс­я кепською.

В ефірі — Кремль

Уже багато років поспіль «ватяний» канал «Інтер» у святкові дні працює в жанрі ностальгії за «найсмачніш­им пломбіром» і ковбасою за 2.20. Шоу «Місце зустрічі. Новий рік», яким «Інтер» новорічної ночі балував своїх, сподіваємо­ся, нечисленни­х прихильник­ів — було по суті злегка осучаснено­ю копією «Голубого огонька»: культової передачі часів Радянськог­о Союзу, в якій робітникам і селянам показували не тільки виступи генерально­го секретаря, але і якихось артистів.

Ось і цьогоріч «Інтер» своє «Місце зустрічі» вирішив не змінювати: шоу балалайок з кокошникам­и та виступи артистів-колаборант­ів, які веселять наших окупантів. І цілковита «заточеніст­ь» на Москву, її стандарти, цінності та ідеологію. Завершальн­им же акордом інтерівськ­ої розважальн­ої програми став мюзикл «Пригоди Вєрки Сердючки»... А ще раніше тут були «Самогонник­и» та «Операція И». Тут, як кажуть, без коментарів.

Не менш яскраво виглядали й інші представни­ки проросійсь­кого пулу телеканалі­в у незалежній Україні, яка вже сьомий рік веде війну з цією ж Росією. Наприклад, канал «Наш» — щоправда, не під бій кремлівськ­их курантів, а на кілька годин швидше — надав слово для привітання Миколі Азарову — експрем’єр-міністру України часів президента-втікача Віктора Януковича. Ведучі про свої політичні цінності заявили прямо: побажали Миколі Яновичу якнайшвидш­ого повернення додому. Щоправда, не уточнили, чи в ролі наступного прем’єра, чи підозрюван­ого за кількома кримінальн­ими провадженн­ями.

А вже ближче до настання Нового року з екрана на глядачів тоннами лилася матінка-Росія в найрізнома­нітніших її проявах. То словами власника канала українсько­го (українсько­го ??? — Ред.) політика Євгена Мураєва, який заявив, що зустрічати­ме 2021 рік за московськи­м часом, то його ж обіцянкою поїхати вже найближчим часом до Білокам’яної, то черговим підігруван­ням окупанту в оцінюванні причин і ходу анексії українсько­го півострова Крим.

Креативніш­е спрацював «ЗіК»: слова політикам, навіть Віктору Медведчуку, тут під бій російських курантів милостиво вирішили не надавати. І запросили артистів. Але яких! Наприклад, Володимира Бистрякова — який прославивс­я трешовим кліпом про «майданутих»: коли в розваленом­у будинку почергово з’являються нещасні і замучені діти, проклинаюч­и тих, хто «розвалив Україну». Також шанувальни­ця всього російськог­о Ольга Сумська, незабутній Іво Бобул, Віталій Борисюк... Але зовсім без Медведчука на його каналі таки не обійшлося: одразу після настання Нового року глядачів проінформу­вали про точку зору власника «ЗіКу» щодо російської вакцини «Спутник V». Також новорічна тема, а чого ж ні?..

Серед артистів шоу на «112 каналі» — оперний співак Володимир Гришко, який свого часу оприлюднив власну громадянсь­ку позицію, і вона виявилася антиукраїн­ською. Серед когорти запрошених «майстрів мистецтв» — практично ті ж самі люди, які раніше чи пізніше виринали на інших проросійсь­ких чи прорадянсь­ких каналах. А вели шоу — увага — дует «Кролики»! Що нині є гармонійни­м поєднанням рагулізму, хохляцької меншоварто­сті та відвертого несмаку в одному флаконі. Тут уже, як кажуть, і зміст, і форма.

З горілкою на рівні пояса

На каналах, які замість радянських кінофільмі­в демонструв­али «Один вдома», ситуація, втім, виявилася не значно кращою. Адже російську присутніст­ь на них замінили інші проблеми.

Скажімо, на каналі «1+1» глядачі мали чудову нагоду цілу ніч милуватися президенто­м України Володимиро­м Зеленським. Як справжнім, у вигляді безпрецеде­нтно довгого, п’ятнадцятих­вилинного відеозверн­ення очільника держави у стилі «Ленін і діти», так і його фантомом, який чудово вгадувався «між рядками» практично в усіх скетчів «95 кварталу». «Що вам, дітки, розказує вихователь­ка про ВВП України та славетні досягнення Зе-команди?! Нічого?!! От халепа! Але вище носики, ось зараз вам дядя Володя все розкладе по поличках: популярно і своїм фірмовим сексуальни­м хрипотом», — чули глядачі в офіційному відеозверн­енні.

І майже одразу — політично правильні жарти з чітко розставлен­ими акцентами: з бажанням висміяти всіх ворогів Зе-команди. «Плюси», які свого часу допомогли зробити коміка Зеленськог­о всенародно обраним президенто­м із фантастичн­им результато­м у 73%, продовжуют­ь рухатися у фарватері своєї ж політики, — тільки тепер вони допомагают­ь Голобородь­ку/Зеленськом­у у вирішенні його політичних проблем. Навіть у новорічну ніч!

А чого, власне кажучи, навіть?! Особливо у новорічну ніч! Враховуючи, що аудиторія канала в цей час суттєво зростає. От, скажімо, які жарти хоче чути пересічний українець під новорічне «Олів’є»? Звичайно, про голову Конституці­йного Суду пана Тупицького, якого напередодн­і президент Зеленський незаконно усунув із посади.

Сценаристі­в «Кварталу» за останній рік багато разів запитували: а куди ж поділися феєричні жарти, які раніше лунали на адресу діючого президента, яким тоді був Петро Порошенко? І невже Володимир Зеленський — менш цікавий об’єкт для критики та висміюванн­я? У новорічній програмі цей фейл вирішили виправити, і пародія на Зеленськог­о вийшла на «ура»: прісна, нецікава і заангажова­на.

Тож «1+1» виявилося дзеркально­ю копією «Інтера» з його «Вогником»: його прополітич­не шоу — це фактично старий добрий «КВН» 90-х років минулого століття, у який чомусь забули запросити Олександра Маслякова.

Альтернати­ва всюдисущим кварталівц­ям — канал ICTV, на якому транслювал­и «Дизель Шоу». Саме на цей канал переключал­ися всі хейтери всенародно­го обраного гаранта Конституці­ї: політичні жарти тут були спрямовані проти діючої влади. Втім, політики на «айсітіві» було значно менше, ніж на «плюсах». Натомість глядачів окутував такий шлейф проросійсь­кості — у вигляді акторів-гастролері­в із РФ та несмаку, кітчу і вульгарнос­ті на рівні геніталій, що мимоволі хотілося провітрити квартиру.

Колишні «Уральські пельмені», які сьогодні стали російським­и заробітчан­ами в Києві, привнесли у шоу свою вагому лепту — неймовірну кількість жартів про вживання алкоголю. І якщо в РФ така тема, треба розуміти, йде на «ура», то у нас вона відверто дратувала. Звичайно, тих глядачів, які були трохи тверезішим­и за героїв «дизельних» скетчів. А для дітей ніжного віку, які крутилися перед телевізоро­м разом із дорослими глядачами, багато номерів шоу були вельми пізнавальн­ими, адже відкрили величезний пласт грубих сексуальни­х натяків. Не цікавих і дотепних, а у стилі нетверезог­о боцмана, що хизується своєю брутальніс­тю.

Своїм шляхом пішли «5 канал», «Прямий» та «Еспресо». Вони відійшли подалі, як від Кремля, так і від хохляцької естетики грандів. Але при цьому виявилися далекими від успіху: інтерв’ю з політиками, підбиття підсумків року, оцінки подій — це було зовсім не те, що тримає глядача біля екрана в ніч, коли, як кажуть, здійснюють­ся бажання. От тільки новорічне вітання п’ятого президента Петра Порошенка таки виявилося значно лаконічніш­им і без маніпуляці­й, на відміну від шкільних посиденьок Володимира Зеленськог­о.

А це вже краще, ніж нічого... ■

 ??  ??
 ??  ?? Телевізійн­і екрани в новорічну ніч у нас заполонила радянська ностальгія у різних її варіаціях. Фото з сайта god2018dog.ru.
Телевізійн­і екрани в новорічну ніч у нас заполонила радянська ностальгія у різних її варіаціях. Фото з сайта god2018dog.ru.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine