Njeriu i mrekullive, Ramos: Krosimet nga Modriç janë magjike idan: Kur jep shpirtin në fushë shpërblehe­sh, merituam barazimin

Nga Lisbona te Sevija, tani ishte radha e klasikes Francezi: S'më interesojn­ë rekordet personale

- Përgatiti: GENTJAN ALINANI

Kroson Luka Modriç. Serxho Ramos kër cen mbi të gjithë dhe e ndal topin në rrjetë duke shënuar golin që shpëtoi Realin. Një gol fotokopje si ai i finales së Lisbonës, ku madrilenët barazuan në minutat e fundit Atletikon e Madridit. ~shtë sërish i njëjtë shpëtimtar­i i wgalaktikë­vew. Nuk është hera e parë që mbrojtësi madrilen ka qenë një hero i heshtur për skuadrën e tij. Gjithçka nisi në Lisbonë, kur ekipi ishte duke humbur, por një skemë e Ançelotit në minutat e fundit u ekzekutua në mënyrë perfekte nga Ramos. Barazimi 1-1 i hapi rrugë shtesës dhe Reali arriti të shënonte edhe 3 gola të tjerë, duke fituar Champions-in e dhjetë. Historia u përsërit në verën e këtij viti, kur numri katër i madrilenëv­e arriti të barazonte sërish një ndeshje në minutat e fundit kundër Sevijes. Kapiteni arriti ta shpëtonte ekipin nga humbja, por më vonë Reali arriti të kurorëzohe­j superkampi­on i Europës. Në klasike, shpëtimtar­i Ramos u shfaq edhe një herë për të bërë detyrën e tij si një sulmues i vërtetë përpara portës kundërshta­re. wBatmaniw Ramos nuk zhgënjeu as

këtë herë, duke u bërë lideri i skuadrës dhe heroi i Realit të Madridit.

Reagimi- Kapiteni i wgalaktikë­vew është shprehur shumë i lumtur për golin e shënuar në klasike, por edhe për rezultatin që ekipi i tij arriti të merrte. w_shte e rëndësishm­e të mos e humbnim këtë ndeshje dhe të

vazhdonim të merrnim rezultate pozitive. Ekipi bëri një punë të shkëlqyer. _shte e vështirë, por arritëm të bënim një ndeshje të mirë. Rezultati nuk ishte shumë pozitiv, sepse duhej ta kishim fituar. Në fund erdhi një krosim i shkëlqyer dhe magjik nga Luka (Modriç) dhe unë nuk mund ta gaboja. [ am Reali i Zinedin Zidanit nuk humbet prej 33 ndeshjesh, por kjo nuk i intereson aspak trajnerit francez. Numri një i "galaktikëv­e" u shfaq i kënaqur dhe i lumtur pas barazimit që ekipi i tij mori në minutat shtesë dhe tha që skuadra u shpërblye pasi dha shpirtin në fushën e lojës.

Barazimi- "Jam i kënaqur nga pika që morëm dhe nga ndeshja që bëmë. Luajtëm me zemër dhe dhamë gjithçka në fushë. Luajtëm kundër një rivali të fortë dhe arritëm të merrnim 1 pikë me shumë vlerë. Reali bëri një ndeshje të mirë dhe duhet ta vlerësoj skuadrën për këtë gjë". Ramos- "Nuk jam i surprizuar nga ai. Është një lojtar me shumë personalit­et, i cili nuk pajtohet kurrë me rezultatin. Nuk dorëzohet për asnjë moment dhe në minutat e fundit e ndihmon skuadrën. Është një armë më shumë për skuadrën e Realit". Kasemiro- "Kur e futa në fushë doja që t'u jepja më shumë lirshmëri Kovaçiçit dhe Modriçit. E di shumë mirë çfarë mund të japë në fushë

shumë i lumtur për këtë golw, tha Ramos. Kapiteni analizoi të gjithë sfidën. wTë dyja skuadrat luajtën mirë dhe bënë presion për ta fituar këtë ndeshje. Në pjesën e parë patëm shumë raste, por na mungoi efikasitet­i përpara portës kundërshta­re. [am i kënaqur që arritëm të mbanim këtë diferencë pikësh. në ato momente. Në minutat finale fillova të luaja me skemën 4-4-2". Titulli- "Nuk mund të them që është pika e fitores së titullit. Rezultati që morëm ishte thjesht një barazim. Fitoret vlejnë tri pikë, ndërsa ne morëm vetëm një. Sigurisht që një rezultat i tillë e ndihmon skuadrën për të mbajtur ritmin dhe momentin pozitiv. Duhet të mendojmë për ndeshjen e ardhshme". Rekordet- "Nuk e kam bërë unë

Kjo gjë është si një çmim për punën e madhe që kemi bërë gjatë kësaj kohe. Nuk duhet të mendojmë që e kemi fituar kampionati­n, sepse do të ishte çmenduri. Kemi shumë ndeshje të tjera përparaw, vazhdoi më tej kapiteni i Realit. Ramos foli edhe për rivaliteti­n e kësaj ndeshjeje. w~shtë i bukur Realin të pathyeshëm. Të gjithë jemi të rëndësishë­m dhe japim kontributi­n në këtë skuadër. Megjithatë do të thosha se nuk më interesojn­ë shumë këto rekorde që lidhen me figurën time. Unë dua vetëm të mirën e skuadrës dhe për të po punoj. Shpresoj që këtë sezon ta mbyllim në mënyrën më të mirët të mundshme dhe të fitojmë tituj. Në fund të fundit, janë ata që vlejnë", ka thënë Zidan.

dhe më vjen mirë që këtë herë qëndroi vetëm në aspektin sportiv. Duhet t^u japim shembull të tjerëve. ~shtë një ndeshje që ka impakt të madh dhe nuk duhet të tregojë anë negativew, përfundoi Ramos. Në fundin e sfidës, ai postoi disa foto ku skuadra po festonte në dhomat e zhveshjes.