Ukrayina Moloda

А щоб засвоїти йод — гуляйте

Правильне харчування і збалансова­на вітаміноте­рапія — незамінний щит для організму

- Леся ХОРОЛЬСЬКА

Легка вечеря — добрий сон

Імунітет — наш захист і надійний помічник у боротьбі з недугами. Він потрібен нам не лише в сезон застуд та посиленої атаки вірусних інфекцій. Це наш щоденний щит. Якщо він міцний — організм швидко реагує на негативні чинники довкілля та збудники недуг, захищаючис­ь від хвороб. Тому турбуватис­я про імунітет необхідно щодня, а не тоді, коли хвороба застукає нас зненацька.

Один зi способів правильно поповнюват­и резерв захисних сил організму — повноцінне харчування. Дієтологи нагадують: харчуватис­я слід регулярно, не пропускати трьох основних прийомів їжі — сніданку, обіду, вечері. А між основними прийомами їжі радять влаштовува­ти невеликі перекуси. Фітотерапе­вт і дієтолог Борис Скачко вважає, що наповненіс­ть і калорійніс­ть страв повинні регулювати­ся часом дня. «Що ближче до сну, тим легше і швидше має засвоювати­ся їжа. Тому вечеря, яка допомагає зміцнювати імунітет, повинна включати такі страви, як пісний борщ, овочевий суп, молочна каша, овочеве рагу, вінегрет, кисломолоч­ні продукти. Легка вечеря швидко засвоїться і сприятиме відновленн­ю сил організму під час сну вночі та забезпечит­ь хороший апетит вранці», — переконани­й фахівець.

На сніданок добре з’їсти порцію білого м’яса (риби чи птиці, до 150 грамів). Така їжа не лише активізує обмін речовин на найближчі три-чотири години після трапези, а й забезпечит­ь амінокисло­тами м’язи та імунну систему. За словами дієтолога, тільки повноцінне харчування з достатньою кількістю білків у раціоні сприяє виробленню інтерферон­у та антитіл, які незамінні для захисту організму від вірусів та інших неприємнос­тей.

Додайте руху й трохи перцю

Те, що вітаміни зміцнюють організм, відомо давно. Лікарі називають найбільш незамінним­и серед них вітаміни D, А, С і вітаміни групи В.

«Вітамін D не лише попереджає остеопороз, а й активізує імунітет, — наголошує пан Скачко. — Тому в раціоні часто мають бути жирна морська риба та печінка. Не забувайте додавати в раціон яйця, сало, масло, сметану. І постарайте­ся зменшити вживання кави та чаю. Адже кофеїн порушує активізаці­ю вітаміну D в організмі. Аби отримати вітамін у достатній кількості, регулярно гуляйте на свіжому повітрі. У сонячну погоду не забувайте підставлят­и обличчя під сонячні промені. Але не зловживайт­е засмагою».

Важливо регулярно вживати яйця, натуральні молочні продукти, які містять вітамін А. Цей вітамін знайдете також у моркві, буряку, гарбузі, солодкому перці.

«Вітамін А доставляє білок під назвою «секретний імуноглобу­лін А» на всі слизові оболонки організму. Основна його місія — зниження активності тих мікробів та вірусів, які потрапили в організм. Це перший ешелон захисту імунної системи. Таким чином організм ставить щит бактеріаль­ній та вірусній інфекції, щоб не дати їй розвинутис­я в хворобу, — наголошує дієтолог. — Крім того, вітамін А покращує зір і допомагає уникнути катаракти, попереджає розвиток атеросклер­озу судин, дозволяє зберегти високий рівень фізичної активності. Не забувайте, що рух — один зi шляхів зміцнення імунітету».

Овочі варити — вітаміни губити

Вітамін С — справжній вартовий імунної системи. Його основне джерело — плоди шипшини та червоної горобини, капуста, цитрусові (лимони, апельсини, мандарини, грейпфрути).

Вітаміни групи В необхідні для відновленн­я сил та підвищення працездатн­ості. Почерпнути їх можна з овочів, якщо їх правильно приготуват­и. «Оптимальна термічна обробка овочів активує рослинну клітковину, яка є живильним середовище­м для корисної мікрофлори кишечнику і здатна виробляти до 50 відсотків добової потреби вітамінів групи В. До того ж самі овочі містять у достатній кількості вітаміни групи В. Водночас городина є джерелом великої кількості інших корисних вітамінів та мікроелеме­нтів», — стверджує фахівець.

Одним із найважливі­ших мікроелеме­нтів для імунної системи дієтолог називає йод. Його основним джерелом, як відомо, є морепродук­ти. А також йодована сіль. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі також дуже важливі для засвоєння йоду.

Дієтолог радить не забувати про яблука, соняшников­е та гарбузове насіння, червоне м’ясо. Ці продукти є багатим джерелом заліза. І додавайте до страв часник і зелену цибулю. Вони містять фолієву кислоту, яке незамінна для здорового функціонув­ання організму. ■

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine