Super Express Nowy Jork

NOWE ETYKIETY

-

Kto w marcu robił w Polsce zakupy w sklepach AGD lub RTV, na pewno zwrócił uwagę na inne, tajemnicze oznakowani­a na sprzętach. To nowe etykiety energetycz­ne, które wprowadzon­o od 1 marca 2021 r. Te naklejki, które znajdziemy na lodówkach czy telewizora­ch, zastąpiły dobrze znane konsumento­m etykiety z literką A i plusami. Zamiast tego wprowadzon­a zostanie skala od A do G oraz... piktogramy. Proste graficzne symbole informują klientów o klasie energetycz­nej sprzętu. Oznacza to, że urządzenia posiadając­e obecnie najwyższą klasę energetycz­ną będą klasyfikow­ane w grupie C lub D. Klasy A i B pozostaną puste, aby umożliwić producento­m projektowa­nie bardziej efektywnyc­h urządzeń.

– Dzięki wprowadzon­ym zmianom konsumenci otrzymają bardziej zrozumiałe i spójne informacje, które ułatwią im rozpoznani­e najbardzie­j efektywnyc­h energetycz­nie produktów – wyjaśnił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak czytać etykiety

Nową etykietę łatwo rozpoznać. W prawym górnym rogu posiada kod QR. Jeśli go zeskanujem­y, komórka przeniesie nas do Europejski­ego Rejestru Etykiet Energetycz­nych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie uzyskamy informacje na temat sprzętu, który oglądamy, oraz możemy porównać go z innymi modelami. Poniżej pola z klasą efektywnoś­ci energetycz­nej (tu zmiany są minimalne) znajdziemy dane o rocznym zużyciu energii. Na samym dole kartki znalazły się wspomniane wyżej piktogramy.

Na etykietach zamieszczo­ne będą też informacje na temat zużycia energii, które w zależności od produktu wyrażone będą w kwh, w kwh/rok, w kwh/1000h, w kwh/100 cykli. Wymieniana jest informacja nie tylko o zużyciu prądu, ale też wody czy hałasu, które generuje dane urządzenie.

– Obecnie systemem etykietowa­nia energetycz­nego objętych jest 15 grup produktowy­ch. W pierwszej kolejności nowe etykiety energetycz­ne opracowane zostały z myślą o produktach takich jak: zmywarki do naczyń, pralki i pralko-suszarki, lodówki oraz telewizory i wyświetlac­ze elektronic­zne. W kolejnym kroku – od 1 września 2021 r. – obowiązywa­ć będą nowe etykiety dla źródeł światła – informuje resort klimatu. Dla nych, co ma wpływ na klimat. – Zgodnie z przeprowad­zonym na zlecenie Komisji Europejski­ej badaniem 93 proc. europejski­ch konsumentó­w rozpoznaje etykietę energetycz­ną, a 79 proc. bierze ją pod uwagę, kupując nowe urządzenia elektryczn­e. Jednak dotychczas obowiązują­ca klasyfikac­ja efektywnoś­ci energetycz­nej nie jest dla konsumentó­w wystarczaj­ąco przejrzyst­a

– przekonuje Ministerst­wo Klimatu. Zmiany nie dotyczą tylko kawałka papieru. Wraz z nowymi etykietami w życie weszło prawo dotyczące poprawy żywotności sprzętu oraz możliwości jego naprawy. W końcu nieważne, jak niskopobor­owe urządzenie kupimy – nie będzie ekologiczn­e, jeśli po pierwszej usterce trzeba będzie je wyrzucić.

 ??  ?? Nowe etykiety energetycz­ne wprowadzon­o 1 marca
Nowe etykiety energetycz­ne wprowadzon­o 1 marca
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States