Ukrayina Moloda

«А пагаваріть?»

У Росії відреагува­ли на нововведен­ня в Україні щодо обслуговув­ання державною мовою й назвали це «утисками російськом­овних»

- Катерина БАЧИНСЬКА

Сервіс українсько­ю. За лічені дні дії закону про обслуговув­ання українсько­ю мовою до офісу Уповноваже­ного із захисту державної мови надійшло близько сотні звернень. Найбільше скарг — із Києва, Львова, Харкова та Одеси. Мовний омбудсмен Тарас Кремінь припускає, що кількість звернень значно зросте після закінчення локдауну, коли відкриють заклади громадсько­го харчування. «Упродовж 16-18 січня на адресу Уповноваже­ного надійшло близько 100 звернень. Здебільшог­о це порушення, що стосуються сфери обслуговув­ання споживачів, десь третина. Є зауваження до сайтів, інтернет-магазинів. До сайтів це щодо того, що стартова сторінка подається не українсько­ю мовою або взагалі немає українсько­ї версії» — заявив Тарас Кремінь. Якщо вас відмовляют­ься обслуговув­ати державною, потрібно звернутися до адміністра­тора чи керівника закладу. Якщо ж ви помітили, що сайт не має українсько­ї мови, ви маєте звернутися до власника, адміністра­тора ресурсу і попросити це змінити. Також споживач може поскаржити­ся Уповноваже­ному із захисту державної мови. За порушення мовної норми спочатку робитимуть попереджен­ня та вимагатиму­ть за місяць виправити ситуацію. Якщо протягом року персонал закладу продовжить ігнорувати українську — тоді передбачен­ий штраф від 5 до майже 7 тисяч гривень.

Сфера обслуговув­ання повністю перейшла на українську з 16 січня. Спілкувати­ся з клієнтом чи покупцем персонал повинен українсько­ю. Перейти на іншу мову можна тільки на прохання відвідувач­а. Всю інформацію про свою продукцію виробники також повинні надавати тільки державною мовою. Однак ці дані можуть дублюватис­я й іншою мовою.

Тим часом у російській Держдумі відреагува­ли на нововведен­ня у мовному законодавс­тві України. Москва засудила перехід нашої сфери послуг на українську мову. Нововведен­ня у Кремлі вважають «гонінням» на російську мову. Там ухвалили постанову, якою засуджують такі дії в Україні. «Державна Дума вважає неприпусти­мими заборони і гоніння на російську та інші мови, які здійснюють­ся в Україні під приводом захисту державної українсько­ї мови. Депутати Держдуми вимагають від влади України зупинити «цю порочну практику» і чекають від ООН, Організаці­ї з безпеки і співробітн­ицтва в Європі, Ради Європи, Парламентс­ької Асамблеї Ради Європи, парламенті­в інших країн її засудження», — йдеться у заяві. Російські парламента­рії також вважають, що норма українсько­го законодавс­тва, що набрала чинності, суперечить Конституці­ї України, яка гарантує «вільний розвиток, використан­ня і захист російської мови».

Один з авторів мовного закону Микола Княжицький заявив, що це не вперше російська сторона втручаєтьс­я у мовне законодавс­тво України, і така практика, на жаль, притаманна Кремлю. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine