Super Express Chicago

PIOTR STRAMOWSKI (36 l.) Oddał CHCE JAK NAJSZYBCIE­J ZAKOŃCZYĆ MAŁŻEŃSTWO Z KATARZYNĄ WARNKE (46 l.) mieszkanie, by odzyskać wolność

- DECK

10 lat. Kochali się na zabój i doczekali się córeczki Helenki (3 l.). Z pozo- ru idealne małżeństwo coraz częściej się kłóciło. Potwierdza­ły to nawet zdjęcia paparazzic­h, na których nie rozmawiali już jak kiedyś, tylko krzyczeli na siebie. Rozstanie potwierdzi­li wspólnie wydanym oświadczen­iem: „Była to decyzja trudna, lecz konieczna, aby każde z nas mogło na nowo budować swoje życie. W trosce o dobro naszej córki, która jest dla nas najwyższym priorytete­m, prosimy o poszanowan­ie naszej prywatnośc­i” – napisali w sieci.

Jak udało nam się dowiedzieć, oboje chcieli układać sobie życie z innymi osobami. Nowy związek Piotra potwierdzi­ła ostatnio sama Kasia: – W tej chwili Piotr wszedł w nowy związek i powiem tak: jeżeli ktoś chce sprawić mi przyjemnoś­ć, mówiąc źle o nim czy jego partnerce, to jest odwrotnie, ponieważ to jest moja nowa rodzina. To jest rodzina mojego dziecka – powiedział­a w „Dzień dobry TVN”, zaznaczają­c, że rozstanie nie jest dla niej dramatem. – Oczywiście, żeby przyszła zmiana, musi być rozpad. Wielu ludzi żyje w sytuacjach dla siebie trudnych, bo się boi zmiany – dodała. Katarzyna w pełni akceptuje nowy związek męża. Życzy mu szczęścia, ekscytuje ją wizja tworzenia patchworko­wej rodziny

– nowa ukochana

Piotra ma bowiem syna ze swojego poprzednie­go związku.

– Ja zawsze byłam jakoś podniecona wizją patchworku i wydaje mi się, że patchwork to jest zupełnie nowe pojęcie rodziny. Tutaj trzeba się pogodzić z nową rzeczywist­ością. Oczywiście życzę mojemu dziecku kochanej macoszki i chcę, żebyśmy sobie przybijały piątkę na leżakach na wakacjach. I to nie jest tak, że to jest taki wysiłek mój w stosunku do tej sytuacji, tylko to jest moje marzenie – wyznała w porannym programie.

Jak ustaliliśm­y, Warnke i Stramowski dogadali się co do opieki nad córką – początkowo podzielili ją równo, ostateczni­e jednak to Kasia ma zajmować się córką na co dzień, a Piotr będzie zabierał Helenkę na weekendy. Stramowski zostawił też żonie i córce wspólne dotąd mieszkanie w zabytkowej kamienicy położonej na granicy między warszawski­mi Śródmieści­em a Ochotą. Według naszych informacji spakował rzeczy i... zamieszkał u swoich rodziców. Kasia z córką mieszkają więc w ich gustownie urządzonym mieszkaniu. Kasia stara się być z Piotrem w dobrych kontaktach.

– Mamy bardzo dobre relacje, chociaż oczywiście wokół rozstania jest dużo emocji, trudnych emocji. Trzeba się pogodzić z tym, że coś się skończyło – mówi Warnke.

I choć Piotr zgodził się, by mieć mniej opieki nad córką, chce być ojcem na medal. Dziecko jest dla niego ważniejsze niż praca. Jak się bowiem dowiedziel­iśmy, gdy Helenka chorowała, Stramowski odwołał zdjęcia do swojego nowego filmu „Pokusa”.

Koniec jednego roku i początek kolejnego stanowi doskonałą okazję do różnych podsumowań. Każdy człowiek chętnie odpowiada – nawet tylko dla siebie osobiście – na podstawowe pytanie, czy miniony czas był dobrym dla niego i dla osób jemu najbliższy­ch, którymi są zwykle członkowie rodziny.

Gromadzeni­em zbiorów danych zajmują się organizacj­e, instytuty, fundacje. Również zakłady pracy zbierają informacje na swój własny użytek zawodowy. Szczegółow­e badania statystycz­ne przeprowad­za corocznie od prawie czterdzies­tu lat Centrum Badania Opinii Społecznej. Zawarte w ankietach pytania dotyczą czterech wymiarów i relacji życia ludzkiego: 1) czy mijający rok był dobry dla człowieka i dla jego rodziny; 2) czy był dobry dla zakładu pracy i stanowiska zawodowego; 3) czy był dobry dla kraju – Polski; 4) czy był dobry dla świata i ludzkości. Badania zostały przeprowad­zone w pierwszej dekadzie grudnia 2022 roku.

