New Haven Register (New Haven, CT)
ON THE AIR
COLLEGE BASEBALL
→Davidson at Saint Joseph’s (ESPN+) 3 p.m.
→Georgia at Tennessee (ESPNU) 7 p.m. →Pacific at BYU (ESPNU) 10 p.m.
COLLEGE SOFTBALL
→ACC Tournament: TBD vs. Virginia Tech, Quarterfinal (ACC) 11 a.m.
→Big Ten Tournament: TBD vs. Nebraska, Quarterfinal (BTN) 11 a.m. →MAAC Tournament: Iona vs. Fairfield, quarterfinal (ESPN+) 11 a.m.
→America East Tournament: Binghamton vs. UMBC, Game 4 (ESPN+) 11 a.m.
→SEC Tournament: TBD vs. Tennessee, Quarterfinal (SEC) noon
→Atlantic 10 Tournament: George Washington vs. Saint Louis, second round (ESPN+) noon
→NEC Tournament: LIU vs. Saint Francis (Pa.), Game 1 (ESPN3) noon
→Patriot League Tournament: Colgate vs. Boston University, Game 1 (ESPN+) noon
→Big 12 Tournament: Baylor vs. Iowa St., First Round (ESPNU) 1 p.m.
→ACC Tournament: Clemson vs. Notre Dame, Quarterfinal (ACC) 1:30 p.m. →Big Ten Tournament: TBD vs. Illinois, Quarterfinal (BTN) 1:30 p.m.
→MAAC Tournament: Marist vs. Canisius, quarterfinal (ESPN+) 1:30 p.m. →America East Tournament: UMass Lowell vs. Albany, Game 5 (ESPN+)
1:30 p.m.
→SEC Tournament: TBD vs. Alabama, Quarterfinal (SEC) 2:30 p.m.
→Atlantic 10 Tournament: Fordham vs. Saint Joseph’s, Second Round (ESPN+) 2:30 p.m.
→Patriot League Tournament: Army vs. Lehigh, Game 2 (ESPN+) 2:30 p.m. →America East Tournament: Teams
TBD, Game 6 (ESPN+) 4 p.m.
→Big Ten Tournament: TBD vs. Northwestern, Quarterfinal (BTN) 4:30 p.m. →ACC Tournament: TBD vs. Duke, Quarterfinal (ACC) 5 p.m.
→SEC Tournament: TBD vs. Kentucky, Quarterfinal (SEC) 5 p.m.
→Atlantic 10 Tournament: Teams TBD, Second Round (ESPN+) 5 p.m.
→Big Ten Tournament: TBD vs.
Michigan, Quarterfinal (BTN) 7 p.m. →ACC Tournament: Virginia vs. Florida St., Quarterfinal (ACC) 7:30 p.m.
→SEC Tournament: TBD vs. Arkansas, Quarterfinal (SEC) 7:30 p.m.
→Stanford at Arizona (PAC12) 8 p.m. →Arizona State at Washington (PAC12) 10 p.m.
GOLF
→DP World Tour Soudal Open, First Round, Rinkven International Golf & Country Club, Antwerp, Belgium (GOLF) 7 a.m.
→LPGA Cognizant Founders Cup, First Round, Upper Montclair Country Club, Clifton, N.J. (GOLF) 10:30 a.m.
→PGA Tour Champions Regions Tradition, First Round, Greystone Founders Course, Birmingham, Ala. (GOLF) 1:30 p.m.
→PGA AT&T Byron Nelson, First Round, TPC Craig Ranch, McKinney, Texas (GOLF) 4 p.m.
HIGH SCHOOL SOFTBALL
→Shelton at West Haven (WAVZ 1300-AM) 6:55 p.m.
HORSE RACING
→NYRA: America’s Day at the Races (FS2) 3 p.m.
MINOR LEAGUE BASEBALL
→Rochester at Worcester (NESN+) 6:30 p.m.
MLB BASEBALL
→N.Y. Mets at Washington (SNY, WCBS 880-AM) 1 p.m.
→Houston at Minnesota (or N.Y. Mets at Washington) (MLB) 1 p.m. →Cincinnati at Pittsburgh (ESPN+)
6:30 p.m.
→N.Y. Yankees at Chicago White Sox (YES, WFAN 660-AM) 8 p.m.
→N.Y. Yankees at Chicago White Sox (or Kansas City at Texas) (MLB) 8 p.m. →Philadelphia at L.A. Dodgers — joined in progress (MLB) midnight
NBA PLAYOFFS
→Eastern Conference Semifinal: Miami at Philadelphia, Game 6 (ESPN) 7 p.m. →Western Conference Semifinal: Phoenix at Dallas, Game 6 (ESPN) 9:30 p.m.
NFL FOOTBALL
→2022 NFL Schedule Release (ESPN2, FS1, NFL) 8 p.m.
NHL PLAYOFFS
→Eastern Conference First Round: Carolina at Boston, Game 6 (NESN, TNT) 7 p.m.
→Eastern Conference First Round: Toronto at Tampa Bay, Game 6 (TBS) 7:30 p.m.
→Western Conference First Round: Minnesota at St. Louis, Game 6 (TNT) 9:30 p.m.
→Western Conference First Round: Edmonton at Los Angeles, Game 6 (TBS) 10 p.m.
RUGBY
→NRL: Brisbane at Manly-Warringah (FS2) 6 a.m. (Friday)
SOCCER
→Premier League: Arsenal at Tottenham Hotspur (USA) 2:45 p.m.
TENNIS
→Internazionali BNL d’Italia, men’s and women’s early rounds (TENNIS) 6 a.m. →Internazionali BNL d’Italia, men’s and women’s quarterfinals (TENNIS) 5 a.m. (Friday)
→Internazionali BNL d’Italia, men’s and women’s quarterfinals (TENNIS) 6 a.m. (Friday)
TRACK AND FIELD
→ATL: The Puerto Rico Athletics Classic, Ponce, Puerto Rico (ESPN2) 6 p.m. Listings subject to change by station and networks