GNTC honors fall 2018 grad­u­ates

Hun­dreds walk across stage. Whit­field County’s Macey Mor­gan was key­note speaker.

The Catoosa County News - - COMMUNITY NEWS - Don Fo­ley GNTC

Ap­prox­i­mately 2,000 peo­ple bun­dled up for freez­ing tem­per­a­tures as they headed to Whit­field County to honor more than 200 Geor­gia North­west­ern Tech­ni­cal Col­lege grad­u­ates who walked the stage at the col­lege’s Fall 2018 Com­mence­ment Cer­e­mony at the Dal­ton Con­ven­tion Cen­ter Tues­day, Dec. 11.

GNTC’S 2018 GOAL (Geor­gia’s Oc­cu­pa­tional Award of Lead­er­ship) Award win­ner, Macey Mor­gan, gave the grad­u­at­ing class their com­mence­ment speech. The Whit­field County, Geor­gia res­i­dent rep­re­sented the col­lege in the GOAL com­pe­ti­tion this past spring in At­lanta, Geor­gia.

GNTC holds two grad­u­a­tions each year. A spring grad­u­a­tion each May in Rome, Geor­gia and a fall grad­u­a­tion each De­cem­ber in Dal­ton, Geor­gia. GNTC Pres­i­dent Pete Mcdon­ald, along with GNTC Vice Pres­i­dent of Stu­dent Af­fairs Stu­art Phillips, served as pre­sen­ters of the cer­e­mony.

Many pro­grams made head­lines this grad­u­a­tion with per­fect per­for­mances by their en­tire grad­u­at­ing class. Among those were Di­ag­nos­tic Med­i­cal Sonog­ra­phy and Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy. Of the 14 of those grad­u­at­ing from Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy, 13 of those have com­pleted their reg­istries. The fi­nal stu­dent was slated to take the exam Satur­day, Dec. 15. As for Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy, all 26 grad­u­at­ing stu­dents suc­cess­fully passed their cre­den­tial­ing ex­ams.

All grad­u­ates par­tic­i­pat­ing in the cer­e­mony were rec­og­nized for their aca­demic achieve­ments and pre­sented with their as­so­ciate de­grees, diplo­mas, and cer­tifi­cates. Listed are grad­u­ates which took part in the com­mence­ment ex­er­cise for the Fall 2018 grad­u­a­tion cer­e­mony. This list does not in­clude el­i­gi­ble stu­dents who did not par­tic­i­pate in grad­u­a­tion.

As­so­ciate of Ap­plied Sci­ence

David Aguilar — Con­struc­tion Man­age­ment

Itzel Bautista Lopez — Adult Echocar­dio­g­ra­phy

Melissa N. Bet­ter­ton — Early Child­hood Care and Ed­u­ca­tion Tina M. Blalock — Vas­cu­lar Chris­tian A. Bre­gante — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­nol­ogy

Alisha A. Broome — Sur­gi­cal Tech­nol­ogy

Haylee Bur­ris — Health In­for­ma­tion Man­age­ment Tech­nol­ogy

Rosa Ye­nis Cabr­era — Busi­ness Man­age­ment

Pa­tri­cia Laine Clark — Di­ag­nos­tic Med­i­cal Sonog­ra­phy

Misti Dawn Clark — Busi­ness Man­age­ment

Court­ney B. Comp­ton — Med­i­cal As­sist­ing

Haleigh Rose Mor­gan Con­dra — Early Child­hood Care and Ed­u­ca­tion

Emily Con­nell — So­cial Work As­sis­tant

Chris­ten J. Cordell — Crim­i­nal Jus­tice Tech­nol­ogy

Jen­nifer L. Cowart — Busi­ness Man­age­ment

Madi­son Vic­to­ria Craw­ford — Di­ag­nos­tic Med­i­cal Sonog­ra­phy

Dud­ley S. Davis — Elec­tron­ics Tech­nol­ogy

Cas­sidy A. Davis — Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy

Ri­cardo Ulises Dominguez — Busi­ness Man­age­ment

Sarah Dorsey — Early Child­hood Care and Ed­u­ca­tion

Sprite Dyer — Net­work­ing Spe­cial­ist

Jes­sica Anne El­lis — Di­ag­nos­tic Med­i­cal Sonog­ra­phy

Nor­mayda L. Es­calante — Med­i­cal As­sist­ing

Yony M. Es­calante — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

Anna Esquivel — Busi­ness Man­age­ment

Robert B. Evans — Early Child­hood Care and Ed­u­ca­tion

Kim L. Fos­dick — Adult Echocar­dio­g­ra­phy

Adri­ana Gar­cia — Crim­i­nal Jus­tice Tech­nol­ogy

Court­ney R. Ge­orgief­ski — Ac­count­ing

Kim­berly I. Glover — Busi­ness Man­age­ment

Je­sanyelis Gon­za­lez — Busi­ness Man­age­ment

Ye­cely Gon­za­lez — Busi­ness Man­age­ment

Jen­nifer L. Good­man — Health In­for­ma­tion Man­age­ment Tech­nol­ogy

Han­nah J. Goss — Adult Echocar­dio­g­ra­phy

Adrian Gu­tier­rez — Busi­ness Man­age­ment

Alexis Jovonni Guy­ton — Vas­cu­lar

Ash­ley N. Har­den — Busi­ness Man­age­ment

Wil­liam A. Harper — Vas­cu­lar

Cait­lyn N. Har­ris — Vas­cu­lar Re­nay Michelle Har­ris — So­cial Work As­sis­tant

Va­len­cia R. Hen­der­son — Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy

Valina P. Hop­son — Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy

Matthew D. Howard — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­nol­ogy

Kadie Hen­drix John­ston — Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy

Zachary Wane Tay­lor Jones — Com­puter Sup­port Spe­cial­ist

Cyn­thia Denise Kirk — Ac­count­ing

Cather­ine E. Lank­ford — Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy

Dana K. Ma­nis — Busi­ness Man­age­ment

Nicole L. Mans­field — Health In­for­ma­tion Man­age­ment Tech­nol­ogy

Tris­tian A. Martin — So­cial Work As­sis­tant

Michael Nick­o­las Martin — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­nol­ogy

Norma Martinez — Busi­ness Man­age­ment

Deloris Jill Mcbee — So­cial Work As­sis­tant

Bai­ley S. Milone — Adult Echocar­dio­g­ra­phy

Jen­nifer E. Mora — Busi­ness Man­age­ment

Josie T. Nunn — Vas­cu­lar Tr­ever B. Oliver — Busi­ness Man­age­ment

Jac­qa­line Cruz Orozco — Med­i­cal As­sist­ing

Pe­dro M. Or­tiz — Au­to­mo­tive Tech­nol­ogy

Neyda R. Paiz — Busi­ness Man­age­ment

Der­rick Ray Parker — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

Jesse Lee Par­sons — Busi­ness Tech­nol­ogy

Jen­nyfer R. Pau­cay — Sur­gi­cal Tech­nol­ogy

Collin An­thony Payne — Au­to­mo­tive Tech­nol­ogy

Wil­liam A. Peters — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

Ash­ley E. Phipps — Adult Echocar­dio­g­ra­phy

Marvin James Pointer — Con­struc­tion Man­age­ment

Leslie R. Ren­fro — Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy

Ro­drigo Reyes-cruz — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

Stephanie A. Rit­ten­house — Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy

Ron­ald Har­ri­son Roach — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

Tyler L. Row­land — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

Lau­ren Nicole Ru­nion — So­cial Work As­sis­tant

Wes­ley J. Saun­ders — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

James Wayne Shearin — Culi­nary Arts

Alan N. Shep­herd — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­nol­ogy

Kayla Renae Sin­yard — Di­ag­nos­tic Med­i­cal Sonog­ra­phy

James T. Sprag­gins — Con­struc­tion Man­age­ment

Ab­bi­gail G. Tate — Early Child­hood Care and Ed­u­ca­tion

Rosha C. Tay­lor — So­cial Work As­sis­tant

El­iz­a­beth S. Tid­well — Health In­for­ma­tion Man­age­ment Tech­nol­ogy

Don­ald Howard Tin­nan — Culi­nary Arts

Joseph Ed­win Turner — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­nol­ogy

Luis Valdes — Au­to­mo­tive Tech­nol­ogy

Vic­to­ria Ve­lazquez — Ac­count­ing

Luz Maria Vigil — Busi­ness Man­age­ment

Ab­bie L. Waits — Di­ag­nos­tic Med­i­cal Sonog­ra­phy

Kayla C. Wal­lace — Di­ag­nos­tic Med­i­cal Sonog­ra­phy

Ja­son An­drew War­ren — Lo­gis­tics and Sup­ply Chain Man­age­ment

An­gela Wat­son — Ra­di­o­logic Tech­nol­ogy

Chloe Watts — Mar­ket­ing Man­age­ment

Regina N. Watts — Vas­cu­lar Amanda Nicole Yoder — Health In­for­ma­tion Man­age­ment Tech­nol­ogy Diploma

Keyli D. Ajanel-perez — Prac­ti­cal Nurs­ing

Ye­se­nia Al­dana — Cos­me­tol­ogy

Ash­ton L. Avery — Sur­gi­cal Tech­nol­ogy

Wil­liam P. Ayres — Weld- ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Ciara P. Baker — Cos­me­tol­ogy

Tanya Beckom — Cos­me­tol­ogy

Ash­ley N. Benge — Sur­gi­cal Tech­nol­ogy

Geno­tee Blake — Cos­me­tol­ogy

Rashonda Lee Bryant — Prac­ti­cal Nurs­ing

Emily Kay But­ler — Prac­ti­cal Nurs­ing

Gio­vanni Car­los — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Michaela G. Clarke — Culi­nary Arts

Latoya Denise Cofield — Prac­ti­cal Nurs­ing

Charles E. Crowe — Crim­i­nal Jus­tice Tech­nol­ogy

Am­paro Cruz Cornejo — Med­i­cal As­sist­ing

Margie Jean Deer­ing — Busi­ness Man­age­ment

Se­lena H. Dupree — Cos­me­tol­ogy

Al­li­son Danielle Edge­worth — Med­i­cal As­sist­ing

Tracy M. Elkins — Cos­me­tol­ogy

Shanna Danyel Ely — Med­i­cal As­sist­ing

Mcken­zie Sy­mone Floyd — Cos­me­tol­ogy

Sarah Leeann Gal­le­gos — Prac­ti­cal Nurs­ing

Haydee Gar­cia — Cos­me­tol­ogy

Noemi C. Gar­cia — Cos­me­tol­ogy

Mae­gan Ali­cia Gib­son — Med­i­cal As­sist­ing

Meghan Nicole God­frey — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Clarence Gore — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­nol­ogy

Shayna D. Green — Med­i­cal As­sist­ing

Key­mon­ica N. Hall — Lac­ta­tion Con­sul­tant

Misty Dawn Hawkins — Med­i­cal As­sist­ing

Thomas Lee Hayes — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Kim­berly Hayes — Med­i­cal As­sist­ing

Lu­cas S. Heard — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Robert C. Hodge — Elec­tri­cal Con­trol Sys­tems

Michael Ivester — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

Am­ber C. James — Prac­ti­cal Nurs­ing

So­nia L. Jerni­gan — Cos­me­tol­ogy

Luis Joaquin-gomez — Air Con­di­tion­ing Tech­nol­ogy

Phe­li­cia T. John­son — Med­i­cal As­sist­ing

Tomeika L. John­son — Early Child­hood Care and Ed­u­ca­tion

Teyan­nah Tai­isha John­son — Prac­ti­cal Nurs­ing

Grace Wan­gui Kar­iuki — Prac­ti­cal Nurs­ing

Sheena R. Lamar — Busi­ness Man­age­ment

Anzie Cox Mccoy — Prac­ti­cal Nurs­ing

Regina A. Mckin — Med­i­cal As­sist­ing

Kalee Amanda Mead­ows — Sur­gi­cal Tech­nol­ogy

Eris Jane Mer­ritt Moon­star — Lac­ta­tion Con­sul­tant

Joshua D. Moyer — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Khanh Nguyen — Med­i­cal As­sist­ing

Jes­sica P. Pack — Med­i­cal As­sist­ing

Sonny Apag Pa­dayao — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­nol­ogy

Chris­ton Nicole Pe­den — EMS Pro­fes­sions

Angie A. Pizano — Medi- cal As­sist­ing

David Michael Pow­ell — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Am­ber Quillen — Cos­me­tol­ogy

Sharon A. Ragland — Busi­ness Man­age­ment

Ale­jan­dro L. Ramirez — Med­i­cal As­sist­ing

Omar G. Ran­gel — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Har­mony Nicole Rose Ray — Sur­gi­cal Tech­nol­ogy

Je­sus Reyes — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Au­tumn Cheyenne Ri­d­ley — Cos­me­tol­ogy

Kylea B. Ri­ley — Prac­ti­cal Nurs­ing

Cole A. Ryan — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy

Loretta Di­dena Scott — Med­i­cal As­sist­ing

Brooke A. Sil­vers — Med­i­cal As­sist­ing

Aiseh Smith — Busi­ness Man­age­ment

Nicole A. Smith — Busi­ness Man­age­ment

Chelsea M. Stan­field — Prac­ti­cal Nurs­ing

John A. Tan­turri — In­dus­trial Sys­tems Tech­nol­ogy

Lane­sha Gilena Teague — Prac­ti­cal Nurs­ing

Au­tumn Tay­lor Tom­lin­son — Cos­me­tol­ogy

Cierra B. Turner — Prac­ti­cal Nurs­ing

Saman­tha Or­sha Up­shaw — Sur­gi­cal Tech­nol­ogy

Bon­nita E. Van­nuys — Med­i­cal As­sist­ing

Shameka M. Ware — Cos­me­tol­ogy

Cody Alan West — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­nol­ogy

Bathshe­bia Wil­lis — Den­tal As­sist­ing

Charmisse Wood — Prac­ti­cal Nurs­ing

Myra E. Wy­att — Med­i­cal As­sist­ing

Michael A. York — Weld­ing and Join­ing Tech­nol­ogy Tech­ni­cal Cer­tifi­cate of Credit

Dyane Mary Al­varado — Med­i­cal Front Of­fice As­sis­tant

Justin C. Bouy — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­ni­cian

Tay­lor Brooke Cato — Cos­me­tol­ogy for Li­cen­sure

Vir­ginia D. Cham­bers — Ph­le­botomy Tech­ni­cian

Rhaghan Kelsey Den­nis — Early Child Care and Ed­u­ca­tion Ba­sics

Va­le­ria Fraire — Hu­man Re­source Man­age­ment Spe­cial­ist

Priscilla Hen­der­son — Child De­vel­op­ment Spe­cial­ist

Mary Land — Early Child Care and Ed­u­ca­tion Ba­sics

Lesly El­iz­a­beth Mi­randa — Cos­me­tol­ogy for Li­cen­sure

Jor­dan L. Moore — Emer­gency Med­i­cal Tech­ni­cian

Kee­tra L. Mur­phy — Cen­tral Ster­ile Sup­ply Pro­cess­ing Tech­ni­cian

Allen B. New­port — Avi­a­tion Main­te­nance Tech­ni­cian

Mack­inzie C. Par­rott — Health Care As­sis­tant

Mea­gan R. Ray — Early Child­hood Care and Ed­u­ca­tion Ba­sics

Jen­nifer Reyes — Cos­me­tol­ogy for Li­cen­sure

Brit­tany Danielle Roberts — Cos­me­tol­ogy for Li­cen­sure

Cierra J. Ross — Cos­me­tol­ogy for Li­cen­sure

Ta­mar­sha Watkins — Cos­me­tol­ogy for Li­cen­sure

Ja­lessa Young — PC Re­pair and Net­work Tech­ni­cian

/ Con­trib­uted

Whit­field County res­i­dent Macey Mor­gan spoke to GNTC’S Fall 2018 grad­u­at­ing class Tues­day, Dec. 11. Mor­gan was the col­lege’s 2018 GOAL Award Win­ner and rep­re­sented the col­lege in At­lanta dur­ing a statewide com­pe­ti­tion this past spring.

/ Con­trib­uted

Walker County na­tive Haleigh Con­dra re­ceives her award in Early Child­hood Care and Ed­u­ca­tion from GNTC Pres­i­dent Pete Mcdon­ald.

Newspapers in English

Newspapers from USA

© PressReader. All rights reserved.