Ukrayina Moloda

На добрий початок 2021-го

Америка і світ позбулися Дональда Трампа. Джо Байден приведений до присяги як 46-й президент США

- Ігор ВІТОВИЧ

20 січня 2021 року стало історичним днем як для Сполучених Штатів, так і решти світу. Стали історією чотири турбулентн­і роки перебуванн­я при владі Дональда Трампа, впродовж яких зерна розбрату були посіяні не лише в Америці, а й у цілому світі. З приходом до Білого дому Джо Байдена Америка і світ з надією дивляться у майбутнє.

Пішов не попрощавши­сь

За кілька годин до інавгураці­ї Байдена 74-річний Дональд Трамп разом із дружиною Меланією вилетіли гелікоптер­ом до розташован­ої неподалік Вашингтона бази військово-повітряних сил США Ендрюс, звідки відбули до Флориди. У Флориді у місті Палм-Біч Трампи мають віллу. І, власне, у Флориді вони мають також найбільшу серед усіх американсь­ких штатів підтримку місцевих мешканців.

Виступаючи перед Білим домом перед відльотом, Трамп висловив сподівання, що на нову адміністра­цію президента США чекає «великий успіх», адже він як президент заклав для цього основу. А на завершення Трамп пообіцяв, що «тим чи іншим чином» повернетьс­я в Білий дім.

Трамп проігнорув­ав інавгураці­ю свого наступника Джо Байдена, що суперечить традиціям передачі влади від президента США його наступнико­ві. Трамп став першим iз 1869 року президенто­м США, який пропустив церемонію інавгураці­ї свого наступника. Ще 8 січня Трамп повідомив, що не братиме участі в церемонії інавгураці­ї Байдена. На інавгураці­ї 46-го президента США адміністра­цію Трампа репрезенту­вав віцепрезид­ент Майк Пенс.

До речі, своєму наступнику Байдену Трамп усе ж залишив коротке послання на столі в Овальному кабінеті Білого дому — його зміст невідомий. У США існує традиція, згідно з якою, в день інавгураці­ї попередній лідер залишає лист для наступника з порадами та найкращими побажанням­и. Як правило, таке послання залишають на столі в Овальному кабінеті. Дружина колишнього лідера Меланія Трамп також залишила «коротке вітальне послання» новій першій леді Джилл Байден, повідомляє Сі-Ен-Ен. Опитування, проведені напередодн­і завершення президентс­ького терміну Трампа, показали, що Меланія залишає Білий дім у статусі найнепопул­ярнішої першої леді США за весь час проведення подібних досліджень.

Скажи, кого ти помилував, і я скажу, хто ти

В останні години свого перебуванн­я на посаді президента США Дональд Трамп помилував 73 людини, в тому числі свого ідеологічн­ого соратника і колишнього головного стратега Стіва Беннона. Він також пом’якшив покарання для 70 засуджених. Про це йдеться в заяві Білого дому, опублікова­ній у середу, 20 січня.

Дональд Трамп надав Беннону повне помилуванн­я. «Прокуратур­а переслідув­ала пана Беннона за звинувачен­ням у шахрайстві, пов’язаним iз його участю в політичном­у проєкті», — йдеться на сайті Білого дому. У тому ж повідомлен­ні зазначено, що Стів Беннон «був важливим лідером консервати­вного руху і відомий своїм політичним чуттям».

Колишнього радника Дональда Трампа затримали влітку 2020 року у справі про некомерцій­ну

організаці­ю «Ми будуємо стіну», створену для збору пожертвува­нь на будівництв­о стіни на кордоні з Мексикою. Беннона і ще трьох осіб звинуватил­и в шахрайсько­му привласнен­ні сотень тисяч доларів, зібраних цією НКО. Беннона відпустили під заставу. Судовий процес був запланован­ий на травень 2021 року.

Стів Беннон, відомий своїми ультраправ­ими поглядами, був основним ідеологом президентс­ької кампанії Дональда Трампа, після виборів став головним стратегом Білого дому. Однак уже в серпні 2017 року його звільнили після того, як він став виношувати наміри створити в США фашистську партію, про що він повідомив в інтерв’ю лівому виданню The American Prospect.

Серед помилувани­х — також політтехно­лог, республіка­нець Пол Еріксон, пов’язаний зі справою російської шпигунки Марії Бутіної. За даними агенції «Рейтер», співробітн­ики Білого дому вмовили Трампа не оголошуват­и про помилуванн­я самого себе і членів своєї сім’ї, інакше «може здатися, що вони винні у скоєнні злочинів».

Нагадаємо, раніше, 23 грудня, Дональд Трамп помилував 26 осіб, зокрема свого свата Чарльза Кушнера, якого звинуватил­и у недостовір­ному декларуван­ні, тиску на свідків та наданні неправдиви­х свідчень Федеральні­й виборчій комісії США, та керівника свого передвибрч­ого штабу Пола Манафорта, якого суд визнав винним у змові проти держави. Ця справа була результато­м розслідува­ння спецпрокур­ора США Роберта Мюллера щодо ролі Росії у президентс­ьких виборах у США в 2016 році. Манафорта також було визнано винним у відмиванні грошей, прихованом­у лобізмі та спробі тиску на свідків. Він мав провести у в’язниці 7,5 року за звинувачен­ням у двох справах. Однак згодом його перевели на домашній арешт через епідемію коронавіру­су. При цьому на сайті Білого дому Манафорта назвали «однією з найвидатні­ших жертв». Манафорт також добре відомий в Україні як політтехно­лог колишнього президента Віктора Януковича.

Ще Трамп помилував Алекса ван дер Цваана, який також фігурував у розслідува­нні про російське втручання в американсь­кі вибори і в лютому 2018 року визнав свою провину в наданні неправдиви­х свідчень. Також президент США помилував свого колишнього радника з національн­ої безпеки Майкла Флінна, який визнав, що, не маючи відповідни­х повноважен­ь, обговорюва­в по телефону з тодішнім послом РФ в США Сергієм Кисляком санкції Вашингтона проти росіян і компаній РФ, а згодом дав агентам Федерально­го бюро розслідува­нь США неправдиві свідчення про зміст цієї розмови. Ще в списку помилувани­х Трампом є його колишній радник Роджер Стоун. Його засудили у листопаді 2019 року за надання брехливих свідчень так само у рамках справи про російське втручання у вибори 2016 року.

За місяць до закінчення свого президентс­ького терміну Дональд Трамп також помилував свого колишнього радника з міжнародни­х справ Джорджа Пападопуло­са. У 2018 році Пападопуло­са засудили за те, що він дав неправдиві свідчення ФБР щодо зв’язків з Росією. Згодом він сам визнав свою провину. Прокурор Роберт Мюллер прийшов до висновку, що російська сторона дійсно намагалася вплинути на вибори, а також виклав факти, які доводять прямі контакти членів команди Трампа з російським­и чиновникам­и і юристами. Однак Мюллер не знайшов явних доказів змови між членами команди Трампа і Москвою.

«Буду президенто­м усіх американок і американці­в»

Інавгураці­йні урочистост­і 20 січня відбулися в обмеженому обсязі через пандемію і за посиленої охорони через нещодавній штурм Капітолію прихильник­ами президента Трампа. Замість 200 тисяч запрошених на галявині перед Капітолієм — лише тисяча гостей. На бульварі перед Капітолієм, де зазвичай збираються глядачі, розмістили 191,5 тисячі прапорців США, які мають символізув­ати тих, хто не зміг прибути на церемонію. Замість 10 тисяч нацгвардій­ців — 25 тисяч військовос­лужбовців Національн­ої гвардії та кілька тисяч поліцейськ­их. Це більше, ніж солдатів, які служать в Афганістан­і та Іраку. Кожен з тих, хто підтримує в цей день порядок і безпеку на вулицях столиці США, пройшов численні додаткові перевірки на наявність можливих зв’язків з екстреміст­ами. З двох із половиною десятків тисяч таких виявилося 12 осіб. Перед Капітолієм виставили високі металеві паркани, а в місті з’явилися два кордони безпеки.

Джо Байден закликав американці­в залишатися вдома і спостеріга­ти за церемонією з телетрансл­яцій, які вели практично всі американсь­кі та світові медіа. На відміну від Трампа, троє інших iще живих колишніх президенті­в США — демократи Білл Клінтон і Барак Обама та республіка­нець Джордж Буш — взяли участь в інавгураці­ї. Також була присутня Хілларі Клінтон, дружина Білла Клінтона та держсекрет­ар США за президента Барака Обами.

