Marrëveshja me Bashën, Idrizi: Tri rrugët e opozitës drejt pushtetit

“Në një koalicion me Dulen? Edhe Ndoka ka ankesa ndaj nesh, por firmosa me PD- në” "Parti klienteliste? PDIU kurrë nuk pati një ministër"

Gazeta Shqiptare - - MARRËVESHJA -

e kthimi në normalitet. Kjo opozitë sot është realisht mazhorancë numerike. Ne kemi të gjitha numrat për të qenë forcë drejtuese e vendit, por kjo nuk mjafton. Do u sjellim shqiptarëve mentalitet të ri në qeverisje e alternativën se si të kemi një vend normal. Të kemi një ekonomi që prodhon, të kemi një program se si shqiptarët të punojnë në vendin e tyre, të paguhen denjësisht, të shkollohen e të begatohen në shtëpitë e tyre. Do duhet të sjellim një program reformator të një mazhorance reale, atë që për fat të keq për shqiptarët nuk e bëri dot asnjë ditë kjo qeveri. Ka ende shumë për të bërë që njerëzit ta besojnë plotësisht këtë opozitë dhe ta shohin si alternativa e vetme ndaj qeverisjes aktuale. Po e arritëm këtë, pushteti i Rilindjes bie shumë shpejt.

Sipas jush, kush tjetër duhet t'i bashkëngjitet frontit të djathtë që të fitojë zgjedhjet e ardhshme vendore?

Gjithkush që kërkon ndryshimin. Nuk ka rëndësi në është i majtë apo i djathtë. Rëndësi ka nëse do të jetojë në një vend të paqtë dhe me rregulla, ku shteti nuk kapet peng nga "të fortët". Gjithsecili është i vlefshëm në këtë front që nga bujku i thjeshtë deri tek shoqëria civile apo partitë e tjera politike. Kjo do të arrihet kur të shkojmë së bashku në zgjedhje për ndryshimin e qeverisjes qendrore dhe asaj vendore. Shqiptarët kanë kuptuar që kanë përballë një mazhorancë joreale e që ka tjetërsuar vullnetin e shqiptarëve e sot po keqpërdor pushtetin. Oferta jonë duhet të jetë e qartë, njerëzit duhet të dinë për kë e për çfarë do duhet të votojnë e jo për tepsia e kusia.

Çfarë garancie keni marrë nga kreu i opozitës Lulzim Basha për zgjidhjen e çështjes çame?

Nuk ka garanci të fshehura e marrëveshje kulisash. Kemi një marrëveshje të nënshkruar nga unë, Basha dhe i nderuari Ricardo Migliori. Tani kemi një dokument detyrues për të gjithë ne. Nuk na shkoi kurrë mendja të linim litarin jashtë, kur punonim për draftin që u kthye në marrëveshje. Nëse nuk beson në rregullat që përcaktojnë një koalicion opozitar, si mund të shpresojmë në rregullat e një koalicioni në pushtet nesër? Prandaj PDIU dhe PD kanë një marrëveshje, si e vetmja garanci në këtë rrugëtim të vështirë, por që kam bindjen që përfundon me fitoren e sigurt.

Cila ka qenë përgjigja e kryeministrit Rama dhe ministrit Bushati për çështjen çame?

Heshtja. Sa njomën buzët me gotën e parë të uzos heshtën me shqiptarët. Por, nisën të bëhen fjalamanë dhe të papërmbajtur me grekët. Në informacionet që unë kam, kanë sajuar një hartë që po i merr det e toka Shqipërisë. Por, ne nuk do i lejojmë. Ata ndoshta nuk e dinë që Homeri e ka thurur Odisenë në ato toka, se atje ka lindur, tek Orakulli i Dodonës. Prandaj, pëlhurën e Penelopës, ne çamët e dimë shumë mirë si thuret, por edhe si shthuret.

Pas bashkimit me PS- në, ju keni deklaruar se "Për herë të parë një kryeministër artikuloi për çështjen çame". Çfarë ndodhi më pas…?

