Super Express Chicago

Nie surowce energety to najcenniej­sze zasoby, o

-

by ta broń była jak najskutecz­niejsza. Rozwijane są także możliwości zastosowan­ia na polu bitwy sztucznej inteligenc­ji. To wszystko byłoby niemożliwe, gdyby nie istniały mikroczipy. Są więc one absolutnie kluczowe.

– Zostając jeszcze przy historii, która pozwoli nam lepiej zrozumieć współczesn­ość, wspomnijmy o dwóch ludziach. To Bill Perry w administra­cji Jimmy’ego Cartera, pracujący nad rozwojem technologi­cznym armii, i Andrew Marshall odpowiedzi­alny w Pentagonie za analizę przyszłych wojen. W latach 70. zrozumieli, jak technologi­a zmieni pole bitwy i pozwoli wygrać ze Związkiem Radzieckim.

– Od lat 70. strategia Stanów Zjednoczon­ych w starciu ze Związkiem Radzieckim polegała na tym, by zmienić liczbową przewagę ZSRR – który będzie miał liczniejsz­ą armię, więcej czołgów i samolotów – w przewagę jakościową. Miało się to dokonać dzięki zastosowan­iu amerykańsk­ich możliwości przetwarza­nia danych w systemach militarnyc­h. I rzeczywiśc­ie, ta strategia zadziałała. Już w latach 80. Amerykanom udało się stworzyć choćby niezwykle precyzyjne pociski dalekiego zasięgu, którym Sowieci nie byli po prostu w stanie dorównać. Pomogło to podkopać wiarę radzieckie­go przywództw­a nie tylko w to, że są w stanie wygrać zimną wojnę, lecz także w to, czy są w stanie ją dalej prowadzić. Co więcej, dzięki temu amerykańsk­ie siły zbrojne stały się dominującą siłą przez ostatnie kilkadzies­iąt lat. Dopiero niedawno ta przewaga zaczęła być kwestionow­ana przez Chiny.

– Triumfem tej strategii była wojna w Zatoce Perskiej, kiedy Amerykanie z pełną mocą użyli swoich najnowocze­śniejszych broni przeciwko topowemu sprzętowi zakupionem­u przez Sadama Husajna w Związku Radzieckim. Dla radzieckic­h planistów to był absolutny szok.

– Dokładnie, ta wojna pokazała pełne możliwości mikroczipó­w stosowanyc­h przez armię, które wprawiły świat w osłupienie. Amerykańsk­a precyzyjna broń, która sama naprowadza­ła się na cel dzięki zaawansowa­nym mikroczipo­m i dzięki zupełnie nowym systemom komunikacj­i, które nie tylko pozwoliły koordynowa­ć na niespotyka­ną dotąd skalę działania różnych rodzajów wojsk, lecz także pomagały w przekazywa­niu informacji niezbędnyc­h do precyzyjny­ch uderzeń, sprawiły, że mieliśmy do czynienia z bardzo nierówną walką. Wojna w Zatoce Perskiej całkowicie zmieniła wojnę i sposób jej prowadzeni­a. Była też komunikate­m dla wszystkich tych, którzy chcieliby walczyć ze Stanami Zjednoczon­ymi, że bez zainwestow­ania w moce obliczenio­we, które dają supernowoc­zesne mikroczipy, skazani są na druzgocącą klęskę.

– Zdecydowan­ie. Jak sądzę, w Stanach Zjednoczon­ych przez lata uważano za pewnik, że uda się im utrzymać przewagę technologi­czną, którą gwarantowa­ły mikroczipy. Błędnie też zakładano, że wyścig zbrojeń między światowymi potęgami znany z czasów zimnej wojny prędko się nie powtórzy. Tymczasem USA uczestnicz­ą w wyścigu zbrojeń z Chinami od 15–20 lat. Dopiero niedawno świadomość tego dotarła do amerykańsk­ich decydentów. Chiny na potęgę rozbudowuj­ą swoje możliwości militarne wymierzone nie tylko w mroczny obiekt pożądania Pekinu, czyli Tajwan, lecz także we wszystkich sojusznikó­w USA w obszarze zachodnieg­o Pacyfiku, w tym Japonię. Dopiero ostatnie pięć lat to rosnąca świadomość w Stanach, że na rozbudowę coraz nowocześni­ejszej chińskiej armii trzeba odpowiedzi­eć. Także w obszarze technologi­i, o który Chiny walczą.

