INDOOR TRACK HIGHLIGHTS
Here’s a look at the top indoor track performances from the 39th Yale Classic, which featured schools around New England, including dozens from Connecticut.
TOP PERFORMERS BOYS
Micah Blair, Amity, Jr.: Won the long jump with a jump of 22 feet, 1.5 inches. Thomas Conklin, Lyman Hall, Jr.:
Runner-up in the 600 meters with a time of 1:23.13.
Soheib Dissa, Newtown, Jr.: Won the 3000 meters with a time of 8:35.77. Michael Fisher, Lyman Hall, So.:
Runner-up in the 300 meters with a time of 35.57.
Ja’Mari Manson, Bloomfield, Sr.: Won the high jump with a jump of 6-7.
Joe Nham, Hall, Sr.: Won the 55-meter hurdles with a time of 7.46.
Jack Ouellette, Xavier, Jr.: Won the 1 Mile with a time of 4:19.37.
Luke Richardson, Bethel, Jr.: Won the 55-meter dash with a time of 6.48.
Devon Rosemark, Danbury, Sr.:
Runner-up in the 1000 meters with a time of 2:34.18
Liam Wright, Hall, Sr: Won the pole vault with jump of 14-6.
GIRLS
Bria Benigni, Maloney, Sr.: Runner-up the 1000 meters with a time of 3:00.93.
Lizzy Bidwell, Conard, Jr.: Won the high jump with a jump of 5 feet, 6 inches.
Jordan Carr, Joel Barlow, Jr.: Won the pole vault with a jump of 12-6.
Samiya Eady, Manchester, So.: Won the 55 meter dash with a time of 7.26.
Gabriella Hernandez, E.O. Smith, Sr.: Won the 300 meters with a time of 41.25. Also won the 600 meters with a time of 1:35.05.
Leonaya Knox, Hillhouse, Sr.: Won the 55-meter hurdles with a time of 8.32.
Tess Sherry, Manchester, Jr.: Runner up in the 3000 meter with a time of 10:01.68.
Anna Siciliano, Hall, Sr.: Won the shot put with a throw of 40’10.75.
Brooke Strauss, Glastonbury, Jr.: Won the 1 Mile with a time 4:50.26.
CONFERENCE CHAMPIONSHIP MEETS
All meets will be at Floyd Little Athletic Center in New Haven
NVL: Fri. Jan. 26, 5 p.m.
CCC: Sat. Jan. 27, 9 a.m.
CTC: Mon. Jan. 29, 5:30 p.m.
NCCC: Tue. Jan. 30, 1 p.m.
CRAL: Wed. Jan. 31, 5 p.m.
FCIAC: Thurs. Feb. 1. Field: 4 p.m. Track 4:30 p.m.
ECC: Sat. Feb. 3, 10 a.m.
SCC: Sat. Feb. 3, 10 a.m.
SWC: Sat. Feb. 3, 5 p.m. — Myer Lee