Kthimi i dënimit me vdekje, Basha: Referendum, e vendosin shqiptarët

Kriminaliteti, kreu i PD: Nuk ndalemi deri në largimin e krimit nga politika Te familjarët e viktimave në Mat: Rama të shkyçë gojën

Gazeta Shqiptare - - QEVERISJA - Valentina Madani

Kreu i opozitës, Lulzim Basha nuk e përjash ton kërkesën për rikthimin e referendumit për dënimin me vdekje, për shkak të situatës së rëndë të kriminalitetit në vend. Pas vizitës në familjet e viktimave të masakrës që ndodhi së fundmi në Mat, ku një banor vrau tre punonjës të bashkisë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa e cilësoi ngjarjen një tjetër tregues të kapitullimit total të shtetit, iu përgjigj interesit të medias, nëse duhet të rikthehet dënimi me vdekje. Sipas kreut të opozitës, kjo është një çështje që u takon shqiptarëve ta vendosin, apo ai thekson se është i gatshëm ta shtrojë në kuadrin e një referendumi. "Kjo është një çështje që u takon qytetarëve shqiptarë, por unë personalisht jam i gatshëm që këtë pyetje t'ia shtroj popullit shqiptar, qoftë edhe si referendum në momentin që PD do marrë përgjegjësinë për të qeverisur vendin", - theksoi kreu i PD- së. Ekzekutimi i fundit është ai i vitit 1992 në Fier, ku dy vëllezër u vranë në mes të qytetit, pasi kishin vrarë kur po grabisnin brenda në shtëpinë e tyre, 5 pjesëtarë të një familjeje, përfshi një foshnje. Shqipëria që nga viti 1995 kur u bë anëtare e Këshillit të Europës nuk ka dhënë dënime me vdekje dhe për veprat më të mëdha penale, vendimi është shndërruar në "burgim të përjetshëm". Heqja globale e dënimit me vdekje është një nga objektivat kryesore të politikës së të drejtave të njeriut të BE- së. Në vitin 2013, ministrat e Jashtëm të 42 vendeve të botës, përfshirë edhe Shqipërinë, firmosën deklaratën kundër dënimeve me vdekje, por aktualisht 52 shtete kanë ende në fuqi ligjin e ekzekutimeve. Bjellorusia është shteti i vetëm në Europë që ka në fuqi dënimin me vdekje. Ndër 52 vendet, përfshihen edhe katër vende të industrializuara që vijojnë ende të ekzekutojnë kriminelët SHBA, Japonia, Singapori dhe Taj-

Kreu i PD- së nga spitali, ku kishte vizituar të plagosurin tregoi se kishte qenë edhe në familjet e të vrarëve dhe shprehu ngushëllimin, duke thënë se kjo është një ngjarje e rëndë, duke i vendosur epitetin makabër. Kryetari i PD- së i bëri thirrje kreut të qeverisë të reagojë lidhur me rastin. "I bëj thirrje kryeministrit ta shkyçë gojën që e përdor vend e pavend me fjalor harbut për çdo gjë dhe t'u ofrojë ngushëllime familjeve e në veçanti familjarëve të tre viktimave të kësaj masakre shtazarake. T'ju ofrojë siguri qytetarëve të Matit dhe të gjithë Shqipërisë, ndonëse jam i bindur se çdo fjalë nga ana e tij s'mund të zëvendësojë sot ndjenjën e pasigurisë që mbretëron, as të ofrojë ngushëllim për dhimb- "Kjo është një çështje që u takon qytetarëve shqiptarë, por unë personalisht jam i gatshëm që këtë pyetje t'ia shtroj popullit shqiptar, qoftë edhe si referendum në momentin që PD do marrë përgjegjësinë për të qeverisur vendin", - deklaroi kreu i PD- së. jen e thellë që ndjejnë qytetarët e Matit", tha Basha. "Dua t'u jap një mesazh kuraje dhe force qytetarëve të Matit dhe prej Matit gjithë Shqipërisë, për betejën që do ftojmë së bashku për largimin e krimit nga politika. Largimin e krimit nga rrugët, sheshet dhe nga qeveria për ta çuar atë ku e ka vendin, para drejtësisë dhe prapa hekurave", deklaroi z. Basha.

Gjatë një seance parlamentare

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.