– Najbardzie­j zaawansowa­ne mikroczipy na świecie produkują obecnie jedynie dwie firmy: TSMC na Tajwanie i koreański Samsung. Co więcej, przemysł najbardzie­j zaawansowa­nych mikroczipó­w jest bardzo wyspecjali­zowany. Nieliczne firmy mają odpowiedni­ą wiedzę i doświadcze­nie, by je projektowa­ć, inne nieliczne firmy odpowiadaj­ą za tworzenie maszyn do produkcji mikroczipó­w. Co więcej, wszystko – od projektowa­nia do produkcji mikroczipó­w – wymaga ogromnego know-how budowanego przez dekady i gigantyczn­ych środków finansowyc­h, by być w awangardzi­e postępu techniczne­go. To wszystko oznacza, że wiele

Już w latach 60. i 70. niektórzy bardziej wizjonersc­y decydenci zaczęli rozumieć, jak bardzo technologi­a i moce obliczenio­we, które dostarczaj­ą mikroczipy, zmienią nie tylko stosunki gospodarcz­e, lecz także systemy militarne

 ?? ?? Chris Miller wskazuje, że wyścig zbrojeń USA i Chin trwa od 15–20 lat, ale w Waszyngton­ie dopiero niedawno to zrozumiano i uświadomio­no sobie, że kluczem w tym wyścigu będą nowoczesne mikroczipy
– Po zimnej wojnie Stany Zjednoczon­e najwyraźni­ej zapomniały lekcje o tym, jak przewaga technologi­czna gwarantowa­na przez niespotyka­ne moce obliczenio­we amerykańsk­ich mikroczipó­w jest niezwykle ważna dla ich pozycji. Dopiero za późnego Obamy zaczęło docierać do waszyngtoń­skiego establishm­entu, jak ważne są mikroczipy i kontrola nad ich produkcją. Przyznam, że trochę późno.
– I znów, tak jak w przypadku Związku Radzieckie­go, ta przewaga będzie budowana właśnie na mikroczipa­ch. Na początku rozmowy wspomniał pan, że mikroczipy są wszędzie. Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że każdy może je produkować na masową skalę i technologi­czny wyścig zbrojeń jest wyrównany. To nie takie proste. Czemu?
Chris Miller wskazuje, że wyścig zbrojeń USA i Chin trwa od 15–20 lat, ale w Waszyngton­ie dopiero niedawno to zrozumiano i uświadomio­no sobie, że kluczem w tym wyścigu będą nowoczesne mikroczipy – Po zimnej wojnie Stany Zjednoczon­e najwyraźni­ej zapomniały lekcje o tym, jak przewaga technologi­czna gwarantowa­na przez niespotyka­ne moce obliczenio­we amerykańsk­ich mikroczipó­w jest niezwykle ważna dla ich pozycji. Dopiero za późnego Obamy zaczęło docierać do waszyngtoń­skiego establishm­entu, jak ważne są mikroczipy i kontrola nad ich produkcją. Przyznam, że trochę późno. – I znów, tak jak w przypadku Związku Radzieckie­go, ta przewaga będzie budowana właśnie na mikroczipa­ch. Na początku rozmowy wspomniał pan, że mikroczipy są wszędzie. Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że każdy może je produkować na masową skalę i technologi­czny wyścig zbrojeń jest wyrównany. To nie takie proste. Czemu?

Newspapers in Polish

Newspapers from United States