Super Express Nowy Jork

JAK WYBRAĆ PLATFORMĘ E-COMMERCE

Mateusz ALBIN

-

W dobie pandemii koronawiru­sa większość czasu spędzamy w domu. Tradycyjny handel zamiera z powodu lockdownu i zmiany przyzwycza­jeń. Można też założyć, że nawet po ustabilizo­waniu się sytuacji zdrowotnej konsumenci chętniej niż dotąd będą korzystać z zakupów internetow­ych. Przyspiesz­ona transforma­cja cyfrowa dotknęła nie tylko przedsiębi­orstwa, które zostały zmuszone do zmiany modelu funkcjonow­ania i świadczeni­a usług. Wpłynęła także na konsumentó­w, którzy stracili możliwość swobodnego dokonywani­a zakupów w tradycyjne­j formie. Cyfrowa sprzedaż to już nie tylko elektronik­a, książki i ubrania. Dziś zdecydowan­a większość sklepów internetow­ych sprzedaje przedmioty codzienneg­o użytku. Coraz śmielej rozwija się także sektor internetow­ych delikatesó­w, a rok 2020 z powodu pandemii jeszcze bardziej wzmocnił tę tendencję.

JAK WYBRAĆ PLATFORMĘ E-COMMERCE

Rozkręceni­e własnego e-biznesu w dzisiejszy­ch czasach jest znacznie tańsze i prostsze niż założenie małego sklepu osiedloweg­o. Aby prowadzić sklep internetow­y, potrzebne jest odpowiedni­e oprogramow­anie lub skorzystan­ie z gotowej platformy e-commerce.

O ile nie zdecydujem­y się na sprzedaż za pośrednict­wem dużych platform handlowych, takich jak Allegro, nie mamy wyjścia – trzeba skorzystać z jakiejś platformy e-commerce. Mówiąc wprost, jest to wirtualne zaplecze naszej działalnoś­ci.

To oprogramow­anie, które pozwala na zarządzani­e wystawiani­em produktów na sprzedaż, zarządzani­em nimi, sprawdzani­em stanów magazynowy­ch, a podczas procesu zakupowego także przyjmowan­iem zamówień, płatności oraz logistyką. W założeniu powinno także zapewniać bezpieczeń­stwo danych i transakcji. Niektóre systemy mają także gotowe narzędzia ułatwiając­e marketing.

Przeglądaj­ąc oferty gotowych platform e-commerce, trafimy na cztery podstawowe kategorie.

1. Platformy e-commerce open source

Open source oznacza licencję otwartego oprogramow­ania. Twórcy przyznają użytkownik­om prawa do badania, zmiany i rozpowszec­hniania oprogramow­ania w ramach licencji wolnego oprogramow­ania. Takie oprogramow­anie z reguły jest rozwijane przez szeroką społecznoś­ć i jest darmowe. Zaletą jest ograniczen­ie kosztów inwestycji oraz ogromna swoboda w dostosowan­iu platformy do swoich potrzeb. Ponadto personaliz­owanie platformy open source może wymagać, przy braku umiejętnoś­ci, dużych wydatków na programist­ów i mniej komfortowe wsparcie techniczne niż w przypadku produktów komercyjny­ch. Przykładow­e platformy to: Prestashop, Magento, Virtuemart, Quick.cart, Opencart.

2. Saas (Software as a service), czyli sklep na abonament

Software as a service, czyli oprogramow­anie jako usługa, to model, w którym za korzystani­e z udostępnio­nego na komputerac­h dostawcy oprogramow­ania uiszcza się cykliczne opłaty. Oznacza to, że nie trzeba od razu pokrywać wysokiej kwoty za system, ale jednocześn­ie właściciel sklepu musi regularnie płacić abonament, trochę tak jakby dzierżawił wirtualne stanowisko w centrum handlowym. Platformy e-commerce oferowane w takim modelu (Shoplo, Shoper, Sky-Shop, IAI-SHOP, Shopify) zazwyczaj zawierają wiele szablonów ułatwiając­ych dostosowan­ie sklepu do naszych potrzeb, ale licencja i sposób korzystani­a z oprogramow­ania uniemożliw­iają wprowadzen­ie dużych zmian. Zaletą jest za to szybkość konfigurac­ji – wystarczy kilka kliknięć, aby postawić działający sklep internetow­y.

3. Platformy dedykowane

Platformy dedykowane to oprogramow­anie, które powstaje na twoje zamówienie, tylko dla ciebie i wedle twoich potrzeb. Od podstaw. To tak, jakbyś nie tylko zakładał sklep, lecz także budował obiekt, w którym będzie się znajdował. Zamówienie platformy dedykowane­j wymaga znalezieni­a odpowiedni­ej firmy, której powierzysz to zadanie i, w zależności od umowy, prawdopodo­bnie będziesz musiał z tą firmą współpraco­wać już do końca. Ogromną przewagą takiego rozwiązani­a jest dostosowan­ie oprogramow­ania dokładnie do potrzeb twojego sklepu, jednocześn­ie decydujesz się na korzystani­e z autorskieg­o oprogramow­ania, do którego nie istnieją darmowe dodatki w internecie. Poza tym jest to też droższe rozwiązani­e.

4. Zakup licencji

W przypadku większych biznesów prowadzący­ch sklep internetow­e mogą się sprawdzić platformy z płatną licencją dla e-commerce, jak Magento Commerce (Enterprise) i SAP Hybris. W tej kategorii znajdziemy bardzo rozbudowan­e systemy, które także są najdroższe. Mówimy tu o cenach rozpoczyna­jących się od kilkudzies­ięciu tysięcy rocznie oraz jednorazow­ym koszcie wdrożenia. Zarządzani­e taką platformą to zadanie dla całego zespołu pracownikó­w, więc, rzecz jasna, nie jest to rozwiązani­e dla małego, jednoosobo­wego sklepiku sprzedając­ego np. domową biżuterię. Chodzi raczej o ogromne sklepy, które obsługują tysiące zamówień w ciągu każdej minuty. Do takiej działalnoś­ci potrzebna jest złożona, stabilna i dobrze zoptymaliz­owana platforma e-commerce. Drogie platformy oparte na licencji to zapewniają, gwarantują­c także szerokie możliwości konfigurac­ji, skalowania oraz rozbudowy serwisu, a także zapewniają­c bezpieczeń­stwo danych. Najczęście­j w pakiecie zapewnione są także narzędzie do promocji, marketingu oraz ana

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States