SPORTS ON TV
Saturday, March 16 (All times Eastern)
AUSTRALIAN RULES FOOTBALL
5 a.m.
FS2 — AFL: Adelaide at Gold Coast
AUTO RACING
3 p.m.
FS1 — NASCAR Craftsman Truck Series: Qualifying, Bristol Motor Speedway, Bristol, Tenn.
4 p.m.
USA — IMSA WeatherTech SportsCar Championship: The Mobil 1 Twelve Hours of Sebring, Sebring, Fla.
5 p.m.
FS1 — NASCAR Cup Series: Qualifying, Bristol Motor Speedway, Bristol, Tenn.
8 p.m.
FS1 — NASCAR Craftsman Truck Series: The Weather Guard Truck Race, Bristol Motor Speedway, Bristol, Tenn. COLLEGE BASEBALL
2 p.m.
SECN — South Carolina at Mississippi
4 p.m.
ACCN — Wake Forest at Virginia
5 p.m.
SECN — LSU at Mississippi St.
8 p.m.
SECN — Tennessee at Alabama COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
11 a.m.
ESPN2 — America East Tournament: UMass-Lowell at Vermont, Championship ESPNU — Ivy League Tournament: Brown vs. Princeton, Semifinal, New York 1 p.m.
CBS — Big Ten Tournament: Michigan St.-Purdue winner vs. Wisconsin-Northwestern winner, Semifinal, Minneapolis
CBSSN — Atlantic 10 Tournament: VCU vs. Saint Joseph’s, Semifinal, Brooklyn, N.Y. ESPN — Southeastern Tournament: Mississippi St.-Tennessee winner vs. South Carolina-Auburn winner, Semifinal, Nashville, Tenn.
ESPN2 — Mid-Eastern Athletic Tournament: Norfolk St.-Howard winner vs. NC Central-Delaware St. winner, Championship, Norfolk, Va.
2 p.m.
ESPNEWS — Ivy League Tournament: Cornell vs. Yale, Semifinal, New York
3 p.m.
ESPN2 — American Athletic Tournament: East Carolina-South Florida winner vs. Wichita St.-UAB winner, Semifinal, Fort Worth, Texas
3:30 p.m.
CBS — Big Ten Tournament: Ohio St.-Illinois winner vs. Indiana-Nebraska winner, Semifinal, Minneapolis CBSSN — Atlantic 10 Tournament: St. Bonaventure vs. Duquesne, Semifinal, Brooklyn, N.Y.
ESPN — Southeastern Tournament: Texas A&M-Kentucky winner vs. Florida-Alabama winner, Semifinal, Nashville, Tenn.
5:30 p.m.
ESPN2 — American Athletic Tournament: North Texas-FAU winner vs.
Temple-Charlotte winner, Semifinal, Fort Worth, Texas
6 p.m.
CBS — Mountain West Tournament: Utah St.-San Diego St. winner vs. Colorado St.-New Mexico winner, Championship, Las Vegas
ESPN — Big 12 Tournament: Texas Tech-Houston winner vs. Iowa St.-Baylor winner, Championship, Kansas City, Mo. 6:30 p.m.
FOX — Big East Tournament: UConn-St. John’s winner vs. Providence-Marquette winner, Championship, New York
7:30 p.m.
ESPN2 — Mid-American Tournament: Kent St.-Bowling Green winner vs. Akron-Ohio winner, Championship, Cleveland ESPNU — Metro Atlantic Tournament: Quinnipiac-St. Peter’s winner vs. Fairfield-Marist winner, Championship, Atlantic City, N.J.
8:30 p.m.
CBSSN — Conference USA Tournament: Sam Houston St.-UTEP winner vs. Middle Tennessee St.-Western Kentucky winner, Championship, Huntsville, Ala.
ESPN — Atlantic Coast Tournament: North Carolina-Pittsburgh winner vs. NC State-Virginia winner, Championship, Washington, D.C.
9 p.m.
