PAHS recognizes seniors on Class Night
PUNXSUTAWNEY — Members of the Punxsutawney Area High School Class of 2022 received scholarships and awards during Class Night on Thursday.
Students were recognized by teachers, community organizations and their own classmates
Nevaeh Parente received this year’s Class Hearts award, as voted on by the student body.
Guidance counselor Amy Hand also introduced the top three honor students of the Class of 2022: Nicholas Johns, salutatorian Nathan Thom and valedictorian Hannah Fetterman.
The class officers — president Preston Martz, vice president Hailey Smith, secretary Amy Poole and treasurer Ella Newcome — also were honored.
The scholarships and awards distributed
Thursday evening included the following:
• Chloe Aul: Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Kaitlyn Bair: Sykesville Civic Improvement Authority Scholarship, Gary Conrad Memorial Scholarship, Kayla Schaffer Memorial Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award, Top Graphics Student, Yearbook Staff, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Thomas Barletta Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Andrew Barnoff: Honorable Mention for Excellence in Art Award, MVP Boys Cross Country Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Emma Booher: Senior Choir and Music Theater Member
• Caitlynn Boozer: Honorable Mention for Excellence in Art Award, 4 Years of Foreign Language Award
• Jade Brooks: Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Tri-M Member
• Alyssa Campbell: Uncle Guy Astorino Memorial Scholarship, Marion Center Bank Scholarship, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Thomas Barletta Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Emma Dale: Uncle Guy Astorino Memorial Scholarship, John Phillip Sousa Award for Band, Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Tri-M Member, Senior Choir and Music Theater Member, Director’s Award for Choral Performance, Spotlight Music Theater Award, Ken Williams Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Rachael Edney: Senior Band Member
• Tyler Elliott: 4 Years of Foreign Language Award
• Rylee Ewing: Gary Conrad Memorial Scholarship, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Aramy Ferrent: Margaret C. Boles Foundation Scholarship
• Bailee Fetterman: Honorable Mention for Excellence in Art Award
• Hannah Fetterman: Class Valedictorian, Andrew Zeedick Cup Award, VFW Award, Bausch & Lomb Science Award, A. Herman Sherk Science Award, Challenge Program Award for Academic Excellence, J. Clifford Doney Math Award, Patrick S. Gilmore Award for Band, Senior Band Member, Tri-M Member, Bausch & Lomb Award in Science, A. Herman Sherk Award for Science, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Evan Fleming: Max & Maude Dinger Memorial Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Alex Gaffney: Challenge Program Award for Improvement
• Emma Galando: Katherine & Mary Rodgers Memorial Scholarship, Khabbaz Scholarship, Cheyanne Burkett Memorial Scholarship, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Elizabeth Gianvito: Priority First FCU Scholarship, Andrew Zeedick Cup Award, Carl A. Truance Athletic Excellence Scholarship, Uncle Guy Astorino Memorial Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship
• Ben Gigliotti: Uncle Guy Astorino Memorial Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship
• Logan Gotwald: Top Woodworking Student
• Maeve Hanley: Andrew Zeedick Cup Award, Chuck Daly Memorial Scholarship (Golf), Punxsy Youth Commission Scholarship, Robert Hornack Memorial Scholarship, Kayla Schaffer Memorial Scholarship, Punxsy Sports Hall of Fame/Jack Smelko Memorial Scholarship, John JenksHobah Lodge No. 276 Scholarship, MVP Girls Golf Award, 4 Years of Foreign Language Award, Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship, Thomas Barletta Memorial Scholarship
• Hunter Harris: Senior Band Member • Lucille Hawk: Challenge Program Award for Service, Margaret C. Boles Foundation Scholarship
• Xan Hetrick: IUP Punxsy College Trust Scholarship, 4 Yrs of Foreign Language Award, Yearbook Staff