Për këtë duhet pyetur Edi Rama. Ne nuk ia përmbysëm gotën siç bëri ai. Por, ai vetë e ka thënë se e përdori çështjen çame që të ulte grekët në tryezë. E përdori si kokëdash për të hapur dyert e Athinës. Sa u ul me ta e hodhi pas krahëve retorikën e deridjeshme.

A jeni gati t'i kërkoni falje publike Edi Ramës nëse në bisedimet me Greqinë ata e kanë zgjidhur çështjen çame…?

Jo vetëm Ramës, por edhe gjithë rilindasve një nga një. Por, të jeni e bindur kanë bërë një vrimë në ujë, të cilën do të përpiqen ta shesin si fitore. Këtyre u janë zhveshur të gjitha lëkurët. U ka mbetur vetëm cipa e propagandës.

A morët një përgjigje nga kryeministri Rama për deklaratën e presidentit grek se çamët kishin sjelljen e sunduesit dhe bashkëpunonin nazistët?

Sigurisht që deklaratave arrogante të Presidentit të Greqisë, Pavlopulos, duhet t'i përgjigjej kryeministri, presidenti e ministri i Jashtëm. Unë e kuptoj pse ju e kërkoni nga Rama. Por ka kohë që Ramës, që sokëllinte fort për çështjen çame në parlament i ka ikur "Deri dje Rama e Bushati flisnin e bërtisnin për çështjen çame sa na çuditnin edhe ne për këta ' trima' që kishte nxjerrë Shqipëria, e sot thonë që ' na falni pak, se ashtu ishte loja e ne duhet ta përdornim çështjen çame si çakmak për të nxehur temperaturën me Athinën që të ulemi në tavolinë'" zëri në raport me Greqinë, e tashmë hesht si "fija e barit". Por, ka ardhur koha që t'i japim fund kësaj maskarade, ku shteti grek që mendon se i ka duart më të forta, i ndihmuar nga idiotët e dobishëm të Tiranës, të mund të përmbysë pa asnjë argument, pa asnjë fakt të vërtetën e madhe të masakrimit të mijëra shqiptarëve të Çamërisë, pleq gra e fëmijë, të vrarë në shtëpitë e tyre e jo në luftë. Përballë 1 mijë partizanëve çamë të inkuadruar në dy anët e kufirit në batalionin ' Ali Demi' në Çamëri dhe të batalionit ' Çamëria' në Konispol, Greqia nuk paraqet një fakt, një foto, një formacion çam, apo cilat ishin krimet e çamëve në shtëpitë e tyre. Pse Greqia në 74 vjet nuk ka kërkuar kurrë nga Shqipëria që të ekstradohet në Greqi, qoftë edhe një çam i vetëm që ka bashkëpunuar apo ka bërë krime? Prandaj ne i kemi kërkuar publikisht shtetit shqiptar që të kërkojë hapjen e debatit publik me historianë, për atë që ka ndodhur në Çamëri. Boll më me retorikën e një presidenti, që edhe për vetë moshën duhet të ishte i kujdesshëm kur shkoi pikërisht në Paramithi, ku filluan masakrat më 27 qershor 1944 e ku u masakruan 680 shqiptarë të Çamërisë. Ne nuk kemi bërë përgjegjës popullin grek apo qeverinë e sotme greke, por është e rëndë për vetë popullin grek, që Presidenti i Greqisë vetëdeklarohet si pasardhës i kriminelit Napolon Zerva. Ta harrojë Pavlopulos dhe idiotët e dobishëm të Tiranës që rruga e Shqipërisë për në BE kalon nga Athina.

"Sa njomën buzët me gotën e parë të uzos, heshtën me shqiptarët. Por, nisën të bëhen fjalamanë dhe të papërmbajtur me grekët. Në informacionet që unë kam, kanë sajuar një hartë që po i merr det e toka Shqipërisë, por ne nuk do i lejojmë", tha kreu i PDIU.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.