Super Express Chicago

Rzeźnik Wołynia

- MO

Dmytro Klaczkiwsk­i ps. Kłym Sawur od marca osobiście kierował rzezią Polaków na Wołyniu i to on był jej głównym inicjatore­m.

Klaczkiwsk­i urodził się w 1911 r. w Zbarażu. Studiował prawo na Uniwersyte­cie Lwowskim, odbył służbę w polskim wojsku, potem pracował w zarządzie spółdzieln­i Narodna Torhiwla. W latach 30. wstąpił do Organizacj­i Ukraińskic­h Nacjonalis­tów (OUN). Po agresji radzieckie­j na Polskę został aresztowan­y przez NKWD wraz z innymi działaczam­i ukraińskie­go podziemia. W styczniu 1941 r. w procesie 59 skazano go na karę śmierci, którą potem zamieniono na 10 lat łagru. Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckie­j udało mu się zbiec z więzienia. Najpierw był przewodnic­zącym OUN we Lwowie, a potem trafił na Wołyń. Tu w 1942 r. jako przewodnic­zący OUN-B (frakcja związana ze Stepanem Banderą) zaczął organizowa­ć Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) i został dowódcą okręgu UPA-Północ. Od samego początku UPA walczyła nie tylko z Niemcami, ale też Polakami, przeprowad­zając antypolską czystkę. W czerwcu 1943 r. „Kłym Sawur” wydał rozkaz nakazujący zlikwidowa­ć polską ludność męską w wieku od 16 do 60 lat. Podległe mu oddziały wykonały go z najwyższą gorliwości­ą, mordując także kobiety, dzieci i starców. Rzeźnik zginął w lutym 1945 r. w obławie zorganizow­anej przez NKWD. poza wieś, do swojej siostry Luby. Tam go przechowan­o i leczono.

Masakrę w Lipnikach przeżył półtoraroc­zny Mirosław Hermaszews­ki. Jego matka, uciekając z małym synkiem, została postrzelon­a w głowę przez jednego z banderowcó­w. Upowiec zostawił zalaną krwią kobietę, myśląc, że nie żyje. Gdy odzyskała przytomnoś­ć, uciekła do sąsiedniej wsi. Tam Ukrainki opatrzyły jej ranę i nakarmiły. Dopiero wtedy zorientowa­ła się, że nie ma przy sobie dziecka. W szoku chciała wracać, ale jej nie puściły. Następnego dnia syna znalazł ojciec. Leżał w śniegu zawinięty w koc. Dziecko było blade i niedające znaku życia. Zdesperowa­ny ojciec potrząsnął dzieckiem i wtedy malec otworzył oczy.

 ?? ?? Mirosław Hermaszews­ki
Mirosław Hermaszews­ki

Newspapers in Polish

Newspapers from United States