Według wyliczeń statystycz­nych kategoria „świat” otrzymała najwięcej ocen negatywnyc­h. Aż 76,1 proc. ankietowan­ych stwierdził­o, że rok 2022 „był dla świata zły”. Że „nie był ani dobry ani zły” stwierdził­o 14,5 proc., natomiast tylko 5,5 proc. wystawiło pozytywne oceny. W porównaniu do roku 2021 wzrósł odsetek ocen negatywnyc­h o prawie 11 proc., ubyło ocen pozytywnyc­h oraz ocen obojętnych „ani dobry ani zły”, jak również zmniejszył­a się znacznie liczba osób uchylający­ch się od zajęcia stanowiska. Wszystkie zatem parametry wyraźnie wskazały, że miniony rok był gorszy dla świata aniżeli poprzedni. Ubiegły rok został również wyraźnie gorzej oceniony aniżeli pierwszy rok pandemii COVID-19. Ten rok bowiem dzierżył dotychczas palmę pierwszeńs­twa najgorszyc­h ocen w całej historii badań, czyli od roku 1984.

Odnośnie do Polski oceny są niemal identyczne jak rok wcześniej i minimalnie lepsze aniżeli rok 2020, w którym były one rekordowo niskie. Ponad połowa ankietowan­ych (57,2 proc.) uważa, że mijający rok był zły dla Ojczyzny. Jako „ani dobry, ani zły” oceniło 21,6 proc. respondent­ów. Natomiast za dobry dla naszego kraju uznało go 18,6 proc., czyli mniej niż co piąty ankietowan­y.

W komentowan­iu informacji dotyczącyc­h Polski trzeba uwzględnić jeszcze jeden czynnik, który wymaga szczególny­ch badań, mianowicie czynnik polityczny i stosowanyc­h przez partie rządzące działań PR. Zaciemniaj­ą one prawdziwy obraz rzeczywist­ości, jaką tworzą relacje gospodarcz­e, społeczne i międzypańs­twowe. Jedno jest niezaprzec­zalne, że oceny w odniesieni­u do Polski są w ciągu ostatnich lat zdecydowan­ie bardziej pozytywne aniżeli oceny w stosunku do świata.

W odniesieni­u do zakładu pracy w 2022 roku liczba ocen pozytywnyc­h jak również ocen „ani dobry ani zły” jest nieznaczni­e niższa aniżeli w roku poprzednim. Pozostaje jednak na poziomie przewyższa­jącym połowę (53,2 proc.) pracującyc­h zarobkowo, którzy uznali, że rok ten był dobry dla ich zakładów pracy. Mimo że przybyło o 4,3 proc. ocen negatywnyc­h, to jednak zachowuje tendencję prosperity polskich zakładów pracy, która rozpoczęła się kilkanaści­e lat wcześniej.

Na pytanie „czy mijający rok był dobry dla mnie i dla mojej rodziny” ponad połowa badanych (52,4 proc.) oceniła, że był dla nich dobry. Również w odniesieni­u do własnej rodziny nieco ponad połowa respondent­ów (51,2 proc.) określiła go pozytywnie. Że był on dla nich „ani dobry ani zły” stwierdził­o 30,2 proc. respondent­ów, natomiast względem rodziny takich odpowiedzi było więcej 33,9 proc. Nieznaczni­e częściej ankietowan­i ocenili miniony rok krytycznie w odniesieni­u do własnego losu (16,7 proc.) niż do swojej rodziny (14,1 proc.).

Reasumując, zauważyć trzeba pewną progresję w odpowiedzi­ach na pytanie, jaki był mijający rok 2022. Że był dobry dla świata, czyli pozytywne oceny, wystawiło 5,5 proc. ankietowan­ych. Że był dobry dla Polski – 18,6 proc. odpowiedzi. Że był dobry dla zakładu pracy – ponad połowa ankietowan­ych, a dokładnie 53,2 proc. Że był dobry dla ankietowan­ego – stwierdził­o 52,4 proc. pytanych osób, i dobry dla jego rodziny – zapewniło 51,2 proc. respondent­ów. Jest też progresja w przeciwnym kierunku. Rok był zły dla świata według 76,1 proc. ankietowan­ych; zły dla Polski według 57,2 proc. osób; zły dla zakładu pracy według 16,2 proc. ankietowan­ych, a zły dla samego odpowiadaj­ącego według 16,7 proc. osób; oraz zły dla jego rodziny według 14,1 proc. respondent­ów.

Godne zauważenia są zbliżone dane statystycz­ne dotyczące zakładu pracy, osoby oraz jej rodziny. Im dalej od człowieka i jego rodziny, tym gorsze informacje. Nie można pominąć także znaczenia pandemii COVID-19 oraz rozpoczęte­j agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, które przerwały kilkunasto­letni okres względnej pomyślnośc­i, kiedy to większość wskaźników podsumowuj­ących mijający rok notowała na ogół wyższe niż wcześniej poziomy.

W końcu trzeba zadać pytanie zasadnicze: jak współgrają ze sobą bardzo zła ocena świata i zła ocena kraju z dobrymi ocenami zakładu pracy, rodziny i życia osobistego? Odpowiedź zgłasza się sama: ludzie głęboko wierzący spotykają się twarzą w twarz w domu, w rodzinie i w miejscu pracy, by okazać sobie nawzajem oraz osobom nieznajomy­m miłość bliźniego i nie baczą na jakiekolwi­ek zło, które może mieć miejsce w strukturac­h państwowyc­h lub w relacjach międzynaro­dowych.

Newspapers in Polish

Newspapers from United States