FOX — Pac-12 Tournament: Arizona-Oregon winner vs. Washington St.-Colorado winner, Championship, Las Vegas
9:30 p.m.
ESPN2 — Big West Tournament: Long Beach St.-UC Irvine winner vs. Hawaii-UC Davis winner, Championship, Henderson, Nev.
ESPNU — Athletic Tournament: Grambling St.-Bethune-Cookman winner vs. Alabama A&M-Texas Southern winner, Championship, Birmingham, Ala.
11 p.m.
CBSSN — NCAA Division III Tournament: Hampden-Sydney vs. Trine, Championship, Fort Wayne, Ind. (Taped) 11:30 p.m.
ESPN2 — Western Athletic Tournament: Cal Baptist-Seattle-Grand Canyon winner vs. UT Arlington-Tartleton St. winner, Championship, Las Vegas
COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)
11 a.m.
CBSSN — Mid-American Tournament: TBD, Championship, Cleveland
1:30 p.m.
ESPNU — Western Athletic Tournament: TBD, Championship, Las Vegas
3:30 p.m.
ESPNU — Metro Atlantic Tournament: TBD, Championship, Atlantic City, N.J.
5 p.m.
ESPNEWS — Ivy League Tournament: TBD, Championship, New York
5:30 p.m.
CBSSN — Conference USA Tournament: TBD, Championship, Huntsville, Ala. ESPNU — Southwestern Athletic Tournament: TBD, Championship, Birmingham, Ala.
Southwestern
COLLEGE GYMNASTICS (WOMEN’S)
5 p.m.
PAC-12N — Clemson at UCLA
COLLEGE HOCKEY (MEN’S)
6:30 p.m.
BTN — Big Ten Tournament: Ohio St. at Michigan St., Semifinal
9 p.m.
BTN — Big Ten Tournament: Michigan vs. Minnesota, Semifinal
COLLEGE LACROSSE (MEN’S)
2 p.m.
ACCN — Michigan at Notre Dame
3 p.m.
BTN — Virginia at Maryland
COLLEGE LACROSSE (WOMEN’S)
12 p.m.
ACCN — North Carolina at Syracuse
1 p.m.
BTN — Maryland at Ohio St.
COLLEGE RUGBY (MEN’S)
12:30 p.m.
PAC-12N — Saint Mary’s (Cal) at California 3 p.m.
PAC-12N — Navy at California
COLLEGE SOFTBALL
12 p.m.
SECN — Alabama at Georgia
GOLF
2 p.m.
NBC — PGA Tour: The PLAYERS Championship, Third Round, TPC Sawgrass (The Players Stadium Course), Ponte Vedra Beach, Fla.
HORSE RACING
1 p.m.
FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
MLB BASEBALL
1 p.m.
MLBN — Spring Breakout: Atlanta Braves Prospects vs. Boston Red Sox Prospects, Ft. Myers, Fla.
4 p.m.
MLBN — Spring Breakout: Toronto Blue Jays Prospects vs. New York Yankees Prospects, Tampa, Fla.
7 p.m.
MLBN — Spring Breakout: Arizona Diamondbacks Prospects vs. Colorado Rockies Prospects, Scottsdale, Ariz.
NBA BASKETBALL
8:30 p.m.
ABC — Golden State at LA Lakers
NHL HOCKEY
12:30 p.m.
NHLN — Buffalo at Detroit
3 p.m.
ABC & ESPN+ — NY Rangers at Pittsburgh 6 p.m.
ESPN+ & HULU — Tampa Bay at Florida RUGBY (MEN’S)
12 p.m.
NBC — Six Nations: Wales vs. Italy, Round 5, Cardiff, Wales
10 p.m.
FS2 — MLR: San Diego Legion at RFC Los Angeles
SOCCER (MEN’S)
11 a.m.
USA — Premier League:
Forest vs. Luton Town
1:30 p.m.
USA — Premier
Hotspur at Fulham
League:
Nottingham
Tottenham