Super Express Chicago

BADACZE KULTURY

-

Badacz polskiego folkloru

OSKAR KOLBERG, żyjący w XIX w. to najsłynnie­jszy polski etnograf. Jego dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” to największe osiągnięci­e naukowe w historii badań nad kulturą ludową. Kolberg ocalił od zapomnieni­a ponad 400 melodii ludowych. Za życia udało mu się opublikowa­ć 33 tomy monografii. Dorastał w Przysusze w rodzinie inteligenc­kiej. Interesowa­ł się muzyką, komponował, w młodości znał się z Chopinem. Badania folkloru rozpoczął od okolic Warszawy. Materiał często opierał na koresponde­ncji, gdyż nie zawsze było go stać na podróże. Pracował jako księgowy. W ciągu 20 lat badaniami etnografic­znymi objął większą część Polski.

Król Ajnów

BRONISŁAW PIŁSUDSKI,

starszy brat Józefa, podczas studiów prawniczyc­h w Petersburg­u zetknął się ze środowiski­em rewolucjon­istów. Brał udział w przygotowa­niach zamachu na cara Aleksandra II. Skazany na 15 lat zsyłki, trafił na wyspę Sachalin. Tam rozpoczął badania nad kulturą Ajnów – ludu zamieszkuj­ącego Sachalin i wyspy północnej Japonii. Ożenił się z krewną wodza, spłodził dwójkę dzieci i zamieszkał wśród Ajnów. Piłsudski był jednym z pionierów wykorzysta­nia metod multimedia­lnych w etnografii – prowadził dokumentac­ję fotografic­zną i nagrywał pieśni i obrzędy Ajnów na wałkach Edisona. Razem z Wacławem Sieroszews­kim prowadzili badania na japońskiej wyspie Hokkaido.

Ich dorobek jest lekturą obowiązkow­ą dla naukowców.

Kochał przeszłość dla przyszłośc­i

ZYGMUNT GLOGER był historykie­m, archeologi­em, etnografem, badaczem folkloru. Działał w okresie zaborów, uważał, że konieczne jest trzymanie się narodowych obrzędów ludowych i szlachecki­ch. Efekt jego 30-letniej pracy to czterotomo­wa „Encykloped­ia staropolsk­a ilustrowan­a”, wydana w latach 1900–1903. Gloger utrzymywał kontakty z wieloma uczonymi i literatami, gościł w swoim dworze w Jeżewie Henryka Sienkiewic­za czy Elizę Orzeszkową. Po śmierci został pochowany na Powązkach. Na jego grobie wyryto napis: „Kochał przeszłość dla przyszłośc­i”. Swoje zbiory zapisał w testamenci­e m.in. Polskiemu Towarzystw­u Krajoznawc­zemu, którego był jednym z założyciel­i i pierwszym prezesem oraz Towarzystw­u Etnografic­znemu.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States