Hatters’ Edgington no-hits PW
no-hitterthe Brian Hatboro-Horshamteam Edgingtonon topped Senior PlymouththrewDay baseballas a WhitemarshOne League4-0 for Americana Suburban Conference victory Wednesday.
Edgington, a St. Joseph’s commit, struck out eight and did not give up a walk as the Hatters (12-4, 10-2 conference) won their 10th straight. He had a perfect game through five innings before the leadoff batter for PW (4-13, 2-10) reached on an error in the sixth.
Edgington also had an RBI sacrifice fly to bring in the first run in HH’s threerun fourth.
Hatboro-Horsham 4, PW 0
Plymouth Whitemarsh 000 000 0 — 0 0 1 Hatboro-Horsham 001 300 x — 4 2 1
WP: Brian Edgington 7 IP 0 H 0 R 0 ER 0 LP:BB 8 JohnSO. Pecharo 4 IP 2 H 4 R 0 ER 4 BB 1 SO. Hatboro-Horsham: Edgington RBI; Ryan Long RBI; Shaun Thomas RBI.
SPRINGFIELD (M) 4, UPPER DUBLIN (8) >> Upper Dublin scored a run in the seventh to force extra inning, but Springfield claimed a walkoff victory in the eighth Wednesday.
Jackson Pauwels had two RBIs for the Spartans (8-8, 5-7 SOL American. Justin Horn had two hits and two RBIs for UD (5-11, 3-9).
Springfield (M) 4, Upper Dublin 3 (8)
Upper Dublin 00200010—3113 Springfield 00300001—4 42
DOCKAn early4, DELCOlead helped CHRISTIANthe Pioneers1 >> to the win on Tuesday.
Andrew Walters got Dock going with an RBI double in the first.
Daniel Sabath earned the win for the Pioneers. He threw five innings, gave up no runs, one hit, and struck out six and walked none.
Justin Burkholder and Walters each had two hits to lead Dock.
Softball
UPPER DUBLIN 9, SPRINGFIELD (M) 1 >> Sarah Tannebaum was 3-for-3 with two RBIs and two run scored as Upper Dublin earned an SOL American victory Wednesday.
Erin Gallagher and Meghan Muth both went 3-for-4 with Gallagher collecting two RBIs for the Cardinals (10-6, 8-3 conference).
Gabrielle Gaskin drove in the lone run for Springfield (1-12, 1-11) with an RBI tri- ple in the third.
Upper Dublin 9, Springfield (M) 1
Springfield 0010000—1 Upper Dublin 150201x—9
WP: Erin Gallagher 6 IP 3 H 1 R 1 ER 6 BB 6 SO.
LP: Hannah Sebenick 6 IP 15 H 9 R 2 BB 6 SO. 2B: UD-Sarah Sharp; 3B: S-Gabrielle Gaskin; UD-Meghan Muth Springfield: Gaskin RBI; Mary Kate Smith R. Upper Dublin: Muth 3-4, RBI; Sharp 1-4, 2 RBI; Allison Blue 2-4, R; Erin Gallagher 3-4, 2 RBI; Sarah Tannenbaum 3-3, 2 RBI, 2R.
CB EAST 11, WILLIAM TENNENT 1 (6) >> William Tennent had its two-game win streak snapped in Wednes- day’s SOL Continental contest.
CB East 11, William Tennent 1 (6)
William Tennent 000 001 — 1 Central Bucks East 105 302 — 11
CHELTENHAM 11, WISSAHICKON 7 >> Cheltenham claimed an SOL American win Wednesday.
Girls Lacrosse
ABINGTON1>> Sam McGee14, QUAKERTOWNhad three goals and two assists as Abington claimed the outright SOL American championship by rolling past Quakertown Wednesday.
Casey McCallister, Lindsay Baer and Samanth Simon all scored two goals for the Galloping Ghosts (13-4, 9-0 conference).
Abington 14, Quakertown 1 Abington Goals-Assists: Sam McGee 3-2; Casey McCallister 2-1; Lindsay Baer 2-0; Samantha Simon 2-0; Kaley Ehhow 1-0; Rebecca Gable 1-0; Taheera Rodgers 1-0; Cathy Staerk 1-0; Lauren Van Buren 1-0; Juliana Greco 0-1. Quakertown Goals-Assists: Alisa Robinson 1-0. Saves: Claudia Grossi (A) 1.
WISSAHICKON 7, UPPER MORELAND 6 >> Wissahickon edged Upper Moreland in Wednesday’s SOL American matchup for a second straight win.
BOYERTOWN 18, UPPER DUBLIN 6 >> Boyertown outscored Upper Dublin 10-1 in the second half to pull away and snap the Cardinals’ five-game win streak Wednesday.
Becky Browndorf scored twice for UD (13-4, 8-1 SOL American) while Jackie Rama had a goal and two assists.
Boyertown 18, Upper Dublin 6
Boyertown 8 10—18 Upper Dublin 5 1—6
Boyertown Goals-Assists: Ashley Dierolf 6-2; Maddy Siejk 4-2; Kate Kada 3-1; Hannah Wentzle 1-3; Sydney Fox 1-2; Haydn Hallman 1-0; Hannah Mitchell 1-0; Kylie Webb 1-0; Amanda Diachynsky 0-2. Upper Dublin Goals-Assists: Becky Browndorf 2-0; Jackie Rama 1-2; Caroline Wall 1-1; Hannah Reape 1-0; Lindsey Schreiber 1-0. Saves: Sarah Herchenroder(UD) 5; Kasey Fox (B) 3.
UPPER DUBLIN 13, CHELTENHAM 4 >> Hannah Reape scored her 100th career goal Upper Dublin in its victory Tuesday.
Upper Dublin 13, Cheltenham 4
Cheltenham 0 4—4 Upper Dublin 11 2—13
Cheltenham Goals-Assists: Amber Turner 1-2; MaryCait Dorely 1-1; Liza Becker 1-0; Dana Shelton 1-0. Upper Dublin Goals-Assists: Hannah Reape 4-1; Mack Moore 2-2; Becky Browndorf 2-0; Maddie Templeton 1-1; Jackie Rama 1-0; Lindsey Schrieber 1-0; Caroline Wall 1-0; Shannon Reape 1-0. Saves: Sarah Herchenroder (UD) 4.
SPRING-FORD 16, POPE JOHN
PAUL II 9 >> Camryn Jones and Cassie Marte were quite a tandem for SpringFord Tuesday, scoring four goals each as the Rams advanced to the PAC final. Spring-Ford 16, Pope John Paul II 9
Spring-Ford 10 6—16 Pope John Paul II 4 5—9
Spring-Ford Goals-Assists: Camryn Jones 4-2; Cassie Marte 4-2; Michaela Haney 3-0; Liv Yeagle 2-0; Lauren Mensch 1-1; Jill Quigley 1-1; Natalie Wechter 1-0. Saves: Kamille Ward (SF) 7; Charlotte Williamson (PJP) 9. PJP II Goals-Assists: Grace Cobaugh 4-0; Lauren Bello 2-0; Monica Rapchinski 1-0; Mia Sheldon 1-0; Julia Latoff 1-1.
SPRINGFIELD (M) 15, LOWER MORELAND 0 >> Lindsey Smith finished with four goals, Emily Walsh score three times and Springfield rolled to a non-league win Tuesday. Springfield 15, Lower Moreland 0 Springfield Goals: Lindsey Smith 4; Emily Walsh; Ellie Hamilton 2; Ellie leitzel 2; Rachel Harmon 2; Kayla Bowers 1; Charlotte Henry 1.
SPRINGFIELD5 >> Ellie (M) 9, Hamilton QUKAERTOWN had four goals while Jameson Krewson and Lindsey Smith scored twice as Springfield earned a SOL American win to complete a sweep of it two games Tuesday.
Springfield 9, Quakertown 5 Springfield Goals: Ellie Hamilton 4; Jameson Krewson 2; Lindsey Smith 2; Rachel Harmon 1. Saves: Emily Henry (S) 4.
OWEN J. ROBERTS 11, PERK VALLEY 10 >> Owen J. Roberts rallied from a five-goal halftime deficit to edge Perkiomen Valley in PAC semifinals Tuesday.
Anna Konienski paced PV with a game-high six goals.
OwenPerk ValleyJ. Roberts10 11,
Perkiomen Valley 73—10 Owen J. Roberts 29—11
Perkiomen Valley Goals-Assists: Anna KonienskiMarasco 1-1; 6-0; Alex Kat Maurer Kelley 1-1 2-0; Sydney Owen J. Roberts Goals-Assists: Anna Dempsey 3-1; Eloise Gebert 3-0; Anna Lavelle 2-0; Kelsey Kilgallon 1-0; Maddi Koury 1-0; Sophia Murray 1-0. Saves: Devon Fleischmann (PV) 8; Mia Tornetta (OJR) 8.
Boys Lacrosse
ABINGTON4>> Abington17, QUAKERTOWNoutscored Quakertownin cruising9-1 afterto an halftime SOL American win Wednesday.
John Petriccione finished with five goals and an assist for the Galloping Ghosts. Jack Kurtz had three goals and four assists while Casey Hesdon added three goals and three assists.
Abington 17, Quakertown 4
Quakertown 0 3 0 1— 4 Abington 5 3 5 4—17
Abington Goals-Assists: John Petriccione 5-1; Jack Kurtz 3-4; Casey Hesdon 3-3; Nate Rose 2-2; Dominic Ricciardi 2-0; Mike Mulvihill 2-0; Kevin Fitzgerald 0-1; Dan Helm 0-1; Dimitri Sarver 0-1. Saves: Connor Reed (A) 7; Marco McAfee (A) 1.
