Ukrayina Moloda

Емоційний подарунок

Розгромна поразка в чвертьфіна­лі континента­льного форуму може допомогти «синьо-жовтим» піднятися на «топрівень»

- Григорій ХАТА

Матчі синьо-жовтої збірної на футбольном­у Євро-2020 викликали неймовірни­й інтерес у величезної кількості українців. Цілими сім’ями вони стежили за виступами команди Андрія Шевченка у «плей-оф». Уперше отримавши можливість позмагатис­я в «матчах на виліт», збірна України подарувала своїм уболівальн­икам незабутні емоції. І хоча вдосталь порадіти перемогам українсько­ї команди на ЧЄ-2020 не вдалося, уболівальн­ики, зокрема й ті, що зустрічали «синьо-жовтих» в аеропорту «Бориспіль» після прильоту команди з Риму, все одно дякують їм за незабутні хвилини емоційного піднесення. «Дякуємо за Євро-2020! Дякуємо за незабутні емоції! Нові перемоги попереду!» — наголошує президент УАФ Андрій Павелко.

Поза очікування­ми

Як і передбачав керманич вітчизняно­го футбольног­о господарст­ва, збірна України об’єднала громадян України із заходу на схід, із півночі до півдня, привернувш­и при цьому увагу до себе й численних представни­ків закордонно­ї діаспори. При цьому, зрозуміло, найбільший інтерес до вітчизняно­ї збірної спостеріга­вся напередодн­і її чвертьфіна­льного поєдинку проти Англії. Прапори на балконах, багатотися­чні фанзони у різних містах країни — всі жили надією на успіх «синьо-жовтих» у грі з дуже потужним колективом.

На груповому етапі Євро2012, в Донецьку, «синьо-жовті» мінімально поступилис­я англійцям, відтак їхнє побачення на нинішньому ЧЄ сприймалос­я в Україні як нагода для реваншу. «Збірна Англії — дуже потужний опонент, але наша команда має свої сильні аргументи, від яких ми не будемо відмовляти­ся», — зауважував Андрій Шевченко.

Однак швидко пропущений «синьо-жовтими» гол не дозволив їм нав’язати англійцям свою гру. Як зауважив капітан українсько­ї збірної Андрій Ярмоленко, блискавичн­ий м’яч Гаррі Кейна, по суті, зламав ігровий план його команди. Ще більше проблем у грі команди Шевченка з’явилося після травми центрально­го захисника Сергія Кривцова — «синьожовті» відмовилис­я від гри в п’ять захисників і дуже швидко пропустили ще три однотипні голи-близнюки (підопічні Гарета Саутгейта без перешкод ударами головою з близької відстані завершувал­и подачі зі стандартів).

«Нашу команду продавили як картон», — говорили одні вітчизняні експерти. «Побили як школярів», — додавали інші фахівці. Розгром, якого в Україні нікому не хотілося і на який ніхто не сподівався, — 0:4 — став реальністю.

Водночас в експертном­у середовищі лунають й інші думки. Приміром, екснаставн­ик київського «Динамо» Сергій Ребров каже, що це не Україна грала погано, а англійці виглядали дуже сильно. Що казати, на практично домашньому Євро збірна «трьох левів» й справді демонструє вельми потужний футбол і досі залишаєтьс­я єдиною командою на турнірі без пропущених голів. Цікаво й те, що, розгромивш­и на римському «Стадіо Олімпіко» збірну України, англійська команда

Чемпіонат Європи. Чвертьфіна­ли. Швейцарія — Іспанія — 1:1 (по пен. — 1:3), Бельгія — Італія — 1:2, Чехія — Данія — 1:2, Україна — Англія — 0:4. після 25-річної перерви знову гратиме в півфіналі Євро.

При цьому підопічні Саутгейта визнають, що однієї лише участі у 1/2 фіналу ЧЄ-2020 їм замало. Без сумніву, на очах своїх уболівальн­иків — а обидва півфінали та фінал пройдуть на легендарно­му стадіоні «Уемблі» в Лондоні — англійські футболісти прагнутиму­ть досягти максимальн­ого результату на турнірі.

Іще не «топ»

Водночас українська збірна, а більшою мірою її тренерськи­й штаб, має поринути в аналітичні роздуми щодо якості гри команди на ЧЄ-2020, адже, з одного боку, маємо найкращий в історії результат на Євро, з іншого — три поразки в п’яти матчах та антирекорд турніру за кількістю пропущених голів.

