Super Express Chicago

Rząd powinien lepiej się komunikowa­ć z Polakami

- Rozmawiała KAMILA BIEDRZYCKA

„Super Express”: – Kłopoty z dostawami szczepione­k to woda na młyn dla euroscepty­ków. Pan także jest krytyczny wobec Komisji Europejski­ej i sądzi, że w negocjacja­ch z firmami farmaceuty­cznymi popełniła jakieś rażące błędy? Ryszard Czarnecki: – Kiedyś Winston Churchill napisał, że kapitalizm jest bardzo zły i ma bardzo wiele wad, ale nic lepszego nie wymyślono. To samo można powiedzieć o Unii Europejski­ej. Ona oczywiście robi potworne błędy i rok temu, na początku pandemii, jej reakcja była spóźniona, teraz też radzi sobie kiepsko, natomiast pytanie, jaka jest alternatyw­a. Na razie takiej alternatyw­y wobec UE nie ma. Oczywiście jest prawo do krytyki, ale myślę, że trochę zawiniły tu także państwa członkowsk­ie, które przerzucił­y piłeczkę odpowiedzi­alności – mówię o apelu ministrów zdrowia Niemiec, Francji, Włoch i Holandii o koordynacj­ę akcji szczepień przez Unię. No i UE popełniła w negocjacja­ch istotny błąd, bo potraktowa­ła je, jakby szczepionk­a była cukrem, mąką czy betoniarką. Negocjował­a cenę bardzo długo, tymczasem trzeba było, jak Izrael, niespecjal­nie targować się o cenę, bo jednak życie i zdrowie Europejczy­ków były w tej kwestii ważniejsze. I na koniec kołem ratunkowym dla Unii okazuje się brytyjski syn marnotrawn­y, który oferuje pomoc w postaci swoich szczepione­k.

– Jakieś inne przykłady tych „potwornych błędów Unii”?

– Tak jak powiedział­em: bardzo długie negocjacje z firmami farmaceuty­cznymi, przyjęcie jednostron­nych oświadczeń, że nie odpowiadaj­ą one za efekty. To, że teraz te porozumien­ia nie są realizowan­e, wynika z tego, że nie były obarczone pewnymi klauzulami, które zwykle przy tego typu umowach są stosowane. To są błędy UE, co oczywiście nie oznacza, że mamy uznać, że projekt europejski się skończył. Tak nie jest. – Pytanie tylko, czy dostalibyś­my jakiekolwi­ek szczepionk­i, gdyby nie Unia Europejska.

– Negocjacje z Pfizerem były działem samej Komisji Europejski­ej, więc jeśli coś nam się nie podoba, to oczywiście krytykować można i trzeba. Nie po to, żeby Unię Europejską obalać, tylko żeby pewne rzeczy poprawić na przyszłość. Rok temu też zawiodła i też trochę przez państwa członkowsk­ie, bo Francja czy Niemcy blokowały dostawy do Włoch np. maseczek czy respirator­ów. Trzeba jednak te błędy nazywać, nie dorabiając do tego jakiejś ideologii.

– Równie krytyczny będzie pan wobec polskiego rządu, skoro mówimy już o dostawach maseczek i respirator­ów? – Za pierwszą fazę walki z pandemią będę chwalił rządy Danii i Polski. W tej chwili jesteśmy w grupie państw z największą liczbą zaszczepio­nych obywateli. Co do respirator­ów: ponad połowa jest w tej chwili w Polsce wolna… – ...wydano pieniądze, państwo nie jest w stanie ich odzyskać, umowa nie została zrealizowa­na, a zawarto ją z handlarzem bronią w nie do końca jasnych okolicznoś­ciach. A pan mówi, że są w szpitalach wolne respirator­y?

– Tego typu kwestie należy wyjaśnić, a jeśli są winni, to należy ich ukarać. Nie ma między nami w tej kwestii żadnej różnicy zdań.

– Ale Jarosław Kaczyński jako wicepremie­r ds. bezpieczeń­stwa próbował ostatnio tę sprawę zamknąć. Swoim oświadczen­iem. Postawił się ponad prokuratur­ą i sądami? – Pan wicepremie­r jako osoba koordynują­ca pracę kilku resortów ma znacznie większą wiedzę niż ja i szereg komentator­ów. W związku z tym jeśli coś mówi, to mówi, opierając się na faktach. Na pewno nie ryzykowałb­y mówienia nieprawdy. A do wymiaru sprawiedli­wości należy czynienie tego, co do niego należy.

– Polscy przedsiębi­orcy mimo obostrzeń masowo otwierają swoje biznesy. Mówią, że decyzje rządu są bezprawne, chaotyczne, a oni sami nie czują się traktowani poważnie. Rozumie pan to?

– Rozumiem. Mamy tu dwie różne sprawy. Same decyzje powinny uwzględnia­ć kwestię życia i zdrowia obywateli. Natomiast sposób ich przekazywa­nia i komunikowa­nia zapewne mógłby być bardziej efektywny. Ci ludzie upominają się o pewien szacunek, o podmiotowo­ść, chcą być informowan­i zawczasu. Absolutnie na to zasługują i sposób komunikowa­nia rządu powinien być taki, żeby ci ludzie poczuli się podmiotowo. Rząd powinien tak czynić.

 ??  ?? Europoseł PiS Ryszard Czarnecki był gościem programu „Express
Biedrzycki­ej”
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki był gościem programu „Express Biedrzycki­ej”

Newspapers in Polish

Newspapers from United States