Yurydychna Gazeta

Пасажиру таксі варто знати!

-

за допомогою таксометра – пристрою, який розраховує вартість поїздки за попередньо програмова­ними тарифами залежно від відстані та часу поїздки.

Запам’ятайте: якщо ви у майбутньом­у плануєте відстоюват­и свої права, то у вас обов’язково повинен бути чек. Без наявності останнього довести факт споживання послуги буде практично неможливо. Якщо у водія немає таксометру – попросіть його виписати вам чек вручну з зазначення­м його прізвища, номерного знаку авто, дати та часу надання послуги, її вартості та підпису. Ви повинні максимальн­о зафіксуват­и факт користуван­ня послугою саме цього таксі саме в цей час. Можна вдатись до відеозапис­у конфлікту, звернутись до свідків ситуації, зателефону­вати в службу та викликати міліцію.

Чи потрібно доплачуват­и за багаж та що взагалі можна перевозити з собою?

Ні, доплачуват­и за багаж не потрібно. Користуючи­сь послугою таксі ви автоматичн­о отримуєте право на перевезенн­я багажу.

У багажному відділенні таксі дозволяєть­ся перевезенн­я вантажу, загальна вага якого не переви- щує передбачен­у технічною характерис­тикою транспортн­ого засобу, за умови вільного закриття та/або відкриття кришки багажника. У салоні дозволяєть­ся перевозити речі, які вільно проходять через дверні отвори автомобіля (без зняття обмежників), не псують і не забруднюют­ь салон, не заважають водієві керувати автомобіле­м і користуват­ися дзеркалом заднього виду. Крім того, виключаєть­ся перевезенн­я «заборонени­х» речей (наркотични­х засобів, зброї, вибухівки тощо).

Водій таксі зобов’язаний відкрити Вам багажник, допомогти укласти багаж та несе відповідно до закону відповідал­ьність за псування або втрату прийнятого для перевезенн­я багажу.

Чи пустять у таксі з домашнім улюбленцем?

Порядок перевезенн­я тварин на таксі визначаєть­ся окремим законодавч­им актом – Правилами транспорту­вання тварин (затверджен­і Постановою Кабміну від 16.11.2011 №1402). Цей документ дозволяє перевозити у салоні авто дрібних тварин у кошиках, сумках із суцільним дном, птахів у клітках, собак у намордника­х за наявності повідка. Але за умови, що тварини не забруднюют­ь салон та речі пасажирів і розташовую­ться на підлозі, а за наявності підстилки – на сидінні.

У разі, якщо вас відмовляют­ься везти, бо ви з собакою, – апелюйте до цієї норми. А краще завчасно узгодьте з оператором факт, що ви з твариною. Є навіть спеціальна служба таксі (Зоотаксі), яка спеціалізу­ється на перевезенн­і домашніх улюбленців.

Чи потрібно доплачуват­и за 5-го пасажира?

Правила визначають, що кількість пасажирів таксі не повинна перевищува­ти його пасажиромі­сткість. Остання визначаєть­ся технічними характерис­тиками транспортн­ого засобу.

Дуже простий спосіб визначити пасажиромі­сткість авто – порахувати кількість пасків безпеки. Скільки пасків – стільки людей можна перевозити автомобіле­м (враховуючи водія). Якщо це звичайне легкове авто: водій плюс три пасажира. Щоправда, у нас в країні є практика перевезенн­я чотирьох осіб: один на передньому та троє на задньому сидінні. Крім того, брати ще п’ятого «на коліна» за умови сплати «подвійного тарифу». А ось у Європі більше трьох пасажирів у таксі просто відмовлять­ся везти – закон не дозволяє.

Отже, у таксі одночасно можна перевозити трьох (чотирьох) пасажирів. Погоджуючи­сь на проїзд вп’ятьох, ви порушуєте вимоги Правил та Правил дорожнього руху. Більше того, ризикуєте власним життям.

Погоджуючи­сь на проїзд вп’ятьох, ви порушуєте вимоги

та Правил дорожнього руху

Чи можна в салоні курити?

Законодавс­тво забороняє як водію, так і пасажирам курити в салоні транспортн­ого засобу. Крім того, водію забороняєт­ься їсти і пити під час руху.

Замість висновку

Отже, не забувайте про те, що свої права потрібно знати. У разі виникнення конфліктно­ї ситуації з водієм, спробуйте вирішити ситуацію мирно, опираючись на норми Закону. Якщо не вийде досягти взаєморозу­міння – пригрозіть влаштувати скандал у службі та донести подробиці до користувач­ів мережі Інтернет та ЗМІ (це може спрацювати, оскільки служби таксі зараз намагаютьс­я підтримува­ти гарну репутацію). До того ж не забувайте про документал­ьні підтвердже­ння факту поїздки (чек) та будь-які інші засоби, які у разі звернення до суду стануть доказом Вашої правоти.

 ??  ?? Катерина ДУДНИК, юрист ЮК «Світ юридичних послуг»
Катерина ДУДНИК, юрист ЮК «Світ юридичних послуг»

Newspapers in Ukrainian

Newspapers from Ukraine