Best of the Week in Section II
A look at this past week's top performers:
John Graney, Shaker football: The senior safety recorded two interceptions and two fumble recoveries, the second resulting in a touchdown, to help propel the Blue Bison to a 20-0 victory at Shenendehowa.
Joey Mirabile, Shaker football: Passed for 127 yards and rushed for 108 yards (one touchdown) in a 20-0 triumph over Shenendehowa.
Logan Broomhall, Guilderland football: Completed 9 of 16 passes for 137 yards and two touchdowns, plus added a rushing touchdown, to help the Dutchmen defeat Bethlehem 35-8.
Chris Davis, Schenectady football: Rushed for a pair of touchdowns to help power the Patriots past Colonie 38-0.
Xavier Leigh, Troy football: The senior running back, competing in his fifth varsity campaign, rushed for 186 yards and three touchdowns to lead the Flying Horses past La Salle 42-12.
Alex Wolfe, Troy football: Finished 15-for-19 passing for 176 yards and two touchdowns, plus added 69 yards rushing and one touchdown, in a 42-12 victory at La Salle.
Caeden Lapietro, Burnt Hills football: Tossed two touchdown passes and ran for a touchdown, helping the Spartans beat Ballston Spa, 35-12.
Dan Quinn, Niskayuna football: Threw a pair of touchdown passes as the Silver Warriors blanked Mohonasen, 14-0.
Caleb Romano, Hudson football: The junior completed 5 of 6 passes for 103 yards and three touchdowns and added two sacks on defense in leading the Bluehawks to a 51-0 win against Cairo-durham/catskill.
Sam Mcgarrahan, Schuylerville football: Rushed for 135 yards and two touchdowns as the Black Horses knocked off Mechanicville 38-0.
Greg Hays, Hoosick Falls/tamarac football: Connected on 7 of 10 passes for 102 yards and two touchdowns in a 33-0 victory over Ichabod Crane.
Jesse Kuzmich, Greenwich football: The junior quarterback rushed for 48 yards and four touchdowns, passed for 159 yards and one touchdown and added a two-point conversion run Sunday in a 34-0 win over Voorheesville.
Bryce Lynch, Greenwich football: The senior defensive tackle had a trio of sacks in the Witches' 34-0 victory against Voorheesville.
Marissa Demartino, Holy Names girls' soccer: Tallied a trio of goals in a 5-2 Colonial Council victory against Ichabod Crane.
Brookyn Diego, Scotia girls' soccer: Tallied one goal and four assists as the Tartans knocked off Johnstown 7-0.
Abby Sidoti, Voorheesville girls' soccer: Scored in the first half to lead the Blackbirds past Holy Names 1-0.
Ella Moscow, Bolton/warrensburg girls' soccer: Scored five goals in a 8-0 victory against Hoosick Falls.
Aidan Miller, Ballston Spa boys' soccer: Registered a trio of goals to lead the Eagles to a 9-0 verdict over Amsterdam.
Amir Abdellatif, Ballston Spa boys' soccer: Produced two goals and two assists in a 9-0 win against Amsterdam.
Kiran Sood, Bethlehem boys' soccer: Scored two goals Saturday in a 2-1 triumph over Ballston Spa.
Brayden Becker, Hudson Falls boys' soccer: Posted two goals and one assist in a 4-0 victory against Johnstown.
Durant Poole, Glens Falls boys' soccer: Found the back of the net twice as the Indians beat Hudson Falls 2-0 in the Foothills Council.
Julia Harvey, Bethlehem field hockey: Scored twice as the Eagles posted a 4-0 win against Glens Falls.
Tyler Christensen, Shenendehowa boys' volleyball: Recorded 12 kills in a 3-0 decision over Bethlehem and produced 18 kills and eight digs in a 3-1 victory against Saratoga.
Jeremy Garrigan, Columbia boys' volleyball: Generated 30 assists as the Blue Devils edged Burnt Hills in five sets.
Erika Macken, Shenendehowa girls' volleyball: Tallied 15 assists, nine kills and eight service points in a 3-1 win over Troy.
Carlie Rzeszotarski, Burnt Hills girls' volleyball: The Spartans' star outside hitter finished with 11 kills in a 3-0 victory against Bethlehem. Emily Norgrove, Guilderland girls' volleyball: Produced 19 kills, 17 digs and five aces as the Lady Dutch defeated Ballston Spa 3-2.
Team of the week
Shaker football: The Blue Bison limited Shenendehowa to 103 yards on offense and forced five turnovers in posting a 20-0 road victory to open the Class AA season.
Coming up
Here's a look at this week's key games:
Football
A CBA vs. Schenectady at Shenendehowa, 6 p.m. Friday
A Schalmont at Hudson, 6 p.m. Friday
A Guilderland at Shaker, 7 p.m. Friday
A Amsterdam at Troy, 7 p.m. Friday
A Greenwich at Stillwater, 7 p.m. Saturday
Boys' soccer
A Queensbury at Schuylerville, 7 p.m. Tuesday
A Albany Academy at Voorheesville, 4:15 p.m. Thursday
A Ichabod Crane at La Salle, 7 p.m. Thursday
Girls' soccer
A Cohoes at Voorheesville, 4:15 p.m. Tuesday
A Hoosick Falls at Mechanicville, 5 p.m. Thursday
A Stillwater at Saratoga Central Catholic, 5 p.m. Thursday
A Ballston Spa at Bethlehem,11 a.m. Saturday
A Schalmont vs. Holy Names at Watervliet, 11:30 a.m. Saturday
Field hockey
Bethlehem at Johnstown, 4:30 p.m. Monday Boys' volleyball
A Shenendehowa at Burnt Hills, 6:45 p.m. Thursday
Girls' volleyball
A Shenendehowa at Burnt Hills, 6:45 p.m. Friday
A
▶