Çelsi vazhdon marshimin, “tris” ndaj Suonsit

Suorbrik ;>al; londinezët në minutën e 69-të

- Përgatiti: ANDROKLI DRALO

Kjo është Premier ~iga €elsi fiton sërish dhe thellon avantazhin në 11 pikë nga Mançester Siti. Por skuadrës së Antonio Kontes iu desh të vuante për të kaluar Suonsin e Pol Klementit. Rezultati 3-1 në fund është i drejtë, por në fitoren e bluve të ~ondrës rëndon edhe hija e një penalltie të mosakordua­r për uellsianët me rezultatin 1-1 për një prekje të topit me dorë nga Azpilikuet­a gjatë sulmit të Sigurdsoni­t. Gjyqtari Suorbrik, duke mos vërshëllye­r penalltinë, e "ekuilibroi" gabimin e tij duke zgjatur pa asnjë motiv minutën e shtesës në fund të pjesës së parë. Në vend që të vërshëllen­te fundin, ai akordoi një goditje dënimi për Suonsin që, pas ekzekutimi­t të Sigurdsoni­t, gjeti në vendin e duhur Jorenten, i cili përfitoi pas një gabimi kolektiv të mbrojtjes së €elsit, duke barazuar rezultatin me kokë.

olat - Blutë kishin kaluar në avantazh në minutën e 1të me Fabregasin. Një aksion i nisur nga Hazardi, trekëndësh i belgut me Kostën, mbështetja e Pedros dhe asisti i spanjollit për numrin ‚ të skuadrës goditja në ecje përfundoi në rrjetë. Një gol i rëndësishë­m për skuadrën, por edhe për statistika për Fabregasin ndeshja kundër "mjellmave" ishte e 300-ta në Premier ~igë. Por me të pësuar golin e barazimit në minutën e ‚5ƒ2', €elsi u rikthye nga dhomat e zhveshjes me dëshirën e madhe për t'u rikthyer përsëri në avantazh. „raversa ndali një silurë të Fabregasit në minutën e 51- të. Por në minutën e 72- të, "Stamford Bridge" shpërthen përsëri në festë. Fabregas i kthen reston Pedros, sulmuesi koordinohe­t në qendër dhe godet me të majtën përplasja e topit në tokë mashtron edhe Fabianskin

dhe 2- 1. Dymbëdhjet­ë minuta më vonë vjen edhe një aksion marramendë­s i Hazardit në të majtë nga krosimi i belgut që zbret deri në fundore, vjen devijimi fluturimth­i me të majtën i Diego Kostës. Më i miri në fushë Fabregas. Më i keqi arbitri Suorbrik.