Bay Area News Group's top state meet contenders
The California Interscholastic Federation State Track and Field Championships will be held this weekend at Buchanan High in Clovis.
Numerous athletes from the Bay Area News Group's coverage area will compete in the prelims on Friday and, if they're fortunate, the finals on Saturday.
Here are the top contenders for a medal, based on qualifying times at section championships across the state last weekend:
Boys 4x100
ACALANES >> Seed: No. 3. Qualifying time: 41.46. SACRED HEART PREP >> Seed: No. 4. Qualifying time: 41.60.
TOP SEED >> Granada Hills (40.68).
Boys 1,600
PRIORY'S LEVENTE PALVOLGYI >> Seed: No. 2. Qualifying time: 4:10.17.
LOS GATOS' AYDON STEFANOPOULOS >> Seed: No. 4. Qualifying time: 4:10.66. PIONEER'S CARSON HEDLUND >> Seed: No. 5. Qualifying time: 4:11.16.
MENLO SCHOOL'S JUSTIN PRETRE >> Seed: No. 6. Qualifying time: 4:11.42.
TOP SEED >> Torrey PinesSan Diego's Ryan Thomas (4:10.35).
Boys 110 high hurdles
LELAND'S MILES ROBERTS >> Seed: No. 6. Qualifying time: 14.17.
TOP SEED >> Upland's Davis Davis-Lyric (13.89).
Girls 400
MOUNTAIN VIEW'S HANNAH RUTHERFORD >> Seed: No. 4. Qualifying time: 54.81. TOP SEED >> Wilson-Long Beach's Aujane Luckey (52.71).
Boys 100
EL CERRITO'S ROBERT STITTS >> Seed: No. 4. Qualifying time: 10.35.
TOP SEED >> Serra-Gardena's Rodrick Pleasant (10.14).
Girls 800
ST. FRANCIS' SABRINA ZANETTO >> Seed: No. 6. Qualifying time: 2:10.35. TOP SEED >> JW North-Riverside's MacKenzie Browne (2:07.49).
Boys 300 hurdles
LELAND'S MILES ROBERTS >> Seed: No. 6. Qualifying time: 38.02.
TOP SEED >> Roosevelt-Eastvale's Cayden Roberson (37.59).
Girls 4x800
ST. FRANCIS >> Seed: No. 4. Qualifying time: 9:12.05. TOP SEED >> Claremont (9:07.84).
Boys 4x800
MENLO SCHOOL >> Seed: No. 4. Qualifying time: 7:50.88. TOP SEED >> San Clemente (7:45.93).
Boys 3,200
LOS GATOS' AYDON STEFANOPOULOS >> Seed: No. 4. Qualifying time: 9:00.33. TOP SEED >> Dana HillsDana Point's Evan Noonan (8:49.38).
Boys 4x400
LOS GATOS >> Seed: No. 4. Qualifying time: 3:18.27. TOP SEED >> Long Beach Poly (3:13.86)
Girls high jump
NOTRE DAME BELMONT'S MELANIE CASTELLI >> Seed: No. 3. Qualifying mark: 5-7. TOP SEED >> Scripps RanchSan Diego's Lizzie Tarczy (5-9).
Boys long jump
DE LA SALLE'S CHUKWUNONSO UDEH >> Seed: No. 3. Qualifying mark: 23-9.25. ARCHBISHOP RIORDAN'S ZACHARY JONES >> Seed: No. 4. Qualifying mark: 23-2.75. VALLEY CHRISTIAN'S JONATHAN CRAFT >> Seed: No. 6. Qualifying mark: 23-1. TOP SEED >> Liberty-Bakersfield's Christian Edwards (24-5.25).
Boys triple jump
LIBERTY'S FRANKIE CRUZ
>> Seed: No. 3. Qualifying mark: 47-2.75.
TOP SEED >> South-Bakersfield's Shane Carr (48-8.75).