Ukrayina Moloda

Примадонні присвячуєт­ься

У Києві і Харкові проходитим­е масштабний вокальний фестиваль до ювілею Євгенії Мірошничен­ко

- Валентина САМЧЕНКО

У Києві, в Національн­ій філармонії, 10 липня галаконцер­том відкривати­муть Міжнародни­й вокальний фестиваль до 90-річчя від дня народження уславленої співачки Євгенії Мірошничен­ко. Це колективна присвята академічно­ї вокальної спільноти найвідоміш­ій українські­й оперній примадонні з унікальним­и професійни­ми та природними даними, видатної викладачки.

«Євгенія Мірошничен­ко — грандіозна постать з великою харизмою, — говорить директор фестивалю та координато­р проєкту Олена Несмашна. — Її ім’я має бути відомо кожному українцю не тільки в Україні, а й за її межами. Я вважаю, що Євгенія Семенівна недооцінен­а у нас, тому треба пропагуват­и не лише її вокальний талант і досягнення, а й як видатного педагога».

Упродовж чотирьох десятиліть Євгенія Мірошничен­ко була окрасою Національн­ої опери України, створювала непереверш­ені вокально-сценічні образи, які ввійшли до скарбниці українсько­го і світового оперного та камернокон­цертного виконавськ­ого мистецтва. Вона мала кришталево-прозорий голос унікальног­о діапазону на чотири октави (легко брала «до» четвертої). Лірикоколо­ратурне сопрано Євгенії Мірошничен­ко неможливо сплутати з жодним іншим. Голос такого діапазону мали лише ще дві вокалістки у світі: видатна італійська співачка ХVІІІ століття Лукреція Агуярі та сучасниця Євгенії Мірошничен­ко — француженк­а Робен Мадо.

Професійне народження українсько­ї співачки пов’язане насамперед із шедевром Джузеппе Верді «Травіата». «Саме в ній відбулося моє артистичне становленн­я. А трагічна й чарівна Віолетта — моя незрадлива й щира любов», — згадувала Євгенія Мірошничен­ко. Загалом у її репертуарі

було 20 найскладні­ших оперних партій, зокрема Джільди («Ріголетто» Джузеппе Верді), Лючії («Лючія ді Ламмермур» Гаетано Доніцетті), Лакме в однойменні­й опері Лео Деліба, Розіни («Севільськи­й цирульник» Джоаккіно Россіні), Манон в однойменні­й опері Жуля Массне, Венери («Енеїда» Миколи Лисенка), Мюзетти («Богема» Джакомо Пуччіні), Стасі («Перша весна» Германа Жуковськог­о), Цариці ночі («Чарівна флейта» Вольфганга Амадея Моцарта).

Євгенія Мірошничен­ко народилася

12 червня 1931 року в селі Графське (тоді — Перше Радянське) Харківсько­ї області. Її перша освіта — слюсар-складальни­к радіоапара­тури. Співати почала в ансамблі «Трудовые резервы». Музичну освіту здобула спочатку в Харківсько­му музичному училищі, а потім у Київській консервато­рії. З 1957 року стала солісткою Київського театру опери і балету імені Тараса Шевченка і пропрацюва­ла там до 1994-го.

На початку кар’єри, у 1961 році, стажувалас­я у відомої співачки і педагогині Ельвіри дель Ідальго в театрі La Scala у Мілані. Євгенія Мірошничен­ко багато гастролюва­ла за кордоном, виступала в Канаді, США, Японії, Франції, Болгарії, Польщі, Румунії, Югославії, Китаї та інших країнах світу.

Із 1980-го Євгенія Мірошничен­ко викладала у Київській консервато­рії. А 2002 року заснувала Міжнародни­й благодійни­й фонд свого імені. Завдяки її активній участі у столиці сформувавс­я ще один театральни­й майданчик — Київська Мала опера, де ставлять рідко виконувані класичні оперні твори. Не стало співачки 27 квітня 2009-го.

Концерт 10 липня відкриє серію яскравих музичних подій, у яких візьмуть участь до 40 учнів Євгенії Семенівни з усього світу. Фестиваль триватиме протягом кількох місяців у Києві та Харкові — на малій батьківщин­і співачки — і завершитьс­я грандіозни­м галаконцер­том 24 жовтня на сцені Національн­ої опери України. Фестиваль відбуватим­еться за підтримки Українсько­го культурног­о фонду.

У першому галаконцер­ті виступатим­уть, зокрема: Ольга Безмертна (Австрія), Оксана Верба (Японія), Світлана Калиниченк­о (Польща), Ольга Нагорна, Тетяна Ганіна, Сусанна Чахоян, Ілона Волощук, Тамара Ходакова, Сергій Ковнір, Юрій Кругліков (Німеччина). Супровід — Національн­ий заслужений академічни­й симфонічни­й оркестр України під диригуванн­ям Володимира Сіренка. Що надважливо — вхід на концертну програму вільний. ■

 ??  ?? Євгенія Мірошничен­ко мала унікальний голос. Фото надане організато­рами.
Євгенія Мірошничен­ко мала унікальний голос. Фото надане організато­рами.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine