GIRLS INDOOR TRACK TOP PERFORMANCES
Here’s a look at the girls indoor track and field performances from the first week of meets.
Saphyr Brown, Bloomfield, Fr.: Won the long jump at Hillhouse Invitational with an 18-06.50 jump.
Jordan Carr, Joel Barlow, Jr.: Won the pole vault at Hillhouse Invitational by clearing 11-06.
Samiya Eady, Manchester, Jr.: Won the 55 meters at Hillhouse Invitational with time of 6.55.
Ava Gattinella, Glastonbury, Sr.: Won the 1000 meters at Hillhouse Invitational with a time of 3:11.72.
Lila Garbett, Glastonbury, Jr.: Won the 1600 meters at Hillhouse Invitational with a time 5:12.10.
Leonaya Knox, Hillhouse, Sr.: Won the 55meter hurdles at Hillhouse
Invitational with a time of 8.41.
Annika Paluska, Glastonbury, Sr.: Won the 600 meters at Hillhouse Invitational with a time 1:37.22.
Avery Pitts, E.O. Smith, Sr.: Won the high jump at Hillhouse Invitational with a 5-02.00 jump.
Jamie-Lynn Shaffer, Woodland, Sr.: Won the 55m hurdles at Hillhouse Invitational with a time of 10.8.
Aashni Shetty, Newtown, Jr.: Won the triple jump at Hillhouse Invitational with a 34-04.75 jump.
Anna Siciliano, Hall, Sr..: Won the shot put at Hillhouse Invitational with a 37-09.50 throw.
Brooke Strauss, Glastonbury, Jr.: Won the 3200 at Hillhouse Invitational with a time of 10:43.98.
Here’s a look at the top boys indoor track and field performances from the first week of meets.
Sean Arms, Daniel Hand, So.: Won the pole vault at Hillhouse Invitational by clearing 11-06.
Dylan Bathrick, Cromwell, Jr.: Won the 1000 meters at Hillhouse Invitational with time of 2:39.94.
Taeshawn Berry, Windsor, Sr.: Won the 300 meters at Hillhouse Invitational with time of 35.27.
Brendan Cook, E.O. Smith, Jr.: Won the 3200 meters at Hillhouse Invitational with time of 9:57.82.
Aidan Cooney, Berlin, Sr.: Won the 300 meters at Glastonbury Invitational with a time of 41.0.
Maxim Copeland, Windsor, Sr.: Won 55 meters at Hillhouse Invitational with time of 6.55.
Jordan Crain, Windsor, Sr.: Won the long jump at Hillhouse Invitational with a 22-00 jump.
Khile Francis, Bloomfield, So.: Won the shot put at Hillhouse Invitational with a 50-07.75 throw.
Gavin Kane, Manchester, Jr.: Won the 600 meters run at Hillhouse Invitational with time of 1:28.54.
Matthew Kasper, Daniel Hand, Sr.: Won the triple jump at Hillhouse Invitational with a 44-00.25 jump.
David Ladieu, Hall, Sr.: Won the pole vault at Hillhouse Invitational by clearing 11-06.
William Lieber, Southington, Jr.: Won the 1600 meters run at Hillhouse Invitational with time of 4:34.33.
Joseph Lopez, East Hartford, So.: Won the 55-meter dash at Glastonbury Invitational with a time of 7.0.
Jack Mattingly, E.O. Smith, Sr.: Won the 3000 meters run at Hillhouse Invitational with time of 8:52.07.
Delante
Senior,
Bloomfield, Jr.: Won the 55 meters hurdles at Hillhouse Invitational with time of 7.85.
Vittorio Volpato, Conard, Sr.: Won the high jump at Hillhouse Invitational with a 5-10 jump.