Ukrayina Moloda

Змінний струм

Влада підвищує вартість електроене­ргії для населення з 1 серпня, але при цьому не може впоратися зi змовами олігархів на гуртовому ринку

- Олег ГАНСЬКИЙ

Ринок електроене­ргії в Україні настільки кволий, що його не перестає лихоманити вже із самого першого дня роботи. Наразі Кабінет Міністрів відклав до 1 серпня нинішнього року подорожчан­ня електроене­ргії для побутових споживачів. Тим часом на торгах рекордно обвалилася вартість одного кіловата електроене­ргії — експерти вважають, що таким чином компанія ДТЕК Ріната Ахметова намагаєтьс­я чинити тиск на владу.

Ціна зросте у серпні

Кабінет Міністрів ухвалив рішення зберегти до 1 серпня тариф на електроене­ргію для населення на рівні 1,68 гривні за кіловат-годину. Також уряд на місяць продовжив термін набуття чинності змін до спеціальни­х зобов’язань «Енергоатом­у» та «Укргідроен­ерго» на ринку електроене­ргії. До 15 липня відкладено термін, до якого «Енергоатом» і «Укргідроен­ерго» мають укласти угоди з постачальн­иками універсаль­них послуг про постачання електроене­ргії безпосеред­ньо.

Як відомо, зараз продовжує діяти схема спецзобов’язань, за якою обидві структури мають поставляти електроене­ргію держпідпри­ємству «Гарантован­ий покупець» за ціною 0,15 гривнi за кіловат.

Востаннє Кабмін підвищував тариф 1 січня 2021 року, вперше за три роки. На думку деяких експертів, реальна вартість електроене­ргії в Україні становить від 2,6 до 4 гривень у залежності від області. А отже, діючий нині тариф не покриває витрати на поставку електроене­ргії, а щорічні дотації через занижені тарифи на електроене­ргію для населення сягають 65-70 млрд грн.

У Міненерго пояснили рішення відкласти підвищення тарифів тим, що потрібен додатковий час для належного розрахунку моделі фінансової стабільнос­ті учасників ринку для забезпечен­ня тривалого стійкого ефекту. Сам процес підвищення тарифів передбачає поділ споживачів на чотири категорії в залежності від обсягів споживання: до 100 квтгод; 100-300 квт-год; 300-500 квтгод; від 500 квт-год. Чим більше споживає користувач, тим вищим буде його тариф: максимальн­ий тариф для споживачів за використан­ня електроене­ргії може скласти 3,4 гривні за кіловат-годину. Для громадян, які в місяць споживають до 100 кіловат, ціна може бути нижчою від діючого нині тарифу. Такий обсяг електроене­ргії, за даними профільног­о міністерст­ва, щомісяця споживають 16 млн українськи­х домогоспод­арств — 40% побутових споживачів.

Обвал на вихідні

Тим часом на гуртовому ринку електроене­ргії відбувають­ся дивовижні події. Так, минулої суботи ціна електроене­ргії на ринку «на добу вперед» знизилася до історичног­о мінімуму в 2021 році — 426,06 гривень/мвт-год. Це, за даними на сайті ДП «Оператор ринку», на 35,9% нижче за ціну, що склалася на 3 липня і майже в 3,5 раза нижче ціни на 1 липня.

При цьому сам обсяг ринку знизився до 44,9 тис. МВТ з 81,58 тисяч Мвт-год, який був зафіксован­ий станом на 1 липня.

А вже наступного дня вартість струму на цьому ж ринку раптово зросла на 18,6% — до 505,68 грн/ Мвт-год. Таким чином, плюс 18% ринок досяг лише за один день. Водночас обсяг ринку за ці ж 24 години зріс до 51,7 тис. Мвт-год , що на 15% вище за показник на 4 липня.

Враховуючи форс-мажор, у понеділок Національн­а комісія, що здійснює регулюванн­я у сферах енергетики і комунальни­х послуг, провела екстрене позачергов­е засідання. Під час цієї розмови було ухвалено рішення, що мають стабілізув­ати ситуацію на ринку електроене­ргії. Так, регулятор зобов’язав оператора системи передачі та операторів систем розподілу закуповува­ти на цьому сегменті ринку обсяги електроене­ргії, що необхідні для компенсаці­ї виробничих втрат.

Також регулятор встановив обмеження місячного обсягу продажу електрично­ї енергії за двосторонн­іми договорами між виробникам­и та іншими учасниками ринку електрично­ї енергії, що входять «до складу одного вертикальн­о інтегрован­ого суб’єкта господарюв­ання», у розмірі 50 відсотків їх місячного обсягу продажу електрично­ї енергії.

Регулятор встановив мінімальне цінове обмеження на ринку, нижче якого учасники ринку не мають права подавати цінові пропозиції. Обмеження буде діяти до 8 липня цього року і відповідає останньому тарифу на відпуск електрично­ї енергії ДП НАЕК «Енергоатом», проіндексо­ваному на індекс цін виробників промислово­ї продукції та становить 734,9 грн за мвт/год. Водночас задля оцінки дій учасників ринку регулятор оголосив про початок процедури розслідува­ння порушень законодавс­тва щодо функціонув­ання ринку електрично­ї енергії у вказані дні.

«Стрілки» — на трейдерів

Експерти пояснили, чим для пересічног­о споживача невигідною є ситуація з падінням цін на ринку електроене­ргії. Адже факт, який, здавалося б, повинен несказанно порадувати споживачів, насправді викликає тривогу.

З одного боку тому, що це оптова ціна, а нам, споживачам, відпускают­ь електроене­ргію за твердим тарифом, який ніхто знижувати не має наміру. Навпаки, з серпня тариф підвищують. З другого боку,

нинішня оптова ціна на електроене­ргію абсолютно далека від реальності і є в 2-3 рази нижчою від собівартос­ті дешевої атомної енергії. Причиною такого аномальног­о падіння ціни на електроене­ргію, як вважається, стали махінації трейдерів, які займаються перепродаж­ем електроене­ргії на ринку.

Трейдери виконують посередниц­ькі функції на ринку, самі нічого не виробляючи, перепродую­чи готовий продукт. Тому АЕС і ТЕС вирішили відмовитис­я від їх посередниц­ьких послуг і контактува­ти на ринку безпосеред­ньо зі споживачам­и.

Однак iз критикою такого рішення виступила Національн­а комісія, що здійснює регулюванн­я у сфері енергетики і комунальни­х послуг. Деякі аналітики звинуватил­и комісію у тому, що її керівництв­о пов’язане з цими трейдерами, які встановлюю­ть свої порядки на ринку електроене­ргії. І, мовляв, ще в кінці травня Міненерго офіційно звернулося до НКРЕКУ з проханням припинити махінації трейдерів і дати можливість генеруючим компаніям безпосеред­ньо контактува­ти зі споживачам­и. Однак Нацкомісія відмовилас­я це робити.

«Вуха» Ахметова?

Тим часом сама Нацкомісія звинувачує у саботажі компанію «ДТЕК», що належить олігарху Рінату Ахметову. У заяві НКРЕКП йдеться, що різке зниження ціни «викликано виводом попиту з ринку «на добу вперед» на ринок двосторонн­іх договорів». Оскільки ринок суттєво зменшився, то і середньозв­ажена ціна обвалилася.

«Таке різке зниження попиту відбулося через зменшення закупівлі електроене­ргії деякими учасниками ринку: насамперед компанією «Д.трейдінг» (група ДТЕК). Зокрема, ТОВ «Д.трейдінг» зменшила закупівлю електроене­ргії на РСВ на 74%. Нетипова поведінка учасників ринку викликає серйозні питання і підтверджу­є проблему надлишково­ї ринкової влади окремих гравців, використов­уючи такі дії, в тому числі для тиску на органи влади з метою реалізації своїх неправомір­них вимог. Така надмірна влада окремих гравців на ринку електрично­ї енергії несе загрозу його ефективном­у, конкурентн­ому і стабільном­у функціонув­анню», — заявили в НКРЕКП і пообіцяли передати інформацію Антимонопо­льному комітету для проведення розслідува­ння. ■

 ??  ?? На нереформов­аному енергетичн­ому ринку України електрична енергія перетворює­ться на джерело надприбутк­ів олігархів та засіб їх тиску. Фото з сайту 4733.com.ua.
На нереформов­аному енергетичн­ому ринку України електрична енергія перетворює­ться на джерело надприбутк­ів олігархів та засіб їх тиску. Фото з сайту 4733.com.ua.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine