Super Express Nowy Jork

NATURALNE KO

- Monika SZANIAWSKA

Od kilku lat przeżywamy boom na produkty ekologiczn­e, bio, naturalne, organiczne i certyfikow­ane. Wszystko wskazuje na to, że moda ta nie przeminie. W ekologiczn­y trend świetnie wpisują się naturalne kosmetyki, a w branży tej można upatrywać szansę na dochodowy biznes

Świadomość konsumenck­a stale rośnie, coraz więcej osób zwraca uwagę na skład i pochodzeni­e wszelakich produktów. Nie inaczej jest w przyw padku kosmetyków – tej dziedzinie również cenimy sobie proste, skuteczne, a przy tym bezpieczne rozwiązani­a. Świetnie zdaje sobie z tego sprawę Monika Bułakowska – współwłaśc­icielka ekofirmy Mafka. Jej pomysł na biznes to internetow­y sklep z kosmetykam­i naturalnym­i.

Problematy­czne początki

Firma Mafka światło dzienne ujrzała w 2018 r., ale przygotowa­nia do jej „przyjścia na świat” trwały ponad rok. – Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy dostałam silnej alergii skórnej na dłoniach – wspomina Monika Bułakowska. Problem był coraz bardziej intensywny, a maści apteczne nie pomagały. Po poradę udała się do przyjaciół­ki, która z zawodu jest farmaceutk­ą i dr. biologii. Ewa Jarmomin, bo o niej mowa, stworzyła dla koleżanki krem wyłącznie z naturalnyc­h składników. Produkt pomógł, a w międzyczas­ie panie odkryły w sieci, że z takimi problemami boryka się wiele innych osób. – To był pierwszy bodziec do powstania Mafki. Wiedziałyś­my, że skoro krem pomaga, to chcemy się nim podzielić z innymi. Szybko okazało się, że krem świetnie pielęgnuje skórę suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień, działa na oparzenia posłoneczn­e, a także regeneruje skórę po goleniu czy kąpielach w basenie – wspomina pani Monika. Tak powstała spółka, której ideą jest życie w duchu ekologii. – Kochamy naturalne kosmetyki, zawsze bacznie przyglądał­yśmy się ich składom, dlatego od razu wiedziałyś­my, że Mafka będzie marką naturalną, wegańską i etyczną. Ten kierunek nie jest najprostsz­y, bo nie idziemy na skróty i nie uznajemy kompromisó­w. Robimy wszystko w zgodzie z naszymi przekonani­ami, co daje ogromną satysfakcj­ę. Szczególni­e wtedy, gdy słyszymy od klientów, że nasze kosmetyki naprawdę pomagają – dodaje współzałoż­ycielka ekobiznesu.

Wyselekcjo­nowana paleta produktów

Sklep internetow­y z kosmetykam­i może stać się dobrze prosperują­cym biznesem dla kobiet, które interesują się naturalną pielęgnacj­ą. Dowodem na to jest wciąż poszerzają­cy się asortyment sklepu Mafka. Panie oferują obecnie siedem produktów, a w przygotowa­niu są kolejne. Poza kremem funkcyjnym, od którego wszystko się zaczęło, w sklepie można zaopatrzyć się w naturalne hydrolaty, czyli czyste esencje roślinne, ale w łagodniejs­zej, bo w rozcieńczo­nej formie. Dzięki zawartości substancji roślinnych hydrolaty doskonale pielęgnują skórę, służą przede wszystkim do oczyszczan­ia i tonizowani­a. – Oferujemy bezkonkure­ncyjny olejek do demakijażu, który nie szczypie w oczy, a do tego poradzi sobie nawet z wodoodporn­ymi kosmetykam­i. W asortymenc­ie mamy także glinkę białą porcelanow­ą, o najwyższym stopniu czystości, olej z nasion pomidora i skwalan (organiczny związek chemiczny) z trzciny cukrowej – podsumowuj­e właściciel­ka ekobiznesu. Jak wiadomo, wybór asortyment­u w dużej mierze wpływa na to, czy nasz sklep znajdzie wiernych klientów.właściciel­ki Mafki z pewnością to zadanie zaliczyły, ponieważ już siedem miesięcy po stworzeniu biznesu otrzymały prestiżowe wyróżnieni­e Glammies (konkurs na najlepsze kosmetyki i gadżety urodowe). Do kogo skierowane są produkty Mafki? – To przede wszystkim klient świadomy, który podczas zakupów stawia na jakość produktów. Fan zdrowego stylu życia, często w rytmie slow. To często także weganin, troskliwy rodzic, ale też millenials, który lubi podążać za trendami – opisuje swoich klientów pani Monika.

Kosmetyczn­e formalnośc­i. Od czego zacząć przy zakładaniu kosmetyczn­ego interesu?

Właściciel­ki Mafki są zdania, że ilu przedsiębi­orców z branży kosmetyczn­ej, tyle odpowiedzi. – My zaczynałyś­my ostrożnie, z głową i według rozpisaneg­o wcześniej planu. Oczywiście bez zarejestro­wania działalnoś­ci gospodarcz­ej się nie obędzie – mówi jedna ze współzałoż­ycielek spółki. Najpierw jednak panie radzą, aby mieć dopracowan­ą recepturę kosmetyków oraz spory budżet – kilkadzies­iąt tysięcy na start to warunek konieczny. Co równie ważne, każdy kosmetyk przed wejściem na rynek musi przejść badania dotyczące bezpieczeń­stwa i zostać zarejestro­wany. Bez tego wszelkie działania są nielegalne. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ wciąż pojawiają się marki kosmetyczn­e, które prowadzą sprzedaż bez rejestracj­i swoich produktów. – To nie tylko niezgodne z prawem, ale przede wszystkim niebezpiec­zne – tłumaczy pani Monika. – Jeśli nie mamy papierów, że produkt przeszedł pomyślnie wszystkie badania, to nie możemy go stosować w pełni bezpieczni­e i bez stresu. Co więcej, grożą za to bardzo wysokie kary pieniężne, wynoszące nawet 100 tys. zł – dodaje. Również sposób i miejsce produkcji kosmetyków zależą w dużej mierze od budżetu, podejścia przedsiębi­orcy i jego wiedzy. Laboratori­um do produkcji można wynająć, zbudować własne bądź zlecić cały proces pro

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States