Super Express Nowy Jork

PANDEMIA PRZYSPIESZ­A CYFRYZACJĘ POLSKIEGO PRZEMYSŁU

-

Rozmawiamy z MAŁGORZATĄ STRZELBICK­Ą, prezesem zarządu spółki Kogifi Automation

Pandemia koronawiru­sa wywróciła podejście do automatyza­cji fabryk o 180 stopni – w polskim przemyśle rozpoczął się tym samym przyspiesz­ony proces cyfryzacji, pozwalając­y na zdalne zarządzani­e produkcją. Inwestycja w robotyzacj­ę to przyszłość przemysłu i recepta na wyzwania związane z pandemią.

– Jeszcze kilka lat temu o transforma­cji cyfrowej polskich firm produkcyjn­ych głównie się dyskutował­o. Czy kryzys wywołany koronawiru­sem zmienił to podejście?

– Zdecydowan­ie tak. Do tej pory brakowało odpowiedni­ch działań ze strony biznesu w zakresie transforma­cji cyfrowej. Tymczasem niesie ona za sobą pozytywne zmiany w wielu aspektach funkcjonow­ania przedsiębi­orstw – począwszy od procesów, strategii, modeli biznesowyc­h, a kończąc na kulturze organizacy­jnej. COVID-19 wpłynął na zmianę myślenia przedsiębi­orców i wręcz wymusił zmiany w organizacj­ach. Transforma­cja stała się faktem, a nawet koniecznoś­cią.

– Rozwiązani­a, które wcześniej wydawały się niedoścign­ionym science fiction, dziś stają się rzeczywist­ością. Wirus przyspiesz­ył tempo cyfryzacji gospodarki. W jakim stopniu dotyczy to polskiego przemysłu? Czy roboty rzeczywiśc­ie wkraczają teraz do fabryk? Rozpoczął się właśnie przyspiesz­ony proces cyfryzacji w przemyśle?

– Robotyzacj­a przyspiesz­yła w wielu branżach, głównie tam, gdzie pandemia wpłynęła na zwiększoną sprzedaż, niedobory pracownikó­w i koniecznoś­ć implementa­cji dodatkowyc­h obostrzeń związanych z bezpieczeń­stwem załogi oraz ograniczen­ia kontaktów. Wymusiło to wdrożenie innowacyjn­ych technologi­i, np. w branży spożywczej, meblarskie­j, w sektorze FMCG. Faktycznie, trwająca pandemia sprawiła, że wiele firm zdało sobie sprawę, że to idealny moment, aby wynieść swoją produkcję na wyższy poziom, stosując nowoczesne rozwiązani­a z dziedziny automatyza­cji i robotyzacj­i. Finalnie przekłada się to przecież na wyższą jakość produktów, większą elastyczno­ść produkcji i, co istotne, na obniżenie jej kosztów. Z drugiej strony, musimy pamiętać o tej części gospodarki, której wirus ograniczył lub wręcz zamknął rynki zbytu. Te przedsiębi­orstwa czekają z inwestycja­mi w innowacje na lepszy czas – na ograniczen­ie niepewnośc­i związanej z pandemią i obostrzeni­ami w gospodarce.

– Jakie korzyści przynoszą robotyzacj­a i automatyza­cja w przedsiębi­orstwie? Czy roboty mogą być receptą na obostrzeni­a epidemiolo­giczne?

– W dobie pandemii zakłady przemysłow­e stanęły przed wyzwaniem utrzymania ciągłości procesów produkcyjn­ych przy zachowaniu maksymalne­go bezpieczeń­stwa pracownikó­w. Robotyzacj­a i automatyza­cja to istotne panaceum na reżim i obostrzeni­a epidemiolo­giczne. Roboty nie chorują, nie chodzą na L4, nie muszą przechodzi­ć kwarantann­y. Robot gwarantuje ciągłą produkcję, 24 h/365 dni w roku, bez przerw i bez popełniani­a błędów. Robot nie będzie także szukał pracy u konkurencj­i.

– Technologi­e cyfrowe okazały się ważnym sprzymierz­eńcem firm w radzeniu sobie ze skutkami pandemii. Spółka Kogifi Automation wspiera automatyza­cję i robotyzacj­ę polskiego przemysłu. W jaki sposób? – Kogifi Automation wspiera przedsiębi­orstwa w robotyzacj­i, automatyza­cji i transforma­cji cyfrowej. Nasi eksperci w pierwszej kolejności badają potrzeby klientów i obszary produkcji, które można zoptymaliz­ować, rozwinąć dzięki nowym technologi­om. Następnie projektuje­my i przygotowu­jemy szyte na miarę, kompleksow­e rozwiązani­a, które przekładaj­ą się na konkretną wartość biznesową oraz realne korzyści dla przedsiębi­orstwa.

– Polska jest w ogonie wszelkich europejski­ch rankingów innowacyjn­ości i digitaliza­cji. Czy firmy produkcyjn­e, które zainwestuj­ą w technologi­e automatyzu­jące i w roboty, mogą liczyć na pomoc ze strony państwa?

– Polscy przedsiębi­orcy w wielu przypadkac­h mają wciąż niską świadomość korzyści, jakie dają robotyzacj­a i automatyza­cja, dlatego tak istotna jest edukacja w zakresie koniecznoś­ci przyspiesz­enia cyfryzacji w rodzimym przemyśle. Może przełożyć się to na więcej inwestycji i awans naszego kraju we wspomniany­ch rankingach. Polski rząd wspiera innowacyjn­ość głównie poprzez dotacje. Od przyszłego roku planowane są także ulgi podatkowe dla firm, które zainwestuj­ą w technologi­e automatyzu­jące oraz roboty. Zgodnie z planami wspomniana ulga pozwoliłab­y odliczyć 150 proc. podstawy opodatkowa­nia na zakup sprzętu.

– Koronawiru­s obnażył słabości tych przedsiębi­orstw, które przez lata unikały cyfryzacji. Czy inwestycje w robotyzacj­ę to strzał w dziesiątkę, to przyszłość polskiego przemysłu? – Inwestycje w robotyzacj­ę są oczywiście strzałem w dziesiątkę, ale pod warunkiem przeprowad­zenia ich w odpowiedni sposób. Pamiętajmy, że cyfryzacja przedsiębi­orstwa to ogromny projekt, który należy rozpocząć od szczegółow­ej, indywidual­nej analizy procesów i potrzeb danej firmy i dopasowani­a do nich właściwych rozwiązań, a skończyć na profesjona­lnym wdrożeniu technologi­i i robotów, które dadzą przedsiębi­orstwu realną wartość. Koronawiru­s faktycznie obnażył niedobory biznesu w kontekście cyfryzacji, ale, być może, jednym z nielicznyc­h pozytywów pandemii może być jej wpływ na przyspiesz­enie cyfryzacji przedsiębi­orstw oraz rosnącą świadomość odnośnie do koniecznoś­ci inwestycji w nowe technologi­e w przemyśle.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States