Rama: Rezultat spektakolar në luftën antikanabis

Kryeministri shqiptar viziton Italinë, Gentiloni: Është koha për hapjen e negociatave me BE "Bizneset italiane të investojnë, kemi sistem fiskal më të mirë"

Gazeta Shqiptare - - VIZITA - Darina Tanushi

Kryeministri Edi Rama mori dje, sigurinë nga homologu i tij italian Paolo Gentiloni se anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian është një diskutim themelor. Gjatë konferencës së përbashkët për mediat, kryeministrat e Shqipërisë dhe të Italisë folën për marrëdhëniet shumë të mira mes dy vendeve. Rama u prit nga Gentiloni në ditën e parë të vizitës së tij në Itali, si e para vizitë pas rikonfirmimit në krye të qeverisë shqiptare. "Besoj se koha për çeljen e negociatave mes Bashkimit Europian dhe Shqipërisë ka ardhur dhe ndaj, duke filluar nga diskutimi i parë që do të zhvillojmë në Këshillin Europian në dhjetor dhe pastaj sidomos në 2018- ën, ka disa afate vendimtare për të cilat duhet të punojmë në mënyrë që të kemi rezultat. Shqipëria ka bërë hapa të jashtëzakonshëm përpara, dhe i ka bërë edhe në sektorë ku ka pasur një vëmendje të madhe nga ana e Bashkimit Europian", - u shpreh kryeministri italian Gentiloni. Sipas tij, "Bashkimi Europian ka interes jo vetëm ndaj Shqipërisë, por edhe ndaj rajonit të Ballkanit Perëndimor, që ta mbajë të hapur perspektivën e pranimit. Pas një faze vështirësish në Bashkimin Europian, ku u zhvillua për herë të parë edhe një referendum me anë të të cilit njëri nga vendet anëtare vendosi të dalë, vitin e fundit, periudhën e fundit u regjistrua një bindje e re për të shtyrë përpara Bashkimin Europian". "Kjo bindje mund të ndiqet seriozisht, vetëm përmes rrugës së hapur të pranimit në BE të disa vendeve, midis të cilëve sigurisht, të paktën për sa i përket Italisë, Shqipëria është patjetër themelore", - u shpreh kryeministri italian. "Më duhet të them se jam besimplotë për faktin se kjo nuk do të mbetet vetëm një pikëpamje e vendit tim, por do të transformohet në një perspektivë për të cilën mund të punojmë edhe me Vendet

anëtare të BE- së në Evropën Qendrore dhe Lindore mbështesin hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Këtë mbështetje e mori ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, gjatë takimeve ndërsa mori pjesë në Konferencën vjetore të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Vishegradit dhe atyre të Ballkanit Perëndimor. Ky takim u zhvillua në Budapest, në kuadrin e Presidencës hungareze të Grupit të Vishegradit. Në takim morën pjesë edhe ministrat e Punëve të Jashtme të Rumanisë, Bullgarisë si dhe përfaqësues të Estonisë, Kroacisë e Sllovenisë. Diskutimet u përqendruan në identifikimin e hapave për përshpejtimin e procesit të zgjerimit të BE- së në rajon, jo vetëm si një ushtrim teknik, por edhe si një liderë të tjerë europianë, në mënyrë që t'i vëmë realisht qëllimin vetes që të mbërrijmë në një rezultat duke filluar nga viti tjetër", - vijoi më tej Gentiloni. Nga ana e tij, kryeministri Rama u bëri thirrje bizneseve italiane të investojnë në Shqipëri. "Shqipëria është një vend ku kostoja e krahut të punës është ende shumë e ulët, në krahasim me Italinë, ku sistemi fiskal - e them në praninë e Kryeministrit - është shumë më i favorshëm se në Itali dhe ku, sigurisht, kemi edhe avantazhin se populli ynë e flet italishten si gjuhë të dytë, kemi një rini që përshtatet shumë shpejt me nevojat dhe rregullat e ndërmarrjeve dhe ku, duhet thënë, përsëri në praninë e Duke vlerësuar marrëdhëniet e mira me Shqipërinë, kryeministri italian tha: "Kemi një shkëmbim prej 2.3- 2.4 miliardë eurosh mes dy vendeve tona. Kemi më shumë se 600 ndërmarrje italiane që punojnë në Shqipëri". "Italia importon mallra të shumta nga Shqipëria. Mund të bëjmë më shumë, edhe për sa i përket pranisë së ndërmarrjeve italiane, të mesme e të mëdha, në vend", - tha Gentiloni.

Kryeministrit, nuk ka ende sindikata që mund të krijojnë probleme", - tha Rama.

KANABISI

Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë tha se shteti fqinj ka ndihmuar në luftën kundër kultivimit të kanabisit. Rama vlerësoi se "Italia nuk është thjesht dhe vetëm një partnere strategjike për Shqipërinë, por edhe një vend që e ndjejmë "Ne besojmë fort se kemi bërë gjithçka për të hapur negociatat, gjithçka që ka të bëjë me atë që na u vu përpara si detyrë shtëpie, dhe jam i sigurt se me ndihmën e Italisë në radhë të parë, por edhe të vendeve të tjera, gjërat që janë bërë, mund të marrin rëndësinë e duhur, që ta çojmë akoma më tej këtë proces dhe të hapim negociatat për pranim vitin tjetër", - tha Rama.

shumë pranë në të gjitha pikëpamjet dhe që i ka dhënë dhe vazhdon t'i japë shumë Shqipërisë në rrugën e saj të vështirë të ndryshimeve dhe të kalimit nga një diktaturë e çmendur, në një shtet të së drejtës europiane". Rama falënderoi homologun "për ndihmën në fushën e sigurisë, veçanërisht në luftën kundër fenomenit të kultivimit të kanabisit dhe fi- toren mbi këtë fenomen, por edhe në fushën e drejtësisë, veçanërisht për të çuar përpara një reformë të drejtësisë që është një nga shtyllat për Shqipërinë e së nesërmes, por edhe për pranimin në Bashkimin Europian". "Nuk ka dyshim që rezultati spektakolar, që do të bëhet i ditur në ditët e ardhshme, edhe falë vizitës së ministrit italian të Punëve të Brendshme, kundër kultivimit të kanabisit, është një ndër rezultatet e shumta të këtyre viteve, që mund të konsiderohen si fryt i bashkëpunimit dhe ndihmës së Italisë", - bëri të ditur kryeministri Rama. Nga ana e tij, kryeministri italian u shpreh për këtë çështje: "Do të jenë këta dy kapituj të luftës kundër kriminalitetit dhe të cilësisë së sistemit të drejtësisë, disa nga kapitujt më të rëndësishëm në diskutimin me Bashkimin Europian, për të filluar rrugëtimin e anëtarësimit të Shqipërisë". Sa u përket negociatave, Rama shtoi: "Ne besojmë fort se kemi bërë gjithçka për të hapur negociatat, gjithçka që ka të bëjë me atë që na u vu përpara si detyrë shtëpie, dhe jam i sigurt se me ndihmën e Italisë në radhë të parë, por edhe të vendeve të tjera, gjërat që janë bërë, mund të marrin rëndësinë e duhur, që ta çojmë akoma më tej këtë proces dhe të hapim negociatat për pranim vitin tjetër".

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit të djeshëm, me homologun italian Paolo Gentiloni

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.