Towns, villages and schools
MONDAY
• Hurley Planning Board, 7
p.m., Town Hall, 10 Wamsley Place, Hurley.
• Kingston Town Board, 7 p.m., Town Hall, 906 Sawkill Road, Sawkill.
• Marlborough Planning Board, 7:30 p.m., Town Hall, 21 Milton Turnpike, Milton.
• New Paltz Complete Streets Ad Hoc Committee, 7 p.m., small conference room, Community Center, 3 Veterans Drive, New Paltz.
• New Paltz Public Access Committee, 7 p.m., Village Hall, 25 Plattekill Ave., New Paltz.
• Olive Police Commission, 6 p.m., Town Meeting Hall, Bostock Road, Shokan.
• Rosendale Economic Development Commission, 5:30 p.m., Rondout Municipal Center, 1915 Lucas Ave., Cottekill.
• Rosendale Youth Commission, 7 p.m., Youth Center, 1055 Route 32, Rosendale.
• Saugerties Village Board, 5:30 p.m., Fire Department Conference Room, 43 Partition St., Saugerties.
• Shandaken Town Board, 7 p.m., Town Hall, 7209 Route 28, Allaben.
• Woodstock Comeau Stewardship Advisory Committee, 4:30 p.m., Town Offices, 45 Comeau Drive, Woodstock.
TUESDAY
• Esopus Town Board workshop, 7:30 p.m., Town Hall, 284 Broadway, Port Ewen.
• Gardiner Town Board workshop, 7 p.m., Town Hall, 2340 Route 44-55, Gardiner.
• Lloyd Community Development Corp., 10 a.m., Town Hall, 12 Church St., Highland.
• Lloyd Comprehensive Plan Review Committee, 7 p.m., Town Hall, 12 Church St., Highland.
• Lomontville Fire District Board of Fire Commissioners, 7 p.m., Lomontville Firehouse, Hurley Mountain Road, Lomontville.
• Olive Planning Board, 7 p.m., Town Meeting Hall, Bostock Road, Shokan.
• Olive Recreation Committee, 7 p.m., American Legion Hall, Mountain Road, Shokan.
• Onteora Board of Education, 5 p.m. (executive session followed by 6 p.m. public session), Phoenicia Elementary School, School Lane, Phoenicia.
• Port Ewen Fire District Board of Fire Commissioners, 7:30 p.m., Fire District Headquarters, 129 Legion Court, Port Ewen.
• Shawangunk Planning Board, 7 p.m., Town Hall, 14 Central Ave., Wallkill.
WEDNESDAY
• Climate Smart Gardiner Task Force, 7 p.m., Town Hall, 2340 Route 44-55, Gardiner.
• Kingston Board of Education, 7 p.m. (following 6 p.m. executive session), District Office, Frank L. Meagher Building, 21 Wynkoop Place, Kingston.
• Lloyd Town Board, 7 p.m., Town Hall, 12 Church St., Highland.
• New Paltz Board of Education workshop, 7 p.m., New Paltz High School, 130 South Putt Corners Road, New Paltz.
• Plattekill Town Board, 7 p.m., Town Hall, 1914 Route 44-55, Modena.
• Rosendale Town Board, 7 p.m., Rondout Municipal Center, 1915 Lucas Ave., Cottekill.
• Saugerties Town Board, 6:30 p.m., Frank D. Greco Multi-Use Building, 207 Market St., Saugerties.
• Woodstock Environmental Commission, 7 p.m., Town Offices, 45 Comeau Drive, Woodstock.
THURSDAY
• Hurley Rail Trail Committee, 6 p.m., Town Hall, 10 Wamsley Place, Hurley.
• Hurley Library Board, 7 p.m., Hurley Public Library, 44 Main St., Hurley.
• Lloyd Water, Sewer and Drainage Committee, 3:30 p.m., Town Hall, 12 Church St., Highland.
• Marlboro Board of Education, 7:30 p.m., District Office, 21 Milton Turnpike, Milton.
• New Paltz Town Board and Village Board joint meeting, 7 p.m., New Paltz Courthouse, 23 Plattekill Ave., New Paltz.
• Olive Zoning Board of Appeals, 7 p.m., Town Meeting Hall, Bostock Road, Shokan.
• Rochester Town Board, 6:30 p.m., Town Hall, 50 Scenic Road, Accord.
• Shawangunk Town Board, 7 p.m., Town Hall, 14 Central Ave., Wallkill.
• Ulster Town Board workshop, 7 p.m., Town Hall, Town Hall Drive, Lake Katrine.
• Wawarsing Town Board audit workshop, 4:30 p.m., Supervisor’s Office, Town Hall, 108 Canal St., Ellenville.
• Wawarsing Environmental Conservation Commission, 5:15 p.m., Town Hall, 108 Canal St., Ellenville. • Wawarsing Town Board workshop, 6:30 p.m., Supervisor’s Office, Town Hall, 108 Canal St., Ellenville.
• Wawarsing Town Board, 7 p.m., Courtroom, Town Hall, 108 Canal St., Ellenville.
• Woodstock Planning Board, 6:30 p.m., Town Offices, 45 Comeau Drive, Woodstock.
FRIDAY
• New Paltz Ethics Board, 5 p.m., Community Center, 3 Veterans Drive, New Paltz.
SATURDAY
• Marbletown Historic Preservation Committee, 9:30 a.m., Rondout Municipal Center, 1925 Lucas Ave., Cottekill.
Dutchess, Greene and Columbia counties, towns, villages and schools
MONDAY
• Clermont Town Board, 7 p.m., Town Hall, 1795 U.S. Route 9, Clermont.
• Hyde Park Town Board, 7 p.m., Town Hall, U.S. Route 9, Hyde Park.
• Kiskatom Fire District, 7 p.m., Kiskatom Firehouse, 4838 Route 32, Catskill.
• Red Hook Town Planning Board, 7:30 p.m., Town Hall, 7340 S. Broadway, Red Hook.
• Rhinebeck Town Planning Board, 6:30 p.m., Town Hall, 80 E. Market St., Rhinebeck.
• Tivoli Zoning Board of Appeals, 7 p.m., Watts de Peyster Firemen’s Hall, 86 Broadway, Tivoli.
TUESDAY
• Catskill Town Board, 6:30 p.m., Town Hall, 439 Main St., Catskill.
• Clinton Planning Board, 7:30 p.m., Masonic Hall, 215 Centre Road, Clinton.
• Hunter Town Planning Board, 7 p.m., Town Hall, Route 23A, Tannersville.
• Livingston Zoning Board of Appeals, 7 p.m., Town Hall, county Route 19, Livingston.
• Rhinebeck Village Planning Board, 7 p.m., Village Municipal Hall, 76 E. Market St., Rhinebeck.
WEDNESDAY
• Hyde Park Planning Board, 7 p.m., Town Hall, U.S. Route 9, Hyde Park.
• Livingston Planning Board, 7 p.m., Town Hall, county Route 19, Livingston.
• Milan Planning Board, 7 p.m., Milan-Wilcox Memorial Town Hall, state Route 199, Milan.
• Pine Plains Board of Education, 7 p.m., Stissing Mountain Jr.-Sr. High School, state Route 199, Pine Plains.