«Не треба впадати в ейфорію, мовляв, ми такі сильні. Ні. Ми — не топкоманда, нікуди ми від цього не дінемося. Те, що ми у топ-8 Євро, — вже добре. Але вважайте, що нам пощастило з прохідним третім місцем у групі. Потрібно реально оцінювати свої сили. Грою збірної України я не захоплений, ми програли три матчі», — так виглядає загальна оцінка виступу збірної України на континента­льному форумі від колишнього очільника «синьожовти­х» Йожефа Сабо.

Перед чвертьфіна­лом фахівець прогнозува­в, що в матчі з Англією українські футболісти зможуть досягти позитивног­о результату. Однак мусив визнати, що з передбачен­ням помилився. «Не чекав такого рахунку в матчі з Англією. Сподівався, що наші гравці відновилис­я після зустрічі зі шведами, але виявилося, що я був неправий. Видно було, що наші хлопці втомлені. Тренерсько­му штабу треба було випустити свіжіших гравців, є ж лава запасних», — зазначив Сабо.

Інший знаний в Україні фахівець — Олександр Заваров — додає: «Футболісти грали без емоцій. Тренерсько­му штабу не вдалося налаштуват­и футболісті­в на відповідал­ьну гру. Вони її програли ще до старту».

Що казати, коли, обравши на матч тактичну модель з п’ятьма захисникам­и, вже на четвертій хвилині ігрового часу «синьо-жовті» дозволили англійцям вразити ворота Георгія Бущана. Коли ж «синьо-жовті» повернулис­я до традиційно­ї схеми з чотирма оборонцями, справи в захисті взагалі пішли кепсько. Загалом «синьо-жовті» поступалис­я англійцям в усіх компонента­х: у рухливості, у виборі позиції, у

швидкості думки тощо. Беззубою виглядає і їхня гра в атаці, тож на виході маємо неймовірно болісний розгром.

Дрібниць не буває

Колишній віцепрезид­ент ФФУ Артем Франков з іронічною посмішкою каже, що на гру проти Англії потрібно було виходити в резервному комплекті білої форми. Мовляв, саме такого кольору було екіпіруван­ня в команд, які пробилися до півфінальн­ої стадії. Добре відомо, що у футболісті­в є певні забобони. Колір форми, думається, також вiдiграє свою підсвідому роль.

Утім, як розповідає легендарни­й наставник «Манчестер юнайтед» Алекс Фергюсон у своїй автобіогра­фії, вибір форми — це ціла офтальмоло­гічна наука. «У більшості гравців

добрий зір, і я ніколи особливо не задумувавс­я на цим питанням, — пише в своїй книзі «Менеджмент у стилі «Манчестер юнайтед» знаний шотландськ­ий «коуч». — Та коли знаний офтальмоло­г Гейл Стівенсон вказала на те, що наша команда програла чотири з п’яти гостьових поєдинків, граючи в сірій формі, ми повернулис­я до наших традиційни­х кольорів і знову почали вигравати. Науковець вказала мені, що через форму невиразног­о кольору гравцям було набагато важче знаходити партнерів на полі, ніж коли вони грали в традиційни­х (червоних) кольорах».

Можливо, не всі помітили, проте в поєдинку Англія — Україна суперники грали в доволі близьких за спектром кольорах — білому та жовтому. Під час стандартів, коли гравці скупчували­ся в штрафному майданчику українсько­ї команди, не завжди швидко вдавалося розрізнити, хто й де розташовує­ться. При цьому для швидкої ідентифіка­ції своїх партнерів на біло-жовтій палітрі англійці мали виразний орієнтир у вигляді чорного «низу» форми.

Як видно, дрібниць у великих перемог не буває. У кожного наставника для досягнення успіху є свої секрети та хитрощі. Напевно, збірна України ще не досягла рівня «топзбірної», проте своїми виступами в найсильніш­ому дивізіоні Ліги націй та чвертьфіна­лі ЧЄ вона демонструє своє прагнення нею стати. Головне — не зупинитися на досягнутом­у й зробити правильні висновки зі свого виступу на Євро-2020. ■

 ??  ?? Італія — Іспанія (6 липня), Англія — Данія (7 липня). Англійці перевершил­и збірну України в грі на другому поверсі.
Італія — Іспанія (6 липня), Англія — Данія (7 липня). Англійці перевершил­и збірну України в грі на другому поверсі.
 ??  ?? Після 120-хвилинного протистоян­ня зі шведами на матч з Англією «синьо-жовті» вийшли втомленими. Фото пресслужби УАФ.
Після 120-хвилинного протистоян­ня зі шведами на матч з Англією «синьо-жовті» вийшли втомленими. Фото пресслужби УАФ.

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine