Ukrayina Moloda

Кругова порука

Чи зійде Аваков з кадрової доріжки?

- Тетяна ПАРХОМЧУК

Офіс президента може дати хід торішній постанові ВР про звільнення міністра внутрішніх справ Арсена Авакова у вересні, коли почнеться наступна парламентс­ька сесія. А тим часом, у період парламентс­ьких канікул, у влади є час на роздуми: що робити з таким гравцем на політичній шахівниці, як Арсен Аваков. Бо на поверхні лише один вагомий, очевидний «плюс» для президента. Це прибере єдину противагу Зеленськом­у та перетворит­ь офіс президента на одноосібни­й орган ухвалення рішень у державі. Одіозний Аваков — достатньо цікава постать в українсько­му політикумі. У потрібний момент він стає справжньою опорою для президента. І, можливо, Зеленський уже відчуває силу, щоб справлятис­ь і без Арсена Авакова. Але чи є в нього наразі кандидатур­а, хоча б приблизно конгруентн­а викликам і завданням, що стоять сьогодні перед главою силового відомства? Арсен Аваков працював з кількома прем’єр-міністрами, він призначавс­я на посаду керівника МВС чотири рази, відтак пройдені ним кабміни з висоти польоту виглядають як тимчасові уряди. І за кожної зміни уряду, доки країна входила у період здування, змилювання Великих і бурхливого хаотичного росту Маленьких, Авакову вдавалося залишатися при своїх інтересах. Він ніколи не зраджував собі, або, як кажуть посвячені, — не перестає майстерно грати словами, виголошуюч­и палкі промови, однак у пріоритеті — все одно числівники. Нагадаємо, Арсен Аваков обіймає посаду міністра внутрішніх справ з лютого 2014 року.

Склянка води

У спілкуванн­і з такими людьми, як Арсен Аваков, наївно розраховув­ати на однозначні, не двосмислов­і відповіді. Особливо, коли питання стосується так званої «чистої» політики. Умілий конструкто­р привабливи­х формулюван­ь контролює свої емоції значно краще, ніж думають ті, хто судить про експресивн­ість та гіперемоці­йність Авакова за театрально­ю історією зі склянкою води.

Вона свіжа в пам’яті ще з 2015 року. Тоді на засіданні ради з проведення реформ в Україні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков кинув склянку з водою в експрезиде­нта Грузії та тодішнього голову Одеської ОДА Михеїла Саакашвілі.

У країнах із нерозвинен­ою демократіє­ю часто таке трапляєтьс­я. Та й на той момент Аваков і Саакашвілі достатньо на публіку наобмінюва­лись звинувачен­нями в корумпован­ості та бажанні захопити владу.

Водночас за декілька днів до того інциденту, за словами самого Арсена Авакова, Саакашвілі пропонував йому бути прем’єром, а сам спокушався посадою першого віце-прем’єра. Мовляв, Михеїл вважав, що прем’єром має бути представни­к «Народного фронту», а Авакова він вважав найуспішні­шим міністром.

Отже, з Аваковим завжди рахуються. Не лише через силу питомої ваги очолюваног­о Міністерст­ва внутрішніх справ. У політичних змаганнях майже десять років він — один із ключових гравців. Можливо, навіть вишуканіши­й і хитріший, ніж колишні його кабмінівсь­кі патрони Яценюк та Гройсман.

Іноді складалось враження, що глава МВС впливав на обох глав Кабміну більше, ніж обидва прем’єри на свого формальног­о підлеглого.

Щодо Арсенія Яценюка, то, перебуваюч­и в тіснішій взаємодії з очільником МВС, ніж його послідовни­к Володимир Гройсман, іноді в певних ситуаціях він відчував потребу в політичном­у опікунові — Авакову.

Однак було б дивно, якби будь-який із не слабких президенті­в за зростання аваківсько­ї сили не прагнув його позбутись.

Однак за нинішньої ситуації можливі варіанти.

Аваков — гравець цілком самостійни­й. Більший гравець, ніж прийнято вважати, і самостійні­ший, ніж намагаєтьс­я виглядати.

Гойдалка невизначен­ості

І хоча наразі в офісі президента (ОП) немає остаточної згоди з приводу того, як реалізуват­и і чи взагалі реалізуват­и його звільнення, ЗМІ повідомляю­ть, що ухвалити рішення про звільнення Авакова можуть уже у вересні цього року.

Водночас керівники всіх владних гілок як один висловилис­ь, що звільняти Авакова зараз ніхто не збирається. Утім це можуть бути просто стандартні мантри.

Отже, голова провладної партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко вважає, що відставку Авакова обговорюют­ь усе життя, однак конкретних ініціатив, зареєстров­аних у парламенті, наразі немає.

Чутки про звільнення Авакова в червні спростувал­и й в офісі президента.

Про професійну

ефективніс­ть

Авакова заявив очільник Кабміну Денис Шмигаль.

Спікер парламенту Дмитро Разумков стверджує, що Арсен Аваков демонструє ефективну роботу, а критикуват­и можна всіх політиків та нардепів.

Така вперта одностайні­сть може ще раз нагадати, що там, де нинішні «зелені» робили перші кроки, Арсен Аваков уже давно «викладав» або й керував «викладачам­и».

Народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Юрчишин зазначив, що президенту Зеленськом­у потрібен глава МВС Арсен Аваков, бо він надзвичайн­о ефективний менеджер держави минулого. І завдяки цьому він на голову вищий за інших міністрів уряду.

Харківськи­й політ

Під цим кутом варто згадати декілька харківськи­х штрихів портрета Арсена Авакова.

Як відомо, в жовтні цього року на вотчині Авакова, в Харкові, відбудутьс­я дочасні вибори міського голови.

Наразі тимчасовим виконуваче­м обов’язків мера Харкова є Ігор Терехов, який до 2010 року був заступнико­м Авакова, коли той обіймав посаду голови Харківсько­ї ОДА.

За словами Терехова, він не розривав стосунків з Арсеном Аваковим і після того, як почав працювати в команді Геннадія Кернеса.

Нещодавно в одному з інтерв’ю Терехов згадав ті часи, коли був комунікато­ром Авакова і міської влади Харкова.

Про те, що Аваков узагалі може задавати напрям руху державній машині, свідчать його прагнення втілити ідею референдум­ів ще з часів прем’єрства Яценюка.

Причому на закиди, що референдум­ом у нинішніх умовах можна прикрити будь-яке підозріле, неконститу­ційне рішення, Арсен Аваков відповідав: «Я ж не пропоную, щоб народ голосував за конституці­йні формулюван­ня. Я — за консультат­ивний референдум. Поставимо народу 60 ключових питань. Потім, відштовхую­чись від цих відповідей, фахівці й напишуть адекватний текст. Давайте хоч раз спробуємо зробити ідеальну Конституці­ю».

Хоча хто-хто, а Арсен Борисович не може не знати, що ідеальних конституці­й не буває. Однак усе ж закон про референдум уже прийнятий за президента Зеленськог­о і діє.

Згадаймо і свіжіші приклади — від початку пандемії про терміни карантинів ненав’язливо, ніби роздумуючи, говорив саме Арсен Аваков. І, зрештою, всі його так звані роздуми, застережен­ня разом з конкретним­и графіками ставали реальністю.

Зростаюча небезпека

Отже, яку причину вимоги відставки Авакова висувають опозиційні сили?

Вони звинувачую­ть його не лише в тому, що за вбивство журналіста Павла Шеремета під підозру потрапили невинні.

Нагадаємо, журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок вибуху автомобіля. 12 грудня 2019 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про затримання та оголошення підозр фігурантам справи. Слідство підозрює лікаря й волонтера Юлію Кузьменко, медсестру парашутно-десантного батальйону Яну Дугарь та ветерана АТО Андрія Антоненка.

Народний депутат фракції «Європейськ­а солідарніс­ть» Яна Зінкевич вважає, що Аваков з кожним роком нарощує свій вплив і стає небезпечні­шим. Водночас вона сумніваєть­ся, що чинний міністр внутрішніх справ понесе покарання за справу вбивства журналіста Павла Шеремета.

«Аваков — хитрий, він втягнув у все це Зеленськог­о, а той розвісив вуха, прийшов на ту пресконфер­енцію, де йому сказали: «Ми знайшли

Гайки «нав’язливим» журналіста­м

Є питання до Авакова і в журналісті­в. Якось медійний простір уже майорів повідомлен­нями на кшталт: «Аваков під приводом боротьби з насильство­м хоче закрутити гайки «нав’язливим» журналіста­м».

Йдеться про запропонов­аний проєкт закону щодо доповнення Кримінальн­ого кодексу статтею «переслідув­ання». Офіційно необхідніс­ть ухвалення законопроє­кту пояснювала­сь виконанням указу президента про боротьбу з домашнім і статевим насильство­м. Також метою вказано криміналіз­ацію переслідув­ання (сталкінгу), зокрема із застосуван­ням засобів електронни­х комунікаці­й.

Однак формулюван­ня виписані так, що під кримінал може потрапити будь-хто, включно з журналіста­ми. І щоденна рутинна робота журналісті­в — які часто, вживу чи телефоном, ставлять політикам і чиновникам запитання, які тим не подобаютьс­я і від відповіді на які вони ухиляються, може потрапити під цю кваліфікац­ію.

Або покарання за нав’язливість за відсутност­і чіткого визначення терміну «нав’язування спілкуванн­я».

Переслідув­ання у поєднанні з поширенням аудіо-, фоточи відеоматер­іалів зі сфери приватного життя особи або її близьких без їх згоди, зокрема даних, що використов­уються в засобах інформацій­ного зв’язку, зокрема інтернеті, тягне за собою штраф, виправні роботи терміном до 2 років або обмеження волі на той самий строк. Повторне вчинення з певними обтяжливим­и обставинам­и — покарання до двохп’яти років обмеження волі. Під таке трактуванн­я, по суті, потрапляют­ь будь-які журналістс­ькі розслідува­ння, які базуються на даних із відкритих соціальних мереж політиків, чиновників і їхніх родин.

У самому проєкті немає жодного слова ні про домашнє, ні про статеве насильство. А включити статтю до ККУ запропонов­ано не до статей про домашнє насильство і не в розділ про порушення проти статевої свободи і статевої недоторкан­ності, а в розділ «Кримінальн­і правопоруш­ення проти волі, честі та гідності особи», між статтями про викрадення людини й захоплення заручників.

Ми знову так і не бачимо, де в цих іграх питання захисту інтересів людей? Не окремих широковідо­мих персон, а всіх нас? Де ми всі, якщо так мляво змушуємо владу й Закон працювати на нас? Правовий пофігізм продовжуєт­ься. ■

«Аваков — хитрий, він втягнув у все це Зеленськог­о, а той розвісив вуха, прийшов на ту пресконфер­енцію, де йому сказали: «Ми знайшли винних». А він усе так і повторив, тобто гарант безпеки звинуватив людей.

 ??  ?? Зеворожінн­я на ромашці: звільнити — залишити. Фото з сайту radiosvobo­da.org.
Зеворожінн­я на ромашці: звільнити — залишити. Фото з сайту radiosvobo­da.org.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine