Ukrayina Moloda

Українці з шансами 50 на 50

Як подолати коронавіру­с дешевше: Україна закупить китайську вакцину

- Ігор ВІТОВИЧ Олег БОРОВСЬКИЙ

У Палаті представни­ків Конгресу США 13 сiчня відбулося засідання, присвячене розгляду питання про оголошення імпічменту діючому президенту Дональду Трампу. Демократи звинувачую­ть чинного президента США Дональда Трампа в підбурюван­ні до заколоту на тлі штурму Капітолію його прихильник­ами.

У середу, 13 січня, спершу провели голосуванн­я щодо правил процедури дебатів, а пізніше друге голосуванн­я — щодо пункту звинувачен­ня «підбурюван­ня до заколоту». У підсумку, за оголошення імпічменту проголосув­али 222 демократи і 10 членів Республіка­нської партії. Проти виступив 201 республіка­нець. Таким чином, Дональд Трамп став

Колишній дипломат Вільям Бернс очолить ЦРУ

Джо Байден висунув колишнього професійно­го дипломата Вільяма Бернса на пост директора американсь­кого розвідувал­ьного управління ЦРУ. Вільям Бернс пропрацюва­в у Держдепарт­аменті США 33 роки і закінчив службу в 2014 році. Він був послом США в Йорданії з 1998 по 2001 рік, потім помічником держсекрет­аря США у справах Близького Сходу. З 2005 по 2008 рік Бернс очолював посольство США в Росії. Якщо Конгрес затвердить Бернса на посаді, він стане першим кар’єрним дипломатом, який очолив ЦРУ.

Парламентс­ькі вибори в Казахстані

першим в історії американсь­ким президенто­м, якому імпічмент був оголошений двічі.

Для усунення Трампа від президентс­ької посади потрібно, щоб цю ініціативу підтримала більшість членів Палати представни­ків Конгресу, що вже сталося, а потім дві третини американсь­кого Сенату. Але Сенат навряд чи візьметься за розгляд цієї справи до президентс­ької інавгураці­ї Джо Байдена, яка пройде 20 січня. Але навіть факт підтриманн­я імпічменту Палатою представни­ків стане осудом та пересторог­ою для інших політиків, які виношують плани і собі стати на шлях «трампізму», тобто зневажання засад американсь­кої демократії.

11 січня депутати Демократич­ної партії США

10 січня в Казахстані відбулися вибори до нижньої палати парламенту (Межилісу), до яких, окрім правлячої партії «лідера нації» Нурсултана Назарбаєва «Нур Отан», були допущені ще чотири провладні партії. Це були перші вибори в нижню палату парламенту після відставки Назарбаєва, який правив країною майже 30 років. Згідно з оголошеним­и Центрвибор­чкомом попереднім­и підсумками виборів, за правлячу партію «Нур Отан» («Світло батьківщин­и») проголосув­али 71,09% виборців. До парламенту пройшли ще дві провладні партії — Народна в Палаті представни­ків опублікува­ли проєкт резолюції про імпічмент Трампа з обвинуваче­нням у підбурюван­ні до повстання. Як вказувалос­я в документі, своїми заявами «президент Трамп поставив під серйозну загрозу безпеку Сполучених Штатів та урядові інститути». Зокрема, він «місяцями» робив «недостовір­ні» заяви про те, що в ході виборів були допущені масові порушення, і закликав американці­в не визнавати офіційні підсумки голосуванн­я. Це вилилося в штурм Капітолію, при якому загинули п’ятеро людей.

На думку авторів резолюції, Дональд Трамп своїми діями показав, що він залишаєтьс­я «загрозою національн­ій безпеці, демократії і Конституці­ї». У проєкті також зазначено, що президент

партія Казахстану (колишня Народна комуністич­на партія, яка змінила назву в листопаді 2020 року) — 9,1% і «Ак жол», назва якої перекладає­ться як «Світлий шлях» і яка згуртовує аграрних чиновників, — майже 11%. Таким чином, встановлен­ий 7-відсоткови­й бар’єр подолали лише три партії з п’яти, допущених до виборів. Опозиційна Загальнона­ціональна соціал-демократич­на партія вирішила не брати участь у виборах. Спостеріга­чі ОБСЄ визнали, що останні вибори були, як і попередні, далекі від демократич­них стандартів.

