Pokeri i Teutës “tërbon” Lushnjën, Luftëtari kualifikoh­et ndaj Egnatias

-

Tirana kualifikoh­et në çerekfinal­et e Kupës së Shqipërisë mes polemikash.

Në sfidën që u luajt dje në Vlorë, Flamurtari fitoi 1- 0, por goli i Kalesë nuk vlejti sepse me rezultat të përgjithsh­ëm 1- 2, është Tirana që në mars do të përballet me Laçin për një vend në gjysmëfina­len e Kupës. Sfida është mbyllur me polemika nga ana e vlonjatëve për një gjykim skandaloz të Laver Allës, i cili nuk jep një penallti në minutën e 93- të për një pengim të Liçajt që mund ta çonte ndeshjen në shtesë në rast shënimi, si dhe kthimin e ndeshjes në një takim ku në pjesën e dytë luhen vetëm 12 minuta efektive. Aq shumë ka qenë i nevrikosur Daja, sa kapet me gazetarët dhe akuzon gjyqtarët për prishje të futbollit shqiptar. Nga ana tjetër, Tirana zhvillon një ndeshje të çuditshme, sepse për 72 minuta luan me 10 lojtarë për një papjekuri të Grent Halilit, i cili godet Kalenë në fushë dhe ndëshkohet me kartonin e kuq. Gjithsesi, edhe pse vazhdojnë të kenë probleme të mëdha në mbrojtje, pasi goli i pësuar dhe rastet e Flamurtari­t janë flagrante, ai që mban në lojë Tiranën me dy pritje është Alesio Abibi, i cili sigurisht është hero, por në dalje duhet të bëjë më shumë.

PARTIZANI- KASTRIOTI

Ndeshja e kthimit e turit të dytë të Kupës së Shqipërisë mes Partizanit dhe Kastriotit është kthyer në një përballje stërvitore për të dyja ekipet, pasi fitorja 4- 2 e të kuqve, para dy javësh në transfertë, duket se e kishte vendosur fatin e kualifikue­sit. Të kuqtë e fituan 30 takimin e djeshëm të luajtur në "Selman Stërmasi", me gola të Hebajt, Mensahs dhe Çinarit. Por më herët, në minutën e 8- të, Ibrahimi gaboi nga pika e bardhë e penalltisë, gjuajtje, e cila u ndal nga portieri i Kastriotit, Amarildo Çekrezi. Të dyja ekipet zbritën me ndryshime të dukshme në formacion, duke i kursyer titullarët për duelin e përbashkët që Partizani e Kastrioti kanë të shtunën për javën e 21- të të kampionati­t. Provat teknike në duelin e Kupës i pranuan të dy trajnerit pas

Kukësi ka afruar një sulmues kalibri më merkaton e dimrit, autorin e 7 golave në kampionat, Vasil Shkurtajn. Shtatlarti gjeti golin e parë në ndeshjet zyrtare me Kukësin. Në një prononcim për "Panorama Sport", ai u shpreh i kënaqur me golin e shënuar dhe theksoi se objektivat e tij personalë janë të lidhur ngushtë me ata të klubit: "Jam i kënaqur me golin që shënova, por më shumë jam i gëzuar që ekipi u kualifikua. Ashtu si kampionati, edhe Kupa është shumë e rëndësishm­e për ne, ndaj duam t'i shkojmë deri në fund e ta fitojmë. Sa për objektivat e mi, ata janë të lidhur shumë ngushte me ato të klubit. Për golat nuk mund të them shifër, por detyrimish­t që synimi im është të shënoj sa më shumë. Nuk kam presion për golin, e di që kur punon ai vjen e unë jam një futbollist që mundohem të stërvitem sa më shumë. Për Tiranën nuk mund të flas shumë, do të përgatitem­i maksimalis­ht që të marrim atë çfarë duam. Dëmtimi? Nuk kam diçka për t'u shqetësuar", u shpreh Shkurtaj. ndeshjes, ku Bledar Devolli e quajti stërvitje të mirë me grupin e dytë të Kastriotit. Por si Gega, edhe Devolli, kanë paralajmër­uar se të shtunën do të jetë ndryshe, pasi skuadrat priten të shpalosin arsenalin e tyre më të mirë për të fituar.

SKËNDERBEU­BESËLIDHJA

Skënderbeu likuidon Be- sëlidhjen dhe kalon në çerekfinal­e. Edhe pse në kampionat humbasin prej javësh, në Kupën e Shqipërisë dhe konkretish­t ndaj lezhjanëve nuk i kursejnë golat. Nëse dy javë më parë fituan 2- 1 në Lezhë, dje i mposhtën në stadiumin "Skënderbeu" me rezultatin 3- 0. Ndeshja u dominua nga minuta e parë e deri tek e fundit nga bard-

Teuta kualifikoh­et në turin tjetër të Kupës së Shqipërisë, teksa mund Lushnjën në ndeshjen e kthimit me fitoren 4- 0 në stadiumin "Tofik Jashari" në Shijak. Një fitore që mund të ishte akoma më e thellë nëse bregdetarë­t do të tregoheshi­n më të saktë para porte, ndërsa ekipi i Lushnjës nuk e goditi asnjëherë portën e Celeskit që ishte spektator. Kur kishin kaluar 30 minuta lojë, Gashi "shpik" një asist për Vecajn nga mesi i fushës, me shkodranin, i cili arrin ta zotërojë, edhe pse është shumë larg topit, duke përfituar edhe nga mosdalja e Spahos që t'i bllokojë rrezen e portës dhe e dërgon topin në fundin e rrjetës. Në harkun e 60 sekondave, Vecaj shënon sërish. Këtë herë është Kamara, i cili "vallëzon" me mbrojtësit dhe jep një asist të mrekullues­hëm për shkodranin që nuk gabon dhe 2- 0. I irrituar me të tijtë, Gjyla me ironi u drejtohet lojtarëve: "Hë, po rrini duke shijuar golat?". I njëjti monolog dhe këtë herë është Ledio Beqja, i cili pasi shmang të gjithë mbrojtjen, i servir golin e sigurt me portën e boshatisur Lorenco Vilës që nuk fal, 3- 0. Aktivi- hekuqtë, por duhet përmendur se golat erdhën gjatë pjesës së dytë prej Vangjelit, Abazit dhe Krasniqit.

LAÇI- BYLIS

Laçi përmbys Bylisin. Kurbinasve u kanë mjaftuar 44 minuta lojë për të thyer rezultatin në favor dhe kaluar në çerekfinal­et e Kupës së Shqipërisë. Edhe pse në "Adush Muça" ndeshja u mbyll në shifrat 2- 0 për ballshoitë­t, dje bardhezinj­të kanë realizuar aq gola sa u duheshin. Shtubina me penallti dhe rrjetat e Toros e Gjonit u kanë mjaftuar të besuarve të Besnik zimi i Latif e bën akoma më të vështirë punën në mbrojtjen e Lushnjarëv­e, ku me përjashtim të Sefës të gjithë të tjerët janë të mbyllur në 20 metrat e fundit. Vetëm 15 minuta lojë i mjaftojnë Latif për të gjetur golin me një goditje me kokë pas një harkimi nga krahu i majtë i sulmit durrsak. Përfundon 4- 0 një ndeshje pa histori, me Teutën që kualifikoh­et me rezultatin e përgjithsh­ëm 7- 1 dhe në raundin tjetër do të gjejë Kukësin.

LUFTËTARI- EGNATIA

I avantazhua­r nga rezultati i dy javëve më parë 0- 3 në Rrogozhinë, Luftëtari i Prengës për të likuiduar kundërshta­rin dhe kualifikua­r me fitoren 3- 0. Dhe tashmë përballë do të kenë Tiranën, një ekip, që duhet thënë, ia ka marrë dorën në vitet e fundit jo vetëm në kampionat, por edhe në Kupë.

KUKËSI- APOLONIA

Kukësi humbi para dy javësh takimin e parë në Fier kundër Apolonisë me rezultatin 2- 1 dhe fitorja i nevojitej patjetër për të ecur më tej në Kupën e Shqipërisë. Ekipi i trajnerit Armando Cungu e mbylli ndeshjen me nga një gol në Julian Ahmatajt dje nuk shkoi më shumë se barazimi 00 me Egnatian në ndeshjen e kthimit të Kupës së Shqipërisë. Me supremacin­ë e rezultatit të parë, Ahmataj e shfrytëzoi Egnatian si barometër për të parë më nga afër cilësitë e prurjeve të reja. Dimitris Koconis, Angelos Hanti, Erik Uarden, duket se duan dhe pak kohë për t'u përshtatur me lojën e skuadrës. Aktivizimi nga minuta e parë e ganezit Erik Uarden në sulm, Emiljano Çelajt në linjën e majtë të mesfushës dhe i të riut Mario Qerimi në të djathtë, janë risitë e takimit. secilën pjesë, në të parën shënoi Vasil Shkurtaj dhe Valon Ethemi në të dytën, takim i cili u luajt në kompleksin "Internacio­nal" në Pezë. Kukësi luajti me formacioni­n më të mirë, por kjo nuk e pengoi Apoloninë të tregonte veten, duke ia bërë të vështirë kualifikim­in. Edhe pse ia dolën, verilindor­ët luajtën të stresuar, ndërsa Apolonia u dëfrye në fushë, ku pati dhe dy raste të pastra. Gjatë gjithë ndeshjes, trajneri Cungu kërkoi më shumë nga ekipi dhe shpeshherë ishte nervoz duke ngritur edhe tonin e zërit.