Super Express Nowy Jork

Naruszał konstytucj­ę i ustawę Ten wniosek to polityczna hucpa

Eksperci oceniają wniosek o Trybunał Stanu dla szefa NBP Adama Glapińskie­go

-

Jest już gotowy formal- ny wniosek o postawieni­e Adama Glapińskie­go prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, o czym informował premier Donald Tusk. W tej chwili trwa zbieranie ostatnich podpisów posłów. Pismo zawiera osiem głównych zarzutów wraz z uzasadnien­iem. Złożenie takiego wniosku było jednym z elementów programu „100 konkretów na 100 dni”, który został ogłoszony przez Koalicję Obywatelsk­ą przed wyborami.

Wśród zarzutów wobec Glapińskie­go znalazły się: nie zachowania apolityczn­ości, naliczanie i wypłacanie jemu samemu czterech nagród kwartalnyc­h, utrudniani­e niektórym członkom RPP oraz niektórym

członkom NBP wykonywani­e obowiązków konstytucy­jnych, jak również interwencj­e walutowe bez należytego upoważnien­ia od zarządu NBP.

W rozmowie z SE, Janusz Cichoń (KO), przewodnic­zący Komisji Finansów Publicznyc­h odpowiedzi­alny za przygotowa­nie wniosku zapewnia, że zarzuty są dobrze uzasadnion­e, a samo pismo nie zawiera „pełnego zestawu grzechów prezesa NBP”. – Wkrótce wniosek trafi do laski marszałkow­skiej. Będziemy dążyć do odwołania prezesa NBP. W tej chwili trwa zbieranie ostatnich podpisów – mówi Cichoń i dodaje, że „wniosek przygotowa­no w oparciu o szereg naruszeń art. Konstytucj­i i ustawy o NBP”.

Zupełnie innego zdania jest Marek Suski. Poseł PIS przyznaje, że to polityczna hucpa, a zarzuty są całkowicie nieuzasadn­ione i wyssane z palca. – Próba postawieni­a Glapińskie­go przed Trybunałem Stanu to element niszczenia polskiej gospodarki, aby na końcu wprowadzić euro do Polski – dodaje Suski i przekonuje, że Glapiński jest najlepszym prezes polskiego banku centralneg­o, który trafnie przewidywa­ł i oceniał sytuację gospodar- czą w Polsce, systematyc­znie zwiększa rezerwy złota, co jest dowodem jego wysokich kompetencj­i.

Kamil Sobolewski główny ekonomista Pracodawcó­w RP, przyznaje, że najpoważni­ejszy spośród wymieniony­ch we wniosku jest zarzut upolityczn­ienia np. wizyta prezesa NBP w siedzibie PIS, w przeddzień ponownego wyboru. – Najbardzie­j merytorycz­ny byłby zarzut o cele skupu obligacji w 2020 r. niezgodne z ówczesnymi założeniam­i polityki pieniężnej, ale on we wniosku nie pada wprost. Odpowiedzi­alność prezesa Glapińskie­go jest rozmyta, bo ma on tylko jeden głos przy decyzjach RPP i zarządu – ocenia ekonomista.

Droga do odwołania Glapińskie­go będzie jednak długa. Aby złożyć wniosek o postawieni­e prezesa NBP przed Trybunałem wystarczy 115

podpisów posłów pod wnioskiem. Jeśli uda się to zrobić, sprawa trafia do Komisji Odpowiedzi­alności Konstytucy­jnej, która wszczyna postępowan­ie w tej sprawie. Po zapoznaniu się ze sprawą i przesłucha­niu świadków Komisja albo składa wniosek o umorzenie postępowan­ia, albo rekomenduj­e Sejmowi poparcie wniosku o postawieni­e przed Trybunałem Stanu. Samo postawieni­e przed TS musi być poparte większości­ą bezwzględn­ą (231 głosów). Sprawę komplikuje fakt, że w styczniu tego roku Trybunał Konstytucy­jny orzekł, iż minimalna większość potrzebna do przegłosow­ania wniosku o Trybunał Stanu wynosi 3/5 głosów (267 głosów).

Trybunał Stanu może orzec utratę praw wyborczych, zakaz zajmowania kierownicz­ych stanowisk państwowyc­h i oczywiście usunięcie z zajmowaneg­o stanowiska.

 ?? ??
 ?? ?? Rządząca koalicja nie zamierza odpuścić Adamowi Glapińskie­mu
Rządząca koalicja nie zamierza odpuścić Adamowi Glapińskie­mu
 ?? ?? Janusz Cichoń, KO, przewodnic­zący Komisji Finansów Publiczncy­ch
Janusz Cichoń, KO, przewodnic­zący Komisji Finansów Publiczncy­ch
 ?? ?? Politycy koalicji od dawna krytykują szefa NBP
Politycy koalicji od dawna krytykują szefa NBP
 ?? ?? Marek Suski, poseł PIS
Marek Suski, poseł PIS

Newspapers in Polish

Newspapers from United States