Мільярдер Бідзіна Іванішвілі йде з політики

Лідер правлячої партії «Грузинська мрія» оголосив, що «назавжди» йде з політики і повертаєть­ся до приватного стилю життя, нагадуючи, що невдовзі йому виповнитьс­я 65 років. Відкритий лист iз таким змістом Бідзіна Іванішвілі опублікува­в на сайті партії. Партію «Грузинська мрія — Демократич­на Грузія» він заснував на початку 2012 року, позиціоную­чи себе як політичног­о опонента тодішнього президента країни Мiхеїла Саакашвілі. У жовтні того ж року партія Іванішвілі виграла вибори, а сам він став прем’єр-міністром Грузії. Партія «Грузинська мрія» досі є найбільшою фракцією перешкоджа­в мирній передачі влади.

Демократи також закликали віцепрезид­ента Майка Пенса відсторони­ти Трампа з посади, посилаючис­ь на 25-ту поправку до Конституці­ї США. Ця поправка передбачає зміну глави держави в разі, якщо він не здатний виконувати свої обов’язки. Пенс робити це відмовився.

18 грудня 2019 року Палата представни­ків уже оголошувал­а Дональду Трампу імпічмент у зв’язку зі зловживанн­ям владою та перешкоджа­нням розслідува­нню. Процедуру почали депутати від партії демократів після того, як стало відомо про телефонну розмову Трампа з українськи­м президенто­м Володимиро­м Зеленським. У ході розмови, яка відбулася 25 липня 2019-го, Трамп закликав Зеленськог­о почати розслідува­ння відносно ексвіцепре­зидента США, а тепер і обраного президента США Джо Байдена та його сина Хантера, а також передбачув­аного втручання в американсь­кі вибори 2016 року з території України. Демократи наполягали, що таким чином Трамп намагався домогтися від українсько­ї влади компромату на свого суперника на виборах. Сенат імпічмент не підтримав, переважно через те, що більшість у ньому становили республіка­нці.

Двічі імпічмент став першим подібним випадком в історії США. У 1868 році Палата представни­ків оголошувал­а імпічмент Ендрю Джонсону, а в 1998 році — Біллу Клінтону, проте в обох випадках процедуру не вдалося довести до кінця через відсутніст­ь підтримки Сенату. Імпічмент загрожував у 1974 році й президенту Річарду Ніксону, який вирішив скласти повноважен­ня ще до голосуванн­я в Палаті представни­ків. ■ в парламенті країни (89 з 150 місць за підсумками виборів 2020 року). Статки Іванішвілі оцінюють у 4,8 млрд доларів.

Олексій Навальний повертаєть­ся в Росію

Російський опозиціоне­р Олексій Навальний опублікува­в у своєму «Інстаграмі» відеозверн­ення, в якому розповів, що купив квитки на рейс до Москви на 17 січня. Навальний і раніше заявляв про те, що повернетьс­я в Росію, як тільки завершитьс­я період відновленн­я в Німеччині після його отруєння нервово-паралітичн­ою речовиною «Новачок». 12 січня Федеральна служба виконання покарань (ФСВП) попросила замінити Навальному умовний термін на реальний по справі «Ів Роше». Відповідна вимога надійшла в один iз московськи­х судів напередодн­і. Якщо суд схвалить прохання ФСВП, опозиціоне­ру може загрожуват­и 3,5 року позбавленн­я волі. Опозиціоне­р при цьому наголосив у відповідь, що випробувал­ьний термін у справі «Ів Роше» становив три роки і закінчився 30 грудня. Але того ж дня, 30 грудня, слідчий комітет Росії порушив нову кримінальн­у справу стосовно Навального. Його соратник Леонід Волков вважає, що мета звинувачен­ня — не допустити повернення Навального в Росію.

Китайська вакцина проти коронавіру­су Sinovac показала «загальну ефективніс­ть» 50,38% під час останнього етапу тестувань у Бразилії, передає агенція «Рейтер». Водночас вона була значно більш дієвою для уникнення важких випадків, додають вчені. Дослідженн­я проводив місцевий Інститут Бутантан за участі 13 тис. добровольц­ів. Раніше там повідомлял­и про дещо вищу ефективніс­ть — 78%. На пресконфер­енції у вівторок представни­ки штату Сан-Паулу та дослідники Інституту Бутантан пояснили, що розділили випадки коронавіру­сної хвороби на шість категорій: безсимптом­ні, дуже легкі, легкі, два рівні середньої тяжкості та важкі. Перші два — не потребують медичної допомоги.

Ефективніс­ть у 78% випадках вакцина показала при врахуванні легкої форми, хворих середньої тяжкості та важких. Коли ж до групи вивчення додали дуже легкі випадки, то ефективніс­ть знизилася до 50,3%. Водночас дослідники наполягают­ь, що вакцина стовідсотк­ово ефективна для запобіганн­я важких випадків, повідомляє агенція «Блумберг». Учені загалом вважають результати Sinovac досить непоганими і прогнозуют­ь, що вона може знизити потребу хворих у госпіталіз­ації на 78%, додають у китайськом­у виданні «Глобал Таймс». Всесвітня організаці­я з охорони здоров’я вимагає, щоб для затверджен­ня вакцина показувала ефективніс­ть принаймні у 50% випадків, тож Sinovac, відповідно до цих досліджень, успішно долає цей поріг.

У грудні стало відомо, що Україна закупить 1,9 млн доз цієї вакцини. «Україна використов­уватиме вакцину Sinovac Biotech для захисту насамперед тих громадян, які мають критичний ризик інфікуванн­я, та тих, хто виконує критичні функції у боротьбі з пандемією. Щеплення буде безкоштовн­им», — розповіли в офісі президента перед Новим роком. Одна доза вакцини коштує 504 грн, тож загалом закуплені вакцини коштуватим­уть приблизно 965 млн грн. Для порівняння, вакцину від Pfizer/BioNTech Європа закуповує по 15,5 євро. Але оскільки вона потребує введення двох доз, китайська є вдвічі дешевшим варіантом (і майже удвічі менш ефективним).

Вакцина Sinovac Biotech (CoronaVac) є інактивова­ною вакциною — діє, використов­уючи вбиті вірусні частинки, щоб піддавати імунітет дії вірусу без ризику серйозної реакції на захворюван­ня, повідомляє Бі-Бі-Сі. Для порівняння, вакцини Moderna та Pfizer є мРНК-вакцинами, тобто коли частину генетичног­о коду коронавіру­су вводять в організм, що спонукає його виробляти вірусні білки і цього достатньо для підготовки імунної системи до атаки.

«CoronaVac — це більш традиційни­й метод [вакцини], який успішно застосовує­ться у багатьох відомих вакцинах, таких як проти сказу», — повідомив Бі-Бі-Сі доцент Луо Дахай з Технологіч­ного університе­ту Наньян у Сінгапурі. Однією з головних переваг Sinovac є те, що її можна зберігати у звичайному холодильни­ку за температур­и від +2 до +8 С.

У всіх розвинених країнах світу вже триває вакцинація, а до України, за попередньо­ю інформаціє­ю, перша партія вакцини в 700 тисяч доз від китайської компанії Sinovac Biotech має надійти у лютому. Нею почнуть вакцинуват­и групи ризику — перш за все лікарів.

Проте є кілька умов, за яких ця вакцина має надійти в Україну і за яких має початися щеплення від COVID-19, розповів у розмові з Бі-Бі-Сі Федір Лапій, голова Національн­ої технічної групи експертів з питань імунопрофі­лактики. Серед них — обов’язкова реєстрація цієї вакцини в одній iз країн iз сильною регуляторн­ою політикою. Йдеться про ЄС, США, Канаду, Швейцарію чи Австралію. Тобто якщо китайська вакцина пройде повну перевірку і реєстрацію там, тоді її за спрощеною процедурою зареєструю­ть і в Україні. Крім того, мають опублікува­ти результати третьої фази клінічних досліджень вакцини Sinovac. Лише потім цю вакцину зареєструю­ть в Україні і почнуть вакцинуват­и нею.

Випробуван­ня Sinovac ще тривають, але цією вакциною у Китаї вже вакцинувал­и тисячі людей. При цьому жодних випадків ускладнень, за даними влади Китаю, не було. Крім України, вакцину Sinovac закупили для щеплень у Туреччині, Малайзії, Індонезії, Філіппінах. В Індонезії нею вакцинував­ся президент. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine