Investimet, kryeministri: Vjeshta histerike e politikës, s'na pengon

"Rruga e Arbrit fillimi, program masiv transformimi për rrugët shqiptare" Rama: Me pallavra e shpikje duan të ndalojnë qeverinë

Gazeta Shqiptare - - FAQJA E PARE -

Kryeministri Edi Rama gjatë “Komu nikimit javor” premtoi dje investime masive dhe një program transformimi për rrugët shqiptare. Z. Rama foli për investimet urbane përtej qyteteve ndërsa njoftoi se qeveria është një hap larg nisjes së Rrugës së Arbrit, e cila sipas tij është vetëm fillimi i një projekti masiv për transformimin e rrugëve shqiptare dhe kthimin e tyre në rrugë me standarde evropiane. Në “Komunikimin javor”, kryeministri Edi Rama foli për një vjeshtë histerie politike, e cila duhet lënë pas sipas tij, pasi shqiptarëve më shumë se çdo gjë iu intereson puna dhe zhvillimi. Kreu i qeverisë akuzoi kundërshtarët politikë se me "pallavrat dhe shpikjet" e tyre duan të ndalojnë çdo hap të bërë para nga qeveria e tij. "Kjo vjeshtë histerike e politikës, nuk mund të na pengojë për të bërë detyrën tonë. Ta mbajmë të plotë përgjegjësinë që na kanë dhënë njerëzit,"- theksoi z. Rama. "Vetëm me reformat e vështirat dhe jo me gënjeshtra, me hap të vogël, jo me iluzione e pallavra mund ta bëjmë Shqipërinë. Kujt i duhet sherri e konflikti? Njerëzve të zakonshëm jo njëherë. Kujt i duhet pallavrat që shpik politika çdo ditë? Shqipërisë jo njëherë. Është për të ardhur keq, kur sheh kazanin e politikës të ziejë në vorbullën e pallavrave e shpikjeve. Kjo vjeshtë histerike e politikës, nuk mund të na pengojë për të bërë detyrën tonë. Ta mbajmë të plotë përgjegjësinë që na kanë dhënë njerëzit. U deshën shumë hapa për të nisur rrugën e Arbrit, plot 4 vite për të ardhur deri këtu, ama erdhëm, po jo si të tjerët, që e kthyen rrugën e Arbrit si një nga premtimet më të përsëritura e të pa mbajtura," - u shpreh ai. I bindur për detyrën që ka, kryeministri tha se ashtu si me Rrugën e Arbrit shumë akse të tjera kombëtare do kenë standarde europiane. "U deshën shumë hapa të vegjël për të arritur më në fund vetëm në një hap larg nga nisja e ndërtimit të Rrugës së Arbrit. Plot katër vjet për të ardhur këtu, ama erdhëm jo si të tjerët që u nisën e u harruan gjithnjë rrugës, duke e kthyer në një nga premtimet më të pa mbajtura të historisë. Ndryshimet e vërteta duan kohë, punë dhe mund",theksoi Rama. Kryeministri nënvizoi se: "Kemi një projekt masiv për t'i kthyer rrugët kombëtare në rrugë europiane, me siguri e me lëvizshmëri të garantuar, me standarde të certifikuara dhe natyrisht me hijeshi ditën dhe me ndriçim siç duhet natën. Merreni me mend që 27 vjet natën në të gjithë Shqipërisë, ndriçohet vetëm "Kemi një program masiv investimesh që ka nisur me Rrugën e Arbrit, por do të vazhdojë për t'i kthyer rrugët shqiptare në rrugë evropiane, me siguri e lëvizshmëri të garantuar, me standarde të certifikuara dhe me hijeshi ditën e ndriçim siç duhet natën. Merreni me mend, 27 vite dhe natën ndriçohet vetëm aksi Rinas- Tiranë, sa shumë kemi ende për të bërë",- tha Rama.

aksi Rinas- Tiranë. Por duke hedhur çdo ditë nga një hap ne do bëjmë një progres të konsiderueshëm",- vijoi ai. Me buxhetin e ri, siç tha Rama, rrugët e rilindjes urbane do shkojnë deri në Theth, Kurvelesh, Lurë e Frashër.

Kryeministri Edi Rama dje në Burrel

Kryeministri Edi Rama

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.