Basha në prokurori, Kryemadhi: Pushteti ka rënë, do çrrënjosim krimin

Gazeta Shqiptare - - SKANDALI -

e LSI- së, Moni ka Kryemadhi, akuzoi dje se në kohën kur krimi ka zaptuar çdo segment në vendin tonë, prokuroria thërret të dëshmojë kreun e PD- së, Lulzim Bashën, duke lënë të "lirë" Taulant Ballën. Sipas saj, ky i fundit është i faktueshëm dukshëm si pjesëmarrës në afera kriminale: "Në kohën kur kreu i grupit parlamentar të PS është dukshëm dhe faktueshëm i përfshirë në afera kriminale, Arta Marku dhe Donika Prela, në shurdhësi dhe verbëri kriminale zbatojnë urdhrat e Edi Ramës, duke shënuar fundin e një shteti normal dhe duke firmosur regjimin kriminal dhe të diktaturës mafioze të tij. Ky i fundit, edhe pse në krye të prokurorisë ka kukullat e veta, sërish nuk paraqitet për t'u përballur me akuzat dhe denoncimet që opozita ka dorëzuar për të. Sepse Edi Rama u frikëso-

deri në fund betejën tonë për çmontimin e këtij shteti privat dhe shkatërrimin e diktaturës mafioze", u shpreh z. Basha. Në derën e prokurorisë, Basha garantoi se opozita është e vendosur për të vazhduar deri në fund bete- het jo vetëm padive të opozitës në prokurori, por edhe vetë atyre që ka emëruar atje". Ky skenar sipas Kryemadhit, tregon qartë se ky pushtet ka rënë. "Sepse asnjë shërbëtor, sado i bindur, nuk mund ta mbrojë më frymëzuesin dhe zbatuesin e kriminalitetit që po mbyt çdo strukturë funksionale të shtetit. Vajtja e kreut të opozitës në prokurori është shenja e fundit e qartë se ky push-

jën për çmontimin e asaj që e cilëson si diktaturë mafioze. Partia Demokratike dhe kryetari i saj akuzojnë kreun e grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, se ka qenë në komisariatin e Fushë- Krujës kur Emiljano

PETRIT VASILI

"Prokuroria nuk guxon ta thërrasë, ta pyesë, ta procedoje kryeministrin e paditur, të vetëshpallur fajtor. Prokuroria ka vendosur të jetë kundër popullit, kundër ligjit dhe kundër Kushtetutës. Dihet botërisht se ç'ndodh kur je kundër popullit dhe ligjit, dihet edhe fundi i kamikazëve. Tanimë prokuroria e zgjodhi fatin e vet", tha z. Vasili.

tet ka rënë! Frika që i ka pushtuar tashmë nuk njeh më asnjë barrierë ligjore. Dhe për këtë, për- gjegjësi do të mbajnë të gjithë ata që sot drejtojnë policinë dhe prokurorinë me porositë e Edi Ramës dhe të vasalëve të tij. Opozita e ka të qartë aksionin e saj për çrrënjosjen e krimit dhe bandave nga drejtimi i shtetit", tha zj. Kryemadhi.

Nuhut i kanë vendosur pistoletë në kokë të afërm të Rexhep Rrajës. Sipas dëshmisë së ish- oficerit, ai ishte duke marrë denoncimin e Xhisiela Malokut për dhunë nga djali i deputetit Rrahman Rraja.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.