Erdogan në Serbi, premtimet që i bëri presidentit Vuçiç

Serbi- Turqi, firmosen 12 marrëveshje për bashkëpunim midis tyre 1 miliard euro për zonën Novi Pazar

Gazeta Shqiptare - - EKONOMI -

Gjatë një vizite në Beo grad, presidenti i Turqisë Erdogan dhe homologu i tij i Serbisë Aleksandër Vuçiç, nënshkruan 12 marrëveshje mes dy vendeve. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan është zotuar për rritje të investimeve dhe tregtisë me Serbinë. Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp, pas bisedës me homologun e tij, Aleksandër Vuçiç, Erdogan ka thënë se marrëdhëniet e tanishme tregtare prej 850 milionë dollarësh "nuk mjaftojnë", sipas tij të dyja vendet duhet të synojnë pesëfishin e kësaj shume. Turqia tashmë ka ndikim të madh te myslimanët e Bosnjës, Shqipërisë dhe Kosovës, dhe Erdogan shpreson se në vizitën e tij dyditore në Serbi, një vend i krishterë ortodoks, do ta zgjerojë rolin e tij në Ballkan. "Bashkë me Serbinë dhe gjithë Ballkanin, ne duam të bëjmë hapa në drejtim të zgjidhjes së problemeve", - u ka thënë Erdogan gazetarëve. Pritej që ditën e djeshme Erdogan të vizitonte Sanxhakun, rajon i ndarë në mes të Serbisë dhe Malit të Zi, me shumicë myslimane. Presidentët nënshkruan deklaratën e përbashkët politike për themelimin e "Këshillit të Lartë" për bashkëpunim mes Turqisë dhe Serbisë. Ministrat e Ekonomisë të të dyja vendeve nënshkruan rishikimin e marrëveshjes për tregti të lirë. Ndërkohë, min- istrja serbe e Infrastrukturës dhe homologu i saj turk nënshkruan në Beograd marrëveshjen për bashkëpunim në sferën e telekomunikacionit dhe infrastrukturës mes dy vendeve. Një tjetër memorandum i nënshkruar është ai për mirëkuptim në fushën e urbanizimit. Pasi 12 prej dokumenteve u nënshkruan në Beograd, presidenti serb Vuçiç ka njoftuar se do të nënshkruhen edhe katër marrëveshje të tjera në Novi Pazar. Në kuadër të vizitës së tij në Serbi, presidenti turk Erdogan së bashku me homologun serb, do prezantojnë në zonën boshnjake të Novi Pazarit një projekt gjigant investimesh nga pala turke. Në një konferencë për shtyp, Erdogan tha se Novi Pazar është një urë miqësie mes vendeve dhe jo shkak për konflikte. Ai shtoi se nuk mbështet asnjë projekt nacionalist, por do të investohet deri në 1 miliard euro për integrimin e zonës. Presidenti turk ka marrë me vete një grup të madh biznesmenësh, që pritet të zgjerojnë investimet. Beogradi ka shfaqur entuziazëm të madh, dhe madje vetë Vuçiç ka premtuar që do të ulë taksat dhe barrën fiskale, në lehtësim të investimeve të Ankarasë, të cilat do të ndihmonin banorët e Sanxhakut dhe Novi Pazarit në rritje të punësim- it. Gjithashtu, udhëheqësi turk parashtroi mundësinë për të furnizuar me gaz Serbinë, përmes gazsjellësit "Turkish Stream", një projekt i përbashkët mes Ankarasë dhe Moskës. Ndërkaq, mediat serbe pasqyruan edhe një bisedë joformale mes dy presidentëve dhe kryediplomatit Ivica Daçiç, para pallatit presidencial, kur Vuçiç i tha me humor homologut turk se i fliste perfekt serbishten e

Presidenti i Turqisë Erdogan dhe homologu i tij i Serbisë Aleksandër Vuçiç

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.