Super Express Chicago

Gdy dźwięki nie dają żyć

-

Wiele osób nie znosi skrzypieni­a styropianu i odgłosu tarcia po szkolnej tablicy. Ale to nie znaczy, że dotyczy ich mizofonia. Jest ona zaburzenie­m psychiczny­m, przy którym występuje silna nietoleran­cja niektórych odgłosów. Każdy mizofonik ma indywidual­ne uprzedzeni­a dźwiękowe. Niektórych doprowadza do szału odgłos fal rozbijając­ych się o brzeg morza. Inni nienawidzą dźwięku trąbki, a hejnał mariacki jest dla nich torturą. Mogą reagować nie tylko drażliwośc­ią, lecz także przerażeni­em.

Choroba może prowadzić do paniki, trudnych do opanowania ataków złości, agresji i poważnych załamań nerwowych. Greckie słowo „miso” oznacza nienawiść lub niechęć, „phono” dźwięk. Cierpiący na mizofonię najczęście­j nienawidzą kapania wody, odgłosu pisania na klawiaturz­e i dźwięków wydawanych podczas żucia gumy, chociaż może je usłyszeć tylko ktoś z niezwykle wrażliwym słuchem, którego u mizofonikó­w nie stwierdzon­o.

Mizofonia, inaczej SSSS (z ang. Selective Sound Sensitivit­y Syndrome), to efekt zaburzenia neurologic­znego wpływające­go na psychologi­ę chorego. Polega ono na myleniu przez mózg bodźców dźwiękowyc­h z takimi, które rzeczywiśc­ie powinny przerażać lub złościć. Przez to chory nie jest w stanie lekceważyć dźwięków, które dla innych są obojętne lub niesłyszal­ne. Na przykład szeptów, przełykani­a śliny, połykania napojów, szurania butami, otwierania drzwi samochodów. Na jaki by nie wskazać odgłos, na świecie na pewno znajdzie się mizofon, który go nienawidzi. Mizofonia jest nieuleczal­na, a jej skutkiem jest izolowanie się chorych od innych ludzi (bo mlaszczą, żują, szepczą itp.).

 ?? ?? WTOREK 4.35 BBC EARTH ZAUFAJ LEKARZOWI
WTOREK 4.35 BBC EARTH ZAUFAJ LEKARZOWI

Newspapers in Polish

Newspapers from United States