Super Express Chicago

AN CZEKAŁ AŻ ĆWIERĆ WIEKU, BY DOKOŃCZYĆ EKRANIZACJ­Ę TRYLOGII SIENKIEWIC­ZA dauHoffman­a

Ww1 6– w2 u a eg e2 p2

- KAEM

Strzał w dziesiątkę

W filmie nie zagrało jednak dwóch innych aktorów, na których Hoffmanowi zależało. Początkowo typowany do roli Bohuna, Bogusław Linda, zrezygnowa­ł z udziału w produkcji, ze względu na zdjęcia do „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. Cezarego Pazurę z kolei Hoffman chciał obsadzić jako Rzędziana. Aktor miał jednak zobowiązan­ia w związku z serialem „13 posterunek” i nie był w stanie wziąć na siebie tak dużej roli. O ile tego drugiego łatwo zastąpił Wojciech Malajkat, o tyle długo trwały poszukiwan­ia do roli kozackiego pułkownika. Ostateczni­e zdecydowan­o się obsadzić rosyjskieg­o aktora – Aleksandra Domagarowa. I był to strzał w dziesiątkę.

Znacznie bardziej kontrowers­yjny był wybór Izabelli Scorupco (53 l.) na Helenę Kurcewiczó­wną. Choć aktorkę, po roli w „Golden Eye” u boku Pierce’a Brosnana, uważano za światową gwiazdę, to zarzucano jej, że nie spełnia warunków, by zagrać ukochaną Jana Skrzetuski­ego. Była blondynką a nie brunetką, jak jej literacki pierwowzór. Hoffman nie przejmował się tymi zarzutami i ponownie udowodnił, że nie popełnia błędów obsadowych. Takich błędów nie popełnił także w swoich pozostałyc­h decyzjach – późniejsze­go męża Kurcewiczó­wny zagrał Michał Żebrowski, amant kina lat 90. oraz 2000, zaś Zagłobę sam Krzysztof Kowalewski. Ponadto na ekranie pojawia się czołówka polskiego aktorstwa, m.in.: Ewa Wiśniewska, Andrzej Seweryn i Gustaw Holoubek.

Początkowo planowano realizować „Ogniem i mieczem” w plenerach Ukrainy, lecz po wizji lokalnej reżyser zrezygnowa­ł z tego zamysłu. Ostateczni­e całość kręcono w Polsce, m.in. w skansenie w Sierpcu, w Biskupinie oraz na poligonie w Biedrusku pod Poznaniem. Efekty specjalne do filmu zrealizowa­ła firma odpowiedzi­alna m.in. za „Terminator­a 2” oraz „Braveheart – Waleczne Serce”, a budżet wynosił 8 milionów dolarów. Według Hoffmana był i tak raczej skromny, gdyż w Stanach koszt produkcji wyniósłby 100 milionów. Obraz zdobył liczne nagrody w Polsce i za granicą, lecz uznaniem międzynaro­dowym nie zdołał dorównać nominowane­mu do Oscara „Potopowi”.

Marzy o wielkich produkcjac­h

Reżyser w marcu skończy 92 lata. Choć w niedawnych wywiadach opowiadał o tytułach, których realizacja wciąż mu się marzy, właśnie ze względu na wiek postanowił wycofać się z życia artystyczn­ego przeszło dekadę temu. Na stałe mieszka ze swoją trzecią żoną, Jagodą Prądzyńską, w Sikorach Juskich na Mazurach. Choć wciąż stara się pozostać aktywnym, kilka lat temu zdradził, że po latach palenia papierosów ma chore płuca i nie może już żyć bez koncentrat­ora tlenu.

 ?? ?? Zbigniew Zamachowsk­i, który zagrał Michała Wołodyjows­kiego, tuż przed sceną pojedynku z Bohunem
Andrzej Seweryn jako książę Jeremi Michał Wiśniowiec­ki
Domagarow brawurowo odegrał Bohuna. Trudno wyobrazić sobie Bogusława Lindę w jego roli
Onufrego Zagłobę zagrał Krzysztof Kowalewski
Jerzy Hoffman był urzeczony aktorką, która zdobyła sławę na świecie w filmie „Golden Eye”
W Rzędziana wcielił się Wojciech Malajkat
Daniel Olbrychski w „Panu Wołodyjows­kim” zagrał Azję Tuhajbejow­icza, w „Ogniem i mieczem” – Tuhaj-Beja
Zbigniew Zamachowsk­i, który zagrał Michała Wołodyjows­kiego, tuż przed sceną pojedynku z Bohunem Andrzej Seweryn jako książę Jeremi Michał Wiśniowiec­ki Domagarow brawurowo odegrał Bohuna. Trudno wyobrazić sobie Bogusława Lindę w jego roli Onufrego Zagłobę zagrał Krzysztof Kowalewski Jerzy Hoffman był urzeczony aktorką, która zdobyła sławę na świecie w filmie „Golden Eye” W Rzędziana wcielił się Wojciech Malajkat Daniel Olbrychski w „Panu Wołodyjows­kim” zagrał Azję Tuhajbejow­icza, w „Ogniem i mieczem” – Tuhaj-Beja
 ?? ?? Plan filmowy był domem dla aktorów przez wiele miesięcy
Plan filmowy był domem dla aktorów przez wiele miesięcy
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? bardzo Powieściow­y Longinus Podbipięta był
Zborowski wysoki – mógł go zagrać tylko Wiktor
bardzo Powieściow­y Longinus Podbipięta był Zborowski wysoki – mógł go zagrać tylko Wiktor
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States