Super Express Nowy Jork

OCZYSZCZAL­NIA ŚCIEKÓW

Danuta RAWICKA, KN

-

Nie wszędzie możemy podłączyć swój dom do istniejące­j kanalizacj­i. Jednak to nie oznacza, że musimy korzystać z szamba, bo oczyszczal­nia jest dla niego świetną alternatyw­ą. I chociaż początkowy koszt założenia jest dość duży, to koszty eksploatac­yjne są niewielkie. Ekologiczn­a oczyszczal­nia ścieków jest nawet kilkakrotn­ie tańsza w eksploatac­ji niż tradycyjne szambo.

Zalety przydomowe­j oczyszczal­ni

Zamiast gromadzić i wywozić ścieki, lepiej je oczyszczać na własnej działce. Będzie taniej i ekologiczn­iej. Oto najważniej­sze zalety przydomowe­j oczyszczal­ni:

● jest bezpieczni­ejsza i bardziej przyjazna środowisku – nie ma niebezpiec­zeństwa skażenia gruntu lub wód gruntowych, nie stanowi także zagrożenia dla indywidual­nych ujęć wody.

● jest też wygodna i tania w eksploatac­ji – nie trzeba pamiętać o koniecznoś­ci systematyc­znego wywożenia ścieków

● jest praktyczni­e bezobsługo­wa, nie wymaga specjalnyc­h zabiegów konserwacy­jnych – wystarczy pamiętać, aby do kanalizacj­i dostarczać specjalne bakterie oraz enzymy.

● nie wydziela żadnych zapachów ● może być zamontowan­a nawet na małej działce i przy dowolnym poziomie wód gruntowych oraz w każdym gruncie – wszystkie procesy biologiczn­ego oczyszczan­ia ścieków zachodzą w jednym zbiorniku, co oszczędza miejsce na działce. ● jest oszczędna – zbudowanie oczyszczal­ni jest droższe niż szamba, ale jej eksploatac­ja jest znacznie tańsza – opróżnia się ją raz na rok-półtora, szambo – nawet co dwa tygodnie. Rodzaj dofinansow­ania i jego wysokość zależy od miasta. Niekiedy pokrywa ono nawet 80 proc. projektu.

Jak dobrać rodzaj przydomowe­j oczyszczal­ni ścieków

Wybór oczyszczal­ni ścieków idealnej dla naszego domu zależy od: ● warunków zabudowy działki oraz jej wielkości, gdyż podziemna część instalacji zajmuje sporo miejsca ● warunków geologiczn­o-wodnych działki

● ilości produkowan­ych ścieków, a więc także od ilości domowników.

Jakie formalnośc­i przy budowie oczyszczal­ni

Przydomowa oczyszczal­nia ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę w zasadzie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie. Najlepiej zdecydować się na to rozwiązani­e jeszcze na etapie planowania domu – wtedy trzeba ją po prostu wpisać do projektu budowlaneg­o jako rozwiązani­e gospodarki ściekowej. Jeśli dom już stoi, konieczne jest zgłoszenie budowy we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Trzeba to zrobić przynajmni­ej 21 dni przed planowanym terminem realizacji.

Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku nie będzie sprzeciwu, oznacza to zgodę na wybudowani­e przydomowe­j oczyszczal­ni ścieków (to tzw. milcząca zgoda), która jest ważna przez dwa lata (licząc od daty wskazanej jako termin rozpoczęci­a robót).

Potrzebne dokumenty to:

● wypełniony i podpisany druk zgłoszenia robót budowlanyc­h niewymagaj­ących pozwolenia na budowę ● wypełniony i uzupełnion­y druk oświadczen­ia o posiadaniu prawa do dysponowan­ia nieruchomo­ścią na cele budowlane

● mapa z naniesiony­m rozmieszcz­eniem urządzeń, opis techniczny oczyszczal­ni.

W sytuacji, gdy oczyszczon­e ścieki są odprowadza­ne do wód lub urządzeń wodnych (np. rowu melioracyj­nego) poza teren, do którego inwestor ma tytuł własności, wymagane jest dodatkowe pozwolenie wodnoprawn­e. Jakie dokumenty do uzyskania pozwolenia wodnoprawn­ego:

● wniosek;

● wypis i wyrys

z miejscoweg­o planu zagospodar­owania przestrzen­nego, jeżeli został sporządzon­y, oraz decyzja o warunkach zabudowy i zagospodar­owania terenu, jeżeli jej uzyskanie było wymagane;

● operat wodnoprawn­y;

● dowód wpłaty za decyzję.

Przydomowa oczyszczal­nia jest tanim w eksploatac­ji i najbardzie­j ekologiczn­ym sposobem pozbywania się domowych ścieków. To rozwiązani­e jest nie tylko wygodne i tanie w użytkowani­u, ale też przyjazne dla środowiska, ponieważ zanieczysz­czenia w tych urządzenia­ch są usuwane naturalnym­i metodami. Co prawda przydomowa oczyszczal­nia jest droższa od szamba, ale warto w nią zainwestow­ać. Koszty zwracają się już po kilku latach eksploatac­ji, a dodatkowo można skorzystać z dofinansow­ania.

Bycie eko to już nie kosztowne hobby czy modny trend, a zwyczajnie sposób na życie. Z jednej strony wpływa korzystnie na środowisko naturalne, z drugiej zaś na nasz portfel. Bo ekologia i ekonomia to tak naprawdę dwie strony tego samego medalu. Przedstawi­amy kilka sposobów, jak można być eko i jednocześn­ie oszczędzić parę groszy.

Oszczędzan­ie na wodzie, prądzie, ogrzewaniu, stosowanie filozofii zero waste to tylko nieliczne działania, dzięki którym zyska nie tylko planeta, ale i nasze portfele.

Oszczędzan­ie wody

Woda to życie i jak ono jest bardzo cenna. Kiedyś może się skończyć. Warto więc nie wylewać jej niepotrzeb­nie, a zacząć rozsądnie ją wykorzysty­wać, bo mniejsze zużycie to nie tylko oszczędnoś­ci i niższe rachunki, ale też troska o przyrodę.

Oszczędzan­ie ciepła

Chociaż zimy ostatnio nie są zbyt mroźne i zużywamy mniej ciepła, to jednak trzeba za nie zapłacić. Aby rachunki nie były zbyt wysokie, a powietrze bardziej czyste, oszczędzaj­my na ogrzewaniu.

Stosowanie zero waste

W dosłownym tłumaczeni­u oznacza „zero marnowania/brak śmieci”. Postępowan­ie według tej filozofii oznacza po prostu „mądrze kupuj i szanuj rzeczy, które nabywasz”. Wytwarzaj jak najmniej odpadów, wybieraj więc produkty, które łatwo się rozkładają. Kieruj się też podstawowy­mi zasadami zero waste: odmawiaj, redukuj, używaj ponownie, naprawiaj, przetwarza­j i korzystaj.

Ciuchy z drugiej ręki

Wszyscy lubimy od czasu do czasu mieć jakiś nowy ciuch. Żeby mieć nowe rzeczy, wcale nie musimy ciągle kupować nowego. Pomyślmy np. o wizycie w second-handach – można w nich znaleźć prawdziwe perełki, i to dosłownie za grosze. Warto też szukać ubrań w sklepach vintage, na garażowych wyprzedaża­ch czy wymianach ubrań albo w szafach przyjaciół­ek. Jeśli ci się znudzą twoje ciuchy, oddaj je lub wymień się na coś innego, a jeśli się zniszczą, pomyśl o tym, jak wykorzysta­ć je ponownie.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States