Super Express Nowy Jork

Miał budowac okrety, buduje kadre

- MARCIN SZCZEPANSK­I

Selekcjone­r Czesław Michniewic­z (52 l.) za kilka dni poprowadzi reprezenta­cje Polski na mistrzostw­ach swiata. Jaki jest prywatnie, jak sie relaksuje, co lubi, a za czym nie przepada? Przed wami alfabet trenera polskiej kadry.

A– Auto. Korzysta m.in. z marki Land Rover Range Rover Sport. Jeździ bezpieczni­e, ale kiedyś pod koła wpadł mu dzik. Nikt nie ucierpiał – poza autem. Jako trener młodzieżów­ki uczestnicz­ył w wypadku w Anglii. Jechał taksówką, gdy uderzył w nią inny pojazd.

– Bałtyk Gdynia. To grając w tym klubie, zarobił pierwsze pieniądze za grę w piłkę. Wydał je na zakup dżinsów, które nabył od marynarzy. Zapamiętał ich cenę, bo były drogie. Kosztowały 14,4 tys. zł.

– Cash Matty. Kadrowicz powitał trenera w Anglii w oryginalny sposób. Obiecywał, że specjalnie dla niego upiecze sernik. Obrońca Aston Villi dotrzymał słowa.

– Dzieci. Ma dwóch synów. Starszy, Mateusz, urodził się w Poznaniu, młodszy, Jakub, w Gdyni. Michniewic­z wspomina, że narodziny potomka nastąpiły w przerwie meczu Arki z Jagielloni­ą.

– Edukacja. M a w yższe wykształce­nie. Ukończenie AWF z tytułem magistra i trenera II klasy uważa za najważniej­szy moment w karierze. Później dalej się kształcił. Uzyskał potrzebne tytuły i licencje trenerskie. Co ciekawe, wcześniej uczęszczał do Szkoły Marynarki Wojennej.

– Fanka. Jest nią pani Urszula, teściowa trenera, z zawodu księgowa. Interesuje się sportem, szczególni­e futbolem. Nie wierzy

BCDEFła, gdy usłyszała, że Michniewic­z został selekcjone­rem. Później przysłała SMS z gratulacja­mi: „Kochany zięciu, selekcjone­rze”.

– Grażyna. Żonę poznał w szkole średniej. Później studiowali na AWF w Gdańsku. Połączyła ich miłość do futbolu. Ojciec małżonki grał z panem Czesławem w piłkę. Michniewic­zowie mieszkają w Gdyni.

– Hobby. Pasją trenera są golf i – szczególni­e – tenis. W wolnym czasie można go spotkać na kortach Arki. Przyznaje, że dzięki temu zrzucił zbędne kilogramy. Grywał m.in. ze Zbigniewem Bońkiem, z Radosławem Michalskim czy Michałem Probierzem. Ponadto uwielbia przejażdżk­i rowerem.

– Impreza weselna. Miała miejsce w 1998 r. w dzielnicy Kamienna Góra, gdzie znajduje się punkt widokowy w Gdyni. Tu odbył się także ślub.

– „ Janosik”. To jeden z seriali z lat młodzieńcz­ych, do których ma sentyment. Na jego liście są także takie produkcje jak „Stawka większa niż życie”, „Czterej pancerni i pies”, „Dom”, „Czterdzies­tolatek” czy „ Alternatyw­y 4”.

– Kulesza Cezary. Gdy był prezesem Jagielloni­i, dał pracę Michniewic­zowi w tym klubie. Gdy został prezesem PZPN, zatrudnił go w roli selekcjone­ra reprezenta­cji Polski.

– Lektura. Dobra książka potrafi wciągnąć selekcjone­ra na wiele godzin. 800- stronicowy „Hrabia Monte Christo” został przeczytan­y w ciągu jednego dnia i jednej nocy. Lubi biografie, sensacje, ale nie przepada za fantastyką. – Muzyka. Sentyment ma do polskiej klasyki. Na liście ulu

GHIJKLbion­ych grup są m.in.: Lady Pank, Bajm czy Lombard. Z zagraniczn­ych wykonawców wspomina Limahla czy C.C. Catch. Ostatnio polubił Radio Kaszebe.

– Narty. W okresie zimowym zabiera żonę i wyjeżdżają do Włoch. Dobrze czują się w wypoczynko­wym kurorcie Maso Corto.

– Ossa Biskupiec Pomorski, czyli klub z rodzinnej miejscowoś­ci, w którym jako nastolatek zaczął trenować na pozycji bramkarza. Stąd przeniósł się do Trójmiasta.

– Piekarski Mariusz. Spotkali się w Polonii Gdańsk, obecnie jest jego menedżerem. W ocenie Michniewic­za to najlepszy piłkarz, z jakim miał okazję grać podczas kariery zawodnicze­j.

– R o d z i c e .

W tym roku opłakiwał śmierć taty Antoniego, który przed laty nie był zadowolony z tego, że mały Czesio gra w piłkę. Wszystko przez to, że pamiętał o urazach, których w dzieciństw­ie doznał syn.

– Szwecja. Drugi przeciwnik reprezenta­cji Polski za kadencji trenera Michniewic­za. W finale barażu Polska była górą i awansowała na mundial. – Technikum Budowy Okrętów w Gdyni. Mógł wybrać liceum ogólnokszt­ałcące, ale jak tłumaczył po latach, wolał jednak mieć konkretny zawód i stąd decyzja o nauce w technikum. Jednak zawsze widział siebie w roli trenera.

PRSTU– Umowa. Obecny kontrakt z PZPN obowiązuje do końca roku. Co dalej? Wszystko zależy od postawy kadry w Katarze.

– Wyspy Owcze. To ten rywal dał mu się we znaki, gdy prowadził kadrę młodzieżow­ą. Wtedy talizmanem zespołu była 100- dola

Wrówka, którą przechowyw­ał Mateusz Wieteska. Ostateczni­e przyniosła szczęście, bo zespół awansował do finałów EURO U-21. Teraz trafiliśmy na Wyspy Owcze w eliminacja­ch EURO 2024.

– Związek Radziecki. Miał paszport tego kraju. Urodził się w Brzozówce, gdy mama pojechała w odwiedziny do jego dziadka. Miejscowoś­ć była wtedy w granicach ZSRR, a teraz należy do Białorusi.

Z

 ?? ?? Selekcjone­r z nadzieja oczekuje wystepu kadry w finałach
Trener Czesław Michniewic­z ( 52 l.) zastanawia sie, jak zaskoczyc rywali na mundialu
Selekcjone­r z nadzieja oczekuje wystepu kadry w finałach Trener Czesław Michniewic­z ( 52 l.) zastanawia sie, jak zaskoczyc rywali na mundialu

Newspapers in Polish

Newspapers from United States