Local schedule
HS SOFTBALL
Wissahickon at Council Rock South: 3:30
Conwell-Egan at Council Rock North: 3:30
HS WRESTLING
Hamilton at Hopewell Valley: 6:00
On the air AUTO RACING
Formula One: Practice, Bahrain International Circuit, Bahrain: 7:25 a.m., ESPNU
Formula One: Practice, Bahrain International Circuit, Bahrain: 10:55 a.m., ESPNU
NASCAR Camping World Truck Series: Practice, Bristol Motor Speedway Dirt, Bristol, Tenn.: 3 p.m., FS1 NASCAR Cup Series: Practice, Bristol Motor Speedway Dirt, Bristol, Tenn.: 4 p.m., FS1 NASCAR Camping World Truck Series: Final Practice, Bristol Motor Speedway Dirt, Bristol, Tenn.: 5:30p.m., FS1
NASCAR Cup Series: Final Practice, Bristol Motor Speedway Dirt, Bristol, Tenn.: 6:30 p.m., FS1
COLLEGE BASEBALL
Clemson vs. Boston College: 4 p.m., ACCN Georgia Tech at Duke: 7p.m., ACCN
Georgia at Texas A&M: 7 p.m., SECN
UCLA at Southern Cal: 10 p.m., PAC-12N
COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
Wooden Award Finalists: 3:30 p.m., ESPNU
COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)
NCAA Division II Tournament: Drury vs. Lubbock Christian, Championship, Columbus, Ohio: 8p.m., CBSSN
COLLEGE HOCKEY (MEN’S)
NCAA Tournament: Bemidji St. vs. Wisconsin,
Allentown at Trenton: 5:00 Hightstown at Notre Dame: 5:00 Lawrence at Ewing: 5:00 Pemberton at Bordentown: 6:00 Pennsauken at Northern Burlington: 7:00
First Round, Bridgeport, Conn.: 1p.m., ESPN2
NCAA Tournament: Minn. Duluth vs. Michigan, First Round, Fargo, N.D.: 4 p.m., ESPNU NCAA Tournament: Lake Superior St. vs. UMass, First Round, Bridgeport, Conn.: 6:30 p.m., ESPNU
COLLEGE LACROSSE (MEN’S) Penn St. at Ohio St.: 12 p.m., BTN
COLLEGE SOCCER (WOMEN’S)
Arizona at Southern Cal: 3:30 p.m., PAC-12N
COLLEGE VOLLEYBALL (WOMEN’S)
Minnesota at Northwestern: 5p.m., BTN Nebraska at Michigan: 7 p.m., BTN Wisconsin at Penn St.: 9 p.m., BTN
FIGURE SKATING
ISU: World Championships, Stockholm, Sweden: 2:30p.m., NBCSN ISU: World Championships, Stockholm, Sweden (taped): 10:30 p.m., NBCSN
GOLF
EPGA Tour: The Kenya Savannah Classic, Final Round, Nairobi, Kenya: 5:30 a.m., GOLF
PGA Tour: The Corales Puntacana Resort & Club Championship, Second Round, Corales Golf Club, Punta Cana, Dominican Republic: 10 a.m., GOLF
PGA Tour: The WGCDell Technologies, Match Play - Round 3, Austin Country Club, Austin: 2 p.m., GOLF
LPGA Tour: The Kia Classic, Second Round, Aviara Golf Club, Carlsbad, Calif. (taped): 9 p.m., GOLF
MLB
Spring Training: Boston vs. Tampa Bay, Port Charlotte, Fla.: 1p.m., MLBN
Spring Training: San Francisco vs. Chicago Cubs, Mesa, Ariz.: 4p.m., MLBN
Spring Training: Washington vs. METS, St. Lucie, Fla.: 6p.m., SNY
NBA
NETS at Detroit: 7 p.m., YES
Boston at Milwaukee: 7:45 p.m., ESPN Atlanta at Golden State: 10:05 p.m., ESPN
NHL
DEVILS at Washington: 7p.m., MSG+ Anaheim at St. Louis: 8 p.m., NHLN
NWHL
Isobel Cup: Toronto vs. Boston, Semifinal, Brighton, Mass.: 5p.m., NBCSN
Isobel Cup: Minnesota vs. Connecticut, Semifinal, Brighton, Mass: 8 p.m., NBCSN
RUGBY
Six Nations: Scotland at France (taped): 12:30 a.m. (Saturday), NBCSN NRL: Sharks at Eels: 4:30a.m. (Saturday), FS2
TENNIS
Miami Open: ATP 2nd Round, WTA 2nd Round: 11 a.m., TENNIS