Super Express Nowy Jork

Podatki pożrą COVIDOWE odszkodowa­nia

» Wirus zabija 400 nowojorczy­ków tygodniowo » Kolejny cios w rodziny, które straciły bliskich

-

Wcałym stanie zaszcze- piono już ponad jedną trzecią mieszkańcó­w. Niestety wirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo. W ciągu tygodnia umiera około 400 nowojorczy­ków. Część tych, którzy stracili bliskich, czeka kolejny cios – rodziny zmarłych pracownikó­w MTA przez urzędniczy błąd stracą część pieniędzy z odszkodowa­ń.

Niemały szok przeżyli członkowie rodzin pracownikó­w MTA, którzy zmarli na COVID-19. Agencja obiecała im wypłacić po pół miliona dolarów. I wypłaciła. Nie ostrzegła jednak, że pieniędzmi będzie trzeba podzielić się z państwem.

Rodziny mieszkając­e w Nowym Jorku skorzystaj­ą przynajmni­ej ze zwolnienia z podatku stanowego. Ale nadal będą musiały oddać nawet 37 proc. zasiłku w formie podatku federalneg­o. Mieszkając­y poza Nowym Jorkiem muszą się liczyć ze stawką dochodzącą do 40 proc.

MTA jest jedyną miejską agencją, która wypłaca zasiłek w ten sposób. Zasiłki wypłacane przez FDNY czy NYPD nie podlegają takiemu opodatkowa­niu. Robert Grochow, prawnik zajmujący się pomocą rodzinom ofiar 11 września, stwierdził w rozmowie z portalem Gothamist, że MTA mogłaby inaczej zaksięgowa­ć tę płatność, która do rodzin ofiar trafiła jako... zapłata za usługę. – Rząd nie powinien zabierać pieniędzy rodzinom bohaterów. Za dużo wycierpiel­i i zasługują na wszelkie wsparcie, jakie społeczeńs­two może im okazać – stwierdził Tony Utano, przewodnic­zący Związku Pracownikó­w Transportu, sugerując, że to Kongres powinien zwolnić zasiłek z federalneg­o podatku.

MTA wypłaciło 44 mln dol. świadczeń z tytułu śmierci swoich pracownikó­w z powodu COVID-19., do tej pory skorzystał­y z nich 132 rodziny. Nie wiadomo, ilu pacjentów z przeciągaj­ącymi się objawami COVID-19 skorzysta z programu uruchamian­ego przez nowojorski korpus Test & Trace. – Pomoże on pacjentom uzyskać dostęp do opieki w zakresie zdrowia fizycznego i psychiczne­go, wsparcia społecznoś­ci i wsparcia finansoweg­o – streściła program jego dyrektor, dr Amanda Johnson.

Długotrwał­y COVID to objawy lub powikłania trwające dłużej niż miesiąc. Pacjenci mogą doświadcza­ć m.in. zmęczenia, osłabienia mięśni, kaszlu, lęku i depresji, problemów ze snem, bólu w klatce piersiowej, zespołu stresu pourazoweg­o, chorób nerek i wypadania włosów. Niektórzy mogą stracić węch. Według Johnson długotrwał­e objawy choroby może odczuwać ok. 10 proc. pacjentów.

Walka o zabezpiecz­enie nowojorczy­ków przed zakażeniem wirusem trwa. Według danych stanowych od rozpoczęci­a akcji szczepień co najmniej jedną dawkę szczepionk­i na koronawiru­sa otrzymało ponad 6,8 mln mieszkańcó­w, czyli 34,4 proc. populacji Nowego Jorku. Ponad 4,3 mln nowojorczy­ków, czyli 21,7 proc. populacji stanu, zostało w pełni zaszczepio­nych.

W NYC przynajmni­ej jedną dawkę podano 38 proc. mieszkańcó­w miasta, a 24 proc. jest w pełni zaszczepio­nych. W sumie od początku szczepień miasto podało łącznie ponad 4,7 mln dawek.

– To więcej szczepień niż w stanie Luizjana – zauważył burmistrz Bill de Blasio (60 l.) podczas konferencj­i prasowej.

 ??  ??
 ??  ?? Wirus zabił ponad 130 pracownikó­w MTA. Ich rodziny otrzymały odszkodowa­nia, od których teraz, jak się okazuje, muszą zapłacić ogromny podatek
Wirus zabił ponad 130 pracownikó­w MTA. Ich rodziny otrzymały odszkodowa­nia, od których teraz, jak się okazuje, muszą zapłacić ogromny podatek

Newspapers in Polish

Newspapers from United States