HAVERFORD SCHOOL 13, GERMANTOWN ACADEMY 6 >> The Patriots got goals from five different players, including two from Justin Connors, but GA could not catch
Haverford School Tuesday. Haverford School 13, GA 6 GA Goals-Assists: Justin Connors 2-2; Brad Palmer 1-1; James Thatcher 1-0; Gunnar Bogorowski 1-0; Thane Burger 1-0; Tim Ruth 0-1; Henry Grady 0-1. Saves: LeRoy Moser (GA) 12.
SPRING-FORD 11, BOYERTOWN 6 >> Danny Cassidy’s hat trick led the way for the Rams in their win over Boyertown in PAC semifinals Tuesday. Spring-Ford 11, Boyertown 6
Spring-Ford 4 4 2 1—11 Boyertown 0 0 2 4— 6
Spring-Ford Goals-Assists: Ryan Rosenblum 2-3; Jarrod Marenger 2-3; Danny Cassidy 3-1; Drew Giovinco 1-0; Brad Hart 1-0; Peyton Gensler 1-2; Tate Pijanowski 1-0. Boyertown Goals-Assists: Nick Moccia 1-1; Skylar Wallace 1-0; Brady McFalls 3-0; Yednock 0-1; Christian Hellriegal 1-0; Saves:Chris MocciaKyle Pettine0-1. (SF) 7, Ben Swarr (SF) 1; Fredrickson (B) 11.
Girls Track
MOUNT WINS AACA TITLE >> Led by Julie Hoover’s win in the 100 hurdles and a tremendous performance in the field, Mount St. Joe’s edged out rival Villa Joseph Marie for the Athletic Association of Catholic Academies League title Tuesday.
Gwynedd Mercy, powered by Catherine Peel’s two wins in the long and triple jump, earned third place.
Kelly Rothenberg (high jump), Bridget Joyce (pole vault) and Grace Gelone (shot put) all had victories in the field for Mount.
CatholicTrack and AcademiesField Championships Team2. Villa Scoring: Joseph 1. Marie Mount 101.33;St. Joseph3. Gwynedd 101.66; Mercy100: LaurenKaela Bridget Jolibois AcademyPowell Casey (VJM)79. (Nazareth) (GMA)58.92; 800: 26.93; 12.66; Camila 400:200: Drobac (CountryDoyle (VJM) (Country 2:25.11;Day) 5:20.57;Day) 1,600: 11:48.59;3,200: Emma Kayleigh Seifried100 hurdles: hurdles: LaurenJulie Hoover Powell (MSJ) (Nazareth) 16.48; 46.47; 300 4x100 Chipperfield,relay: Nazareth Caitlin (Zoe Klarich, Carbino, LaurenCayla Powell), 51.36; 4x400 relay: Villa Joseph Marie (Kaela Jolibois, Brianna Kling, Katie Schramm, Camila Drobac), 4:07.70; 4x800 relay: Nazareth (Anna Featherstone, Megan Nescio, Rachel Pellegrino, Taylor Neals), 10:05.36; High Jump: Kelly Rothenberg (MSJ) 5-1; Pole Vault: Bridget Joyce (MSJ) 10-3; Long Jump: Catherine Peel (GMA) 16-11.5; Triple Jump: Peel (GMA) 35-5.25; Shot Put: Grace Gelone (MSJ) 31-10; Discus: Morgan Monteith (VM) 118-4; Javelin: Erin Zimmerman (VM) 136-2.
NORTH PENN 124, CENTRAL BUCKS EAST 26 >> Anais Williams won two hurdles races and two jumps to help power the Knights to a victory in their Suburban One League Continental Conference finale on Tuesday.
The SOL Continental Championships are next on Friday and Saturday.
North Penn 124, CB East 26
4x800300 Coyle,12.66;4x100 Sophia 9:44.01; hurdles:relay: 1,600:Kat relay:Uche Broadhurst), Stevenson,100: North Nwogwugwu,ArianaNorth Anais SophiaPenn Gardizy WilliamsPenn 49.55; Natalie (Jenna Broadhurst(Jessica Mikaela(NP) 400: (NP) Webb, Kwortnik, 5:11.64; Nwogwugwu 46.79;Brenfleck,Vlasic), (NP)Aly (NP) record);(meet 15.94; record);(NP) 200: 800: 58.59;Kat Vlasic 3,200: Stevenson100 (NP) hurdles:Ariana 2:16.55 (NP) WilliamsGardizy(meet 25.44 (NP) (Vlasic, 11:41.81;Jess Brenfleck,4x400 relay: Kwortnik, North Nwogwugwu), Penn Ally Fayard 3:58.04(NP) 33-2; (meet Long record); Jump: Shot Stevenson Put: (NP) 17-8; High Jump: Williams (NP) 5-0; Discus: Dela Matthew (NP) 99-8; Pole Vault: Danielle Trader (NP) 8-6; Triple Jump: Williams (NP) 35-3.5; Javelin: Dela Matthew (NP) 103-4.