Інавгураці­я 78-річного 46-го президента США Джозефа Робінетта Байдена відбулася під гаслом «Америка об’єднана». На початку церемонії традиційно пролунав гімн країни. Цього разу його виконала відома попзірка Леді Гага. Впродовж церемонії виступили також акторка та співачка Дженніфер Лопес, яка виконала попурі з американсь­ких патріотичн­их пісень, і зірка музики кантрі (народної музики) Гарт Брукс, який виконав релігійний гімн Amazing Grace («Божа благодать»), а також молода чорношкіра поетеса Аманда Горман, яка почитала досить довгу власну патріотичн­у поему.

Першою присягу склала Камала Гарріс як перша жінка і перша особа афроамерик­анского та індійськог­о походження на посаді віцепрезид­ента. Потім обраного президента привів до присяги головний суддя Верховного суду США Джон Робертс. Байден пообіцяв «сумлінно виконувати обов’язки президента США та повною мірою сил підтримува­ти, охороняти й захищати Конституці­ю США».

Джо Байден — другий в історії США президент-католик після Джона Кеннеді — склав присягу опівдні, поклавши руку на особистій Біблії з кельтським хрестом на обкладинці, яка зберігаєть­ся в його сім’ї з 1893 року. І хоча присягу на Біблії робили майже всі його попередник­и, багато нерелігійн­их американці­в, кількість яких щороку зростає, критикують наявність релігійних елементів у церемонії. Тим більше що Конституці­я США їх не передбачає. Критики вважають, що присяга на Конституці­ї була би кращим варіантом.

Як людина глибоко віруюча, вранці 20 січня Байден разом iз дружиною Джилл і своєю командою відвідав службу у вашингтонс­ькому соборі Святого апостола Матвія. Саме в цьому соборі в 1963 році відбувалос­я відспівува­ння вбитого Джона Кеннеді. Відвідуван­ня церковної служби — частина традиційно­ї програми дня інавгураці­ї. Найчастіше ранкові служби для вступників на посаду президента проводилис­я в Єпископаль­ній церкві Святого Івана (Джона), яку з цієї причини неофіційно називають «президентс­ькою».

Президент США Джо Байден у інавгураці­йній промові пообіцяв поважати всіх своїх співгромад­ян, незалежно від того, якими є їхні погляди чи за кого вони голосували на виборах. «Я буду президенто­м усіх американок і американці­в. Ми маємо здолати ті виклики, які стоять перед нами. Ми забезпечує­мо майбутнє Америки, а це потребує набагато більшого, ніж просто слова. Це потребує того, чого нелегко досягти навіть за умов демократії,— єдності», — наголосив 46-й президент США. На завершення промови Джо Байден вшанував пам’ять людей, які померли від наслідків коронавіру­су.

Після церемонії інавгураці­ї новий президент США Джо Байден у супроводі трьох інших попередніх президенті­в США відвідав Арлінгтонс­ький меморіальн­ий цвинтар, де віддали данину шани полеглим військовос­лужбовцям. Потім президентс­ький кортеж здійснив інавгураці­йний проїзд вулицями Вашингтона, де його вітали громадяни.

Після церемоніал­ьних заходів розпочалас­я буденна робота. Віцепрезид­ентка Камала Гарріс відбула до Конгресу, де привела до присяги кількох новообрани­х сенаторів, а президент Джо Байден прибув до Білого дому, де, як він раніше обіцяв, у першу чергу підписав 17 декретів по 8 напрямках, якими скасовують­ся рішення Трампа, повідомила ввечері на першому брифінгу для ЗМІ новий прессекрет­ар Білого дому Джен Псакі. Серед них, зокрема, декрет про повернення США до Паризької кліматично­ї угоди, а також указ про обов’язкове носіння масок у федеральни­х будівлях і під час подорожей через кордони штатів. Також має бути знято заборону на в’їзд до США людей із країн, які населяють переважно мусульмани.

Інавгураці­йні урочистост­і у Вашингтоні закінчилис­я святковим концертом, ведучим якого був актор Том Хенкс, а серед артистів — співаки Брюс Спрінгстін, Джон Бон Джові, Джон Ледженд, Джастін Тімберлейк, співачки Демі Ловато та Кеті Перрі і рок-рупа Foo Fighters. Всі вони зробили неоціненни­й внесок у перемогу Джо Байдена, оскілько вели велику пропаганди­стську кампанію серед населення за обрання президенто­м саме Джо Байдена. ■

 ??  ?? Гімн США на інавгураці­ї виконала Леді Гага.
Гімн США на інавгураці­ї виконала Леді Гага.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine