LOCAL SCOREBOARD
HIGH SCHOOLS
Boys basketball
Friday’s games
Central Catholic League
Watterson at Ready; Desales vs. St. Charles at Bexley
Ohio Capital Conference
Canal Winchester at Delaware; Franklin Heights at Westerville South; Central Crossing at Reynoldsburg; Westland at Westerville Central; Pickerington Central at Lancaster; Newark at Groveport; Olentangy at Dublin Jerome; Hilliard Darby at Thomas Worthington; Olentangy Berlin at Marysville; Worthington Kilbourne at Westerville North; Dublin Scioto at Big Walnut; Upper Arlington at Dublin Coffman; Hilliard Bradley at Olentangy Orange; Olentangy Liberty at Hilliard Davidson; Gahanna at Grove City; New Albany at Pickerington North
Mid-state League
Grandview at Buckeye Valley; Columbus Academy at Worthington Christian; Bexley at Whitehall; Berne Union at Fairfield Christian; Amanda-clearcreek at Logan Elm; Teays Valley at Liberty Union; Bloom-carroll at Fairfield Union; Hamilton Township at Circleville; Rosecrans at Millersport; Fisher Catholic at Grove City Christian; Miller at Harvest Prep
Licking County League
Zanesville at Granville; Lakewood at Heath; Johnstown at Newark Catholic; Licking Heights at Watkins Memorial;
Northridge at Utica
Area nonleague
Cristo Rey at New Hope Christian; Wellington at East Knox; Danville at Ridgewood; Mount Gilead at Lucas; Crestline at Northmor; London at Bellefontaine; Jonathan Alder at Springfield Shawnee; Triad at Fairbanks; North Union at Indian Lake; Madison Plains at Cedarville; Elgin at Lima Temple Christian; Ontario at Marion Harding; Galion at Pleasant; River Valley at Highland; Piketon at Westfall; Ridgedale at Lima Perry; Mount Vernon at New Philadelphia
Girls basketball
Wednesday’s games
Area nonleague
North Union 49, Olentangy 47 Worthington Chr. 45, Bloom-carroll 40 Grandview 44, Northridge 43 Liberty Union 52, Licking Valley 35 Fairfield Union 45, Logan 34 Newark Catholic 68, Zanesville 46 Heath 39, Mount Vernon 37, OT Lakewood 60, Coshocton 55
Tree of Life 43, Shekinah Chr. 22 Northmor 43, Utica 32 Ridgewood 50, Danville 47 Mechanicsburg 58, Jon. Alder 34
Friday’s games
Ohio Capital Conference
Thomas Worthington at Hilliard Darby; Upper Arlington at Dublin Coffman; Westland at Westerville Central;
Lancaster at Pickerington Central; Big Walnut at Dublin Scioto; Hilliard Davidson at Olentangy Liberty; Pickerington North at New Albany; Reynoldsburg at Central Crossing; Groveport at Newark; Dublin Jerome at Olentangy; Marysville at Olentangy Berlin; Delaware at Canal Winchester; Westerville South at Franklin Heights; Westerville North at Worthington Kilbourne; Olentangy Orange at Hilliard Bradley; Grove City at Gahanna
Area nonleague
Newark Catholic at Tree of Life; Northside Christian at Centerburg
Hockey
Blue Jackets Cup
Desales 9, Columbus Academy 0 Watterson 6, Springboro 5, 3OT
Regional Tournament
AT CHILLER NORTH
Friday, Feb. 17: Olentangy Orange vs. Springboro, 6:30 p.m.; Watterson vs. Thomas Worthington, 8:30 p.m. Saturday, Feb. 18: Dublin Coffman vs. Cin. Moeller, 4 p.m.
Sunday, Feb. 19: Cin. Elder-cin. St. Xavier winner vs. Olentangy, 2 p.m.; Mason-troy winner vs. Olentangy Liberty, 4 p.m.; Desales vs. Gahanna-beavercreek winner, 6 p.m.
AT ICE HAUS
Friday, Feb. 17: Kettering Alter Worthington Kilbourne, 6:30 p.m. Saturday, Feb. 18: New Albany vs. vs.
Columbus Academy, 1:30 p.m.; Gahanna vs. Beavercreek, 3:30 p.m.; Kettering Alter-worthington Kilbourne winner vs. Upper Arlington, 5:30 p.m.; Olentangy Orange-springboro winner vs. Olentangy Berlin, 7:30 p.m.
Sunday, Feb. 19: Dublin Jerome vs. Watterson-thomas Worthington winner, noon; St. Charles vs. New Albany-columbus Academy winner, 2 p.m.
Boys wrestling
Newark Catholic 32, Amanda-clearcreek 27
Newark Catholic 35, Zanesville 24
Boys bowling
Whetstone 2,181, Eastmoor Acad. 1,401 Ready 2,474, St. Charles 2,175, West 868 Worthington Chr. 1,831, East 1,697 Westerville C. 2,258, Olen. Orange 2,241 Pickerington C. 2,366, Logan 2,148 Columbus Acad. 1,784, Grandview 1,507 Fairbanks 1,888, London 1,801
Girls bowling
Northland 1,599, Marion-franklin 1,280 Worthington Chr. 1,589, East 1,297 Westerville C. 1,600, Olen. Orange 600 Westerville S. 1,913, Lancaster 1,188 Pickerington C. 1,993, Logan 1,704 Columbus Acad. 1,399, Grandview 1,169 Fairbanks 1,768, London 1,482
COLLEGES
Men’s basketball Wednesday’s games
Big Ten
Michigan 93, Nebraska 72 Wisconsin 79, Penn State 74, OT
OAC
Baldwin Wallace 72, O. Northern 64 Heidelberg 68, Capital 42 John Carroll 79, Otterbein 52 Mount Union 77, Marietta 68 Wilmington 69, Muskingum 58
NCAC
Denison 68, Wabash 61 Depauw 78, Kenyon 68 Wittenberg 58, Ohio Wesleyan 47 Wooster 74, Hiram 66
Ohio
Anderson 102, Defiance 84 Bluffton 66, Earlham 60 Wright State 103, IUPUI 71
Friday’s games
MAC
Kent State at Buffalo, 6 p.m. Akron at Ohio, 7:30 p.m.
OAC
Capital at Mount Union, 6 p.m.
Women’s basketball Wednesday’s games
Big Ten
Ohio State (13) 93, Minnesota 63 Michigan St. 88, Wisconsin 63
MAC
Ball St. 68, E. Michigan 50 Bowling Green 81, Ohio 44 Kent St. 68, Cent. Michigan 63 Miami 71, W. Michigan 53
N. Illinois 88, Akron 63 Toledo 91, Buffalo 73
OAC
Baldwin Wallace 66, O. Northern 62, OT Capital 53, Heidelberg 39 Marietta 56, Mount Union 44 Muskingum 59, Wilmington 46 Otterbein 62, John Carroll 61
NCAC
Depauw 66, Denison 54
Kenyon 64, Wooster 48
Oberlin 64, Hiram 47 Wittenberg 59, Ohio Wesleyan 57
Ohio
Central Florida 60, Cincinnati 57
St. John's 73, Xavier 52
St. Louis 74, Dayton 65
Friday’s game
Ohio
Wright St. at Milwaukee, 8 p.m.
Men’s swimming
NCAC Championships
Top team scores (through day one): Kenyon 140, Denison 124, Wabash 118.
Also: 6. Ohio Wesleyan 106.
Women’s swimming
NCAC Championships
Top team scores (through day one): Kenyon 269, Denison 226, Depauw 120, Oberlin 114, Ohio Wesleyan 110.
Weekly honors
Ella Hodges (Ohio State): Big Ten women's gymnastics