llaznia eliminon Dinamon, e vetme në krye

hunior shënon sërish, dinamovitë­t nuk rezistojnë dot

- ADMIR URUÇI

Vllaznia nuk njeh ri valë. Skuadra sh kodrane duket se është në rrugën e duhur drejt rikthimit në Superiore. Kuqeblutë kanë arritur dje fitoren e tretë në po kaq takime në Grupin A të Kategorisë së Parë dhe tashmë janë të vetëm në krye. Përballë Dinamos që konsideroh­et si rivali i drejtpërdr­ejtë i Vllaznisë për vendin e parë, shkodranët fitojnë 7-8 me gola të Tafilit dhe braziliani­t 9hunior. Nga ana tjetër, blutë rezistojnë vetëm një pjesë loje, ndërsa do u duhet shumë sforco dhe fat gjithashtu që të rivalizojn­ë me kuqeblutë deri në fund.

ES A - Pjesa e parë është dominuar totalisht nga ekipi i Vllaznisë. :ë në minutat e para, shkodranët kanë tentuar me ;ogajn dhe Pereira 9 hunior, por pa arritur të shënojnë. Disa gjuajtje nga distanca për shkodranët me anë të Krymit, Likës e braziliani­t 9hunior nuk kanë arritur që të zhbllokojn­ë shifrat. Miqtë janë zgjuar vetëm pas minutës së <8të. Ka qenë Sefa që është protagonis­t. Ai në momentin e parë pretendon për një ==-metërsh, por asgjë për të shënuar, madje i shpëton mrekullish­t edhe një kartoni të verdhë për simulim, por gjyqtari nuk është i këtij mendimi. Më pas ka qenë minuta e <>-të dhe ka qenë sërish Sefa që nga një goditje e lirë kërkon të rrezikojë portën vendëse, por topi i goditur prej tij grushtohet pa problem. Pjesa e dytë ka nisur ashtu si e

para me një Vllazni kërkuese që në çastet e para dhe një Dinamo që ka kërkuar të mbrohet. Presioni i vendësve është ndierë që në çastet e para. ;ogaj me një veprim të zgjuar dhe mjaft teknik në minutën e ?@-të ka bërë gjithçka mirë, por ka goditur keq duke e dërguar

topin jashtë vijave kufizuese. Mirëpo, gabimin e ;ogajt në minutën e >7-të e ka korrigjuar Tafili. Pas një pasimi të saktë të dhënë nga Lika me shumë qetësi ka shënuar në portën mike. Një gol që shton oreksin për kuqeblutë. ;ogaj, Tafili e Krymi me goditjet nga distanca

kanë kërkuar të gjejnë rrugën e rrjetës. Mundësinë me të mirë do ta kishte Gocaj në minutën e AA-të, kur pas një pasimi të 9 hunior i vetëm me Laçon gjuan, por jashtë kuadratit. Vllaznia mund të ishte ndëshkuar nga një gabim fatal në minutën e B=-të. Krymi kthen

një top mbrapa jo në mënyrën e duhur dhe Sherri duke kërkuar që të bëjë një veprim spektakola­r del huq, si dhe Lala është treguar i pavëmendsh­ëm për të përfituar dhe shënuar në portën e boshatisur, pasi ka rrëshqitur duke shkaktuar edhe faull ndaj kundërshta­rit. Mirëpo,

në këtë takim nuk kishte sesi të mungonte me golin e tretë në po kaq takime braziliani 9hunior. Ka qenë minuta e C<-të, kur Gurishta pas një inkursioni nga e djathta pason saktë në zonë për 9hunior, i cili gjuan saktë duke shënuar golin e dytë për Vllazninë.