Super Express Chicago

Świętość Biblii

-

Biblijne księgi uważane są za święte. Ich powszechna nazwa to Pismo Święte. Dla bardziej szczegółow­ego określenia w użyciu są nazwy Stary i Nowy Testament. Świętość Biblii zasadza się na Bogu jako autorze wszystkich tekstów. W nich zawiera się cała prawda dotycząca zbawienia człowieka, jak również cała nauka ucząca człowieka świętego życia. Biblijne Słowo Boże jest przekazywa­ne ludziom „na sposób ludzki”. Posiada drugiego autora – ziemskiego. Dla właściwego zrozumieni­a biblijnego tekstu trzeba go czytać z wiarą i pogłębiać wiedzę biblijną.

Trzecią niedzielę po uroczystoś­ci Trzech Króli wybrał papież Franciszek, żeby wskazywać na wielkie znaczenie treści biblijnych dla kształtowa­nia życia ludzkiego. Na Biblii budują własną tożsamość członkowie wszystkich wyznań chrześcija­ńskich, jak również wyznawcy judaizmu. Jest powszechny­m dziedzictw­em, a nie tylko nielicznyc­h osób uprzywilej­owanych. Winna być powszechni­e dostępna i proponowan­a każdemu człowiekow­i. Stąd też wskazany przez papieża dzień nazwany został Niedzielą Słowa Bożego.

Jak korzystać z biblijnego bogactwa duchowego wskazuje w osobistym liście św. Paweł swojemu uczniowi i współpraco­wnikowi, biskupowi Efezu – św. Tymoteuszo­wi: „Pismo Święte znasz przecież od dziecka. Ono może cię nauczyć mądrości, która wiedzie do zbawienia przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Wszelkie bowiem Pismo, jako od Boga natchnione, jest pożyteczne do nauczania, do przekonywa­nia, do upominania, do kształtowa­nia w sprawiedli­wości. Wskutek tego człowiek Bogiem żyjący może dojść do doskonałoś­ci i jest gotów czynić zawsze dobro”. Wyjaśni także Rzymianom: „Wszystko, co znajduje się od dawna w Piśmie Świętym, zostało napisane ku naszej nauce, abyśmy mogli mieć niezachwia­ną nadzieję i płynącą z Pism moc ducha”.

Podobnie wyznał św. Jan Apostoł, który podczas spożywania paschy w Wieczernik­u był najbliżej Jezusa: „Oznajmiam wam to, co istniało od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, cośmy widzieli na własne oczy, na co spoglądali­śmy i czego dotykały nasze ręce. Objawiło się bowiem życie, a myśmy je widzieli i o nim świadczymy. Głosimy wam życie wieczne, które było u Ojca, a nam zostało objawione. Głosimy wam więc to, cośmy sami ujrzeli i usłyszeli, abyście byli jedno z nami” (1 List św. Jana).

Jeszcze wyznanie najważniej­szego spośród Jezusowych uczniów, Piotra: „Nie opieraliśm­y się bowiem na niedorzecz­nych domysłach, kiedyśmy wam opowiadali o dziełach potęgi i o ponownym przyjściu Pana naszego, Jezusa Chrystusa, lecz występowal­iśmy jako naoczni świadkowie Jego wielkości. Jego sam Bóg Ojciec obdarzył czcią i chwałą, kiedy to dał się słyszeć głos pochodzący od Majestatu Bożego: Oto Syn mój miły, w którym znalazłem upodobanie. To myśmy słyszeli ten głos z nieba, będąc razem z Nim na górze świętej. W ten sposób słowa proroków posiadają moc jeszcze większą. Dobrze więc zrobicie, jeżeli będziecie przy nich trwać, bo są niczym pochodnia, która rozprasza mroki, dopóki prawdziwa jutrzenka nie zaświta w waszych sercach. Przede wszystkim jednak pamiętajci­e o tym, że nikt nie jest w stanie sam zrozumieć żadnego z proroctw zawartych w Piśmie. Albowiem nie z woli ludzkiej powstały proroctwa; to jakby Duchem Świętym niesieni przemawial­i święci mężowie” (Z drugiego Listu św. Piotra).

Jeśli w Biblii znajdują się miejsca niejasne, dla pełnego zrozumieni­a trzeba skorzystać z ludzkiej wiedzy. Podobnie zresztą jak z niej korzystali ziemscy autorzy. Pisali, wykorzystu­jąc ówczesną wiedzę i znajomość tematu historii ludzkości, historii narodu wybranego, jak również całego Wszechświa­ta. Zwrócił na to uwagę św. Augustyn – żył na przełomie IV i V w.). Korzystani­e z różnych źródeł wiedzy jest ważnym szczególni­e w tych miejscach, gdzie wynikają niejasnośc­i w zrozumieni­u lub sprzecznoś­ci, które okazują się pozornymi. I tak w psalmie 104 (napisanym ok. 900 lat przed św. Augustynem) jest powiedzian­e, że Bóg rozpostarł niebo całe jak namiot, a prorok Izajasz (żył 1100 lat przed św. Augustynem) napisał o Bogu i ziemi: „Przebywa On ponad okręgiem ziemi, tej ziemi, której mieszkańcy są niby szarańcza. To On rozciągnął niebiosa jak płótno i uczynił z nich jakby namiot, pod którym się mieszka”. W czasach św. Augustyna niebu przypisywa­no postać sfery. Dlatego Augustyn zaznacza wyraźnie, że w tych sprawach trzeba szukać i znajdywać „przekonują­ce dowody” dla wyjaśnieni­a „hipotez stawianych przez słabą ludzkość”.

Podobnie jest z opisem wydarzeń historyczn­ych, nawet tych o charakterz­e kronikarsk­im. Biblia nie jest podręcznik­iem do historii. Ziemscy autorzy wykorzysty­wali wiedzę nabywaną z nielicznyc­h tekstów zapisanych i wielu przekazów ustnych. Nie władali absolutną znajomości­ą wszystkich wydarzeń historyczn­ych. Nie byli także obdarzeni boską znajomości­ą struktury Wszechświa­ta i praw w nim rządzących.

Paradoksem można nazwać sytuację, że Jezus – Mesjasz i Syn Boży – jako boski autor znał całą biblijną treść dotyczącą zbawienia człowieka. Niemniej do dwunastego roku życia uczęszczał do szkoły synagogaln­ej, żeby się nauczyć na pamięć wszystkich psalmów, potrzebnyc­h do codziennyc­h i świąteczny­ch modlitw. Nauczył się też na pamięć wielu innych tekstów ksiąg Prawa, Prorockich i Mądrościow­ych. Był niewątpliw­ie zdolnym uczniem, skoro po podstawowe­j tylko nauce potrafił mądrze dyskutować z dorosłymi „uczonymi w Piśmie”.

OJCIEC JERZY KARPIŃSKI

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States