• Giselle Hickox: IUP Punxsy College Trust Scholarship, Max & Maude Dinger Memorial Scholarship, Yearbook Vice President/Co-Editor, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Lexie Holeva: 4 Years of Foreign Language Award, Senior Choir and Music Theater Member
• Rachel Houser: Honorable Mention for Excellence in Art Award, MVP Girls Soccer Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Nicholas Johns: 3rd Honor Student, Andrew Zeedick Cup Award, Erik Bowser Memorial Scholarship, Cheyanne Burkett Memorial Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship
• Gabriel Kengersky: Oddfellows Scholarship, Andrew Zeedick Cup Award, Principal’s Award, MVP Boys Basketball Offensive Player Award, 4 Years of Foreign Language Award, Grace Davis Memorial Scholarship
• Kayla Latta: Outstanding Seniro Art Award, Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Senior Choir and Music Theater Member
• Jackson Lellock-Painter: Uncle Guy Astorino Memorial Scholarship, Max & Maude Dinger Memorial Scholarship, Tri-M Member, Senior Choir and Music Theater Member, Director’s Award for Choral Performance, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship
• Isabella Knarr: Outstanding Senior Art Award, Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Senior Choir and Music Theater Member, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Laci Ligenfelter: Outstanding Senior Art Award
• Isaac London: MVP Baseball Award • Danica Mallory: 4 Years of Foreign Language Award, Senior Band Member
• Preston Martz: DAR Award, Punxsy Eagle Riders Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Alexia Matts: Michael Bedell Memorial Scholarship, Max & Maude Dinger Memorial Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Thomas Barletta Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Audreyanna Mauk: Katherine & Mary Rodgers Memorial Scholarship, Ken Stewart, Junior Memorial Scholarship, Joseph DeFelice Memorial Scholarship, Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Tri-M Member, Senior Choir and Music Theater Member, Spotlight Music Theater Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Abigail May: Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Senior Choir and Music Theater Member, Spotlight Music Theater Award
• Julia McAdoo: Erik Bowser Memorial Scholarship, Punxsy Youth Commission Scholarship, John R. Allison Memorial Scholarship, Uncle Guy Astorino Memorial Scholarship, Braden Shiock Memorial Scholarship, Outstanding Senior Art Award, Distinguished Service in Art Award, Family & Consumer Science Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship, Thomas Barletta Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Lydia McBee: Margaret C. Boles Foundation Scholarship
• Jaugar McDivitt: MVP Boys Soccer Award, 4 Years of Foreign Language Award
• Rylan McDonald: Honorable Mention for Excellence in Art Award
• Michaela Meeks: Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Senior Choir & Music Theater Member, Director’s Award for Choral Performance
• Ethan Meenan: IUP Punxsy College Trust Scholarship
• Christopher Moore: Senior Band Member, Tri-M Member, Senior Choir and Music Theater Member, Director’s Award for Choral Performance
• Donald Neese: Robert Anderson Memorial Scholarship, Chuck Daly Memorial Scholarship (Golf), Punxsy Sports Hall of Fame/ Jack Smelko Memorial Scholarship, MVP Boys Golf Award, Top Woodworking Student
• Kyle Nesbitt: Chuck Daly Memorial Scholarship (Basketball)
• Ella Newcome: Max & Maude Dinger Memorial Scholarship, Honorable Mention for Excellence in Art Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Nevaeh Parente: Miles for Smiles Scholarship, Career Women’s Club Scholarship, PAEA Scholarship, Class Hearts, IUP Punxsy College Trust Scholarship, English Language Arts Outstanding Communicator Award, Senior Choir and Music Theater Member, National School Choral Award, Spotlight Music Theater Award, Ken Williams Memorial Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship
• Hannah Pearce: Punxsy Eagle Riders Scholarship, Joseph DeFelice Memorial Scholarship, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship
• Kayla Pearce: Senior Choir and Music Theater Member
• Alexander Phillips: Uncle Guy Astorino Memorial Scholarship, Jack Hart Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Amy Poole: Andrew Zeedick Cup Award, Clyde R. Meneely Memorial Scholarship, Carl A. Truance Athletic Excellence Scholarship, Career Women’s Club Scholarship, Punxsy Rotary/ Fairman Memorial Scholarship, Anna Marie Lanzendorfer-Jordan Scholarship, MVP Girls Cross Country Award, 4 Years of Foreign Language Award, Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Kierstin Riley: Chuck Daly Memorial Scholarship (Basketball), Principal’s Award, Honorable Mention for Excellence in Art Award, Jack LaMarca Outstanding Female Athlete Award, Grace Davis Memorial Scholarship
• Cooper Ritchey: Honorable Mention for Excellence in Art Award
• Laura Rittenhouse: Outstanding Senior Art Award, Distinguished Service in Art Award
• Brayden Robicheau: Punxsy Sportsman’s Club Scholarship, Margaret C. Boles Foundation
• Olivia Rowan: Michael Bedell Memorial Scholarship, Senior Choir & Music Theater Member, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Troy Rudolph: IUP Punxsy College Trust Scholarship
• Jaden Schidlmeier: IUP Punxsy College Trust Scholarship
• Aaron Schiel: Director’s Award for Band, Senior Band Member, Senior Jazz Band Member
• Rosalee Shaffer: Honorable Mention for Excellence in Art Award, Sr Band Member, Sr Jazz Band Member, Sr Choir & Music Theater Member, Spotlight Music Theater Award, Margaret C. Boles Foundation
• Brandt Sherry: Top Woodworking Student, Grace Davis Memorial Scholarship
• Joshua Shoemaker: Robert Anderson Memorial Scholarship, Challenge Program Award for STEM, Top Woodworking Student, Top Technology Student
• Hailey Smith: Stacey (Haag) Magagnotti Memorial Scholarship, John Jenks Memorial Scholarship, Cheyanne Burkett Memorial Scholarship, Braden Shiock Memorial Scholarship, Max & Maude Dinger Memorial Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award, Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship
• Mason Snyder: Honorable Mention for Excellence in Art Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship
• Zayin Spearing: Miles for Smiles Scholarship, MVP Boys Tennis Award, Grace Davis Memorial Scholarship, Thomas Barletta Memorial Scholarship
• Abbey Stello: American Legion Auxiliary Scholarship, Wyonetta McGinnis Memorial Scholarship, Cheyanne Burkett Memorial Scholarship, Paul Snyder Memorial Scholarship, Honorable Mention for Excellence in Art Award, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Ken Williams Memorial Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mamie Brudnock Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Morgan Stewart: Ken Stewart, Junior Memorial Scholarship, Senior Choir and Music Theater Member
• Eric Surkala: Paul Snyder Memorial Scholarship, Jack LaMarca Outstanding Male Athlete Award, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Nathan Thom: Class Salutatorian, Challenge Program Award for Attendance, Senior Band Member, Senior Jazz Band Member Tri-M Member, Top Engineering Student
• Julien Thompson: Senior Choir and Music Theater Member
• Kennedy Vest: Khabbaz Scholarship, Senior Choir and Music Theater Member
• Tony Waterfall: Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Tri-M Member, Senior Choir and Music Theater Member, National School Choral Award, Spotlight Music Theater Award
• Savannah Welder: John Jenks Memorial Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award, Yearbook Editor/President, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship
• Kaleb Wymer: Top Woodworking Student
• Zachary Wymer: Uncle Guy Astorino Memorial Scholarship, 4 Years of Foreign Language Award
• Jananne Yeager: Senior Choir and Music Theater Member
• Mary Yeates: Anthony J. Parise Memorial Scholarship, Max & Maude Dinger Memorial Scholarship, Senior Band Member, Senior Jazz Band Member, Margaret C. Boles Foundation Scholarship, Grace Davis Memorial Scholarship, Mary Ann Irvin Memorial Scholarship