Skill­sUSA Qual­i­fier At GNTC Sends 48 To State

♦ The Best of NW Ge­or­gia High School Spe­cial­ists Headed To At­lanta

The Standard Journal - - LOCAL - / Con­trib­uted by GNTC

Twenty-eight high schools from across North­west Ge­or­gia com­peted in the Skill­sUSA Re­gion 1 Qual­i­fy­ing Com­pe­ti­tion hosted by Ge­or­gia North­west­ern Tech­ni­cal Col­lege Novem­ber 30. Hun­dreds of com­peti­tors rep­re­sented their schools hop­ing to qual­ify for Skill­sUSA Ge­or­gia be­ing held in At­lanta next March.

Con­tes­tants plac­ing first or sec­ond in their re­spec­tive cat­e­gories at the re­gional event earned a spot in the state com­pe­ti­tion in 2019. High-school con­tes­tants com­peted in 25 dif­fer­ent pro­fes­sional skill cat­e­gories on the Walker County Cam­pus of GNTC Rock Spring, Ge­or­gia.

The stu­dents who placed at the qual­i­fier are as fol­lows: Ad­ver­tis­ing De­sign

1st Place Alexan­dra Al­mour Lake­view Fort Oglethorpe High School

2nd Place Han­nah Alexan­der Her­itage High School

3rdPlace Stone Ni­chol­son Gor­don Cen­tral High School Ar­chi­tec­tural Draft­ing

1st Place Norma So­lis Gilmer High School

2nd Place Jakob Lig­gins Pep­perell High School

3rdPlace Tris­tan Alver­son Her­itage High School Au­to­mo­tive Refin­ish­ing

1st Place Hunter Forsyth Cedar­town High School Au­to­mo­tive Ser­vice Tech­nol­ogy

1st Place Caleb Bat­cliff North­west Ge­or­gia Col­lege and Ca­reer Academy

2nd Place An­drew Hollis Cedar­town High School

3rd Place Jesse Taff Rock­mart High School Cabi­net­mak­ing

1st Place Spencer Young­blood Cedar­town High School

2nd Place Dal­ton Bray Chat­tooga High School

3rd Place Banks Hath­cox Cal­houn High School Car­pen­try

1st Place For­rest Todd Gilmer High School

2nd Place Em­man­ual Cornejo Cedar­town High School

3rd Place Jonathan Pear­son Model High School Col­li­sion Re­pair Tech­nol­ogy

1st Place Piper Ramirez Rock­mart High School

2ndPlace Austin Led­bet­ter Chero­kee High School

3rd Place Johnny An­gle

Cedar­town High School Cos­me­tol­ogy

1st Place Faith Jenk­ins Cass High School

2nd Place Har­mony Shaw Cedar­town High School

3rd Place Jes­sica Forsyth Adairsville High School Early Child­hood Ed­u­ca­tion

1st Place Jada McGill Model High School

2nd Place Kaitlin Bo­stick Coosa High School

3rd Place Aspen Bur­ton Mur­ray County High School Elec­tri­cal Con­struc­tion Wir­ing

1st Place Cody McNeese Gor­don Cen­tral High School

2nd Place Steven Var­gas Coosa High School

3rd Place Lo­gan Cun­diff Chat­tooga High School Es­thet­ics

1st Place Este­fa­nia Se­gura Cass

High School

2nd Place Rea­gan Brown North Mur­ray High School

3rd Place San­dra Daniel Cedar­town High School Ex­tem­po­ra­ne­ous Speak­ing

1st Place Sasha Mel­bourne Chero­kee High School

2nd Place Ken­dell Arnold Cass High School

3rd Place Clara Smith Gilmer High School First Aid/CPR

1st Place Em­i­lie Leyssens Dal­ton High School

2nd Place Court­ney Burch­field North­west Ge­or­gia Col­lege and Ca­reer Academy

3rd Place Ethan Lester Cedar­town High School Graphic Com­mu­ni­ca­tions

1st Place Tay­lor Har­ris Ar­muchee High School Job In­ter­view

1st Place Emma Long Pick­ens High School

2nd Place Sa­van­nah Martin Cass High School

3rd Place Lin­coln Puryear Mur­ray High School Job Skills Demon­stra­tion A

1st Place Pay­ton Good­son Rock­mart High School

2nd Place Skyler Nold Pick­ens High School

3rd Place Luke Crump Gilmer High School Job Skills Demon­stra­tion Open

1st Place Joe Huynh Dal­ton High School

2nd Place Philena Lewis Wood­land High School

3rd Place Alexan­der Dun­can LaFayette High School Ma­sonry

1st Place Kevin Fraire Gor­don High School

2nd Place Devon Bishop Chat­tooga High School

3rd Place Seth Reed Ring­gold High School Pin De­sign

1st Place Lo­gan Drake Creekview High School

2nd Place Ellen Tyrell Her­itage High School

3rd Place Sisly Mann North Mur­ray High School Plumb­ing

1stPlace Con­ner Ben­nett Adairsville High School

2nd Place Oliver No­lasco Rock­mart High School

3rd Place Cole Ray Cedar­town High School Pre­pared Speech

1st Place Emely Perez North Mur­ray County High School

2nd Place Evan Holder Cedar­town High School

3rd Place Diane Nave LaFayette High School Quiz Bowl

1st Place Floyd County Col­lege & Ca­reer Academy

2nd Place Chero­kee High School 3rd Place Coosa High School Tech­ni­cal Draft­ing

1st Place Matthew Fun­der­burk Her­itage High School

2nd Place Zach Gar­rett Pep­perell High School T-Shirt De­sign

1st Place Lanie Roland Chero­kee High School

2nd Place Byranna Dar­nell Gor­don Cen­tral High School

3rd Place Eli­jah Pe­hi­son Her­itage High School Weld­ing

1st Place Tucker Mobbs Cedar­town High School

2nd Place Sage Owings Chat­tooga High School

3rd Place Dakota Roper Coosa High School

“The com­pe­ti­tions went very well this year,” said GNTC Skill­sUSA Ad­vi­sor Missy McClain. “The tal­ent was ex­cep­tional this time around and our high schools in North­west Ge­or­gia will be well rep­re­sented. 2019 should be a very good year for our area.”

GNTC is known for its prow­ess on the na­tional stage of Skill­sUSA at the col­le­giate level. This past sum­mer, GNTC sent 17 na­tional qual­i­fiers to the 2018 Skill­sUSA Na­tional Com­pe­ti­tion in Louisville, Ken­tucky in June. Seven of those fin­ished in the top 10 in the na­tion. In 2017, GNTC’s Ryan Fincher of Cedar­town, Ge­or­gia won the na­tional cham­pi­onship in the cat­e­gory.

Car­pen­try con­tes­tants com­pet­ing in the High School Skill­sUSA re­gional qual­i­fier held at Ge­or­gia North­west­ern Tech­ni­cal Col­lege’s Walker County Cam­pus on Novem­ber 30.

Newspapers in English

Newspapers from USA

© PressReader